Asociatyvi nuotrauka.

Aktualijos, Naujausi

Žemaitkiemio ežere maudytis draudžiama

Nijolė STUNDŽIENĖ

 

Rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro užsakymu birželio 5-ąją buvo paimti mėginiai iš 19 ukmergiškių pamėgtų rekreacijai skirtų zonų vandens telkinių. Gavus tyrimų rezultatus paaiškėjo, jog maudytis kol kas negalima tik Žemaitkiemio ežere.

Laboratorinius tyrimus atliko Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija Vilniuje. Pateiktose išvadose nurodoma, jog Žemaitkiemio ežere, esančiame Žemaitkiemio seniūnijoje, vandens telkinių kokybės rodikliai neatitinka Lietuvos higienos normos HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reglamentuotų vandens kokybės reikalavimų ir čia maudytis negalima. Žemaitkiemio ežero vandens mėginyje aptikta net 8 kartus normą viršijantis žarninių enterokokų kiekis.

Vertinant maudyklų vandens kokybę yra atsižvelgiama į mikrobiologinius parametrus. Tiriamas žarninių enterokokų skaičius 100 mililitrų vandens. Jų turi būti ne daugiau kaip 100. Žarninių lazdelių kolonijas sudarančių vienetų skaičius 100 mililitrų neturi viršyti 1 000. Žarninė lazdelė ir žarniniai enterokokai yra mikrobai, nuolat gyvenantys žmonių ir gyvulių žarnyne. Aptikus jų laikoma, kad vanduo užterštas, į jį pateko fekalijų, o su jomis ir infekcines ligas – vidurių šiltinę, dizenteriją, salmoneliozę ir kt. – sukeliančių patogeninių mikroorganizmų. Žarniniai enterokokai vandenyje yra fekalinės taršos įrodymas.

Žemaitkiemio ežero vandens kokybė bus tikrinama pakartotinai. Kol bus gauti atsakymai prie šio ežero esančioje maudykloje turėtų būti paviešinta informacija, kad čia maudytis draudžiama.

Prasidėjus maudymosi sezonui vandens kokybė taip pat buvo tiriama Šventosios upėje Ukmergės mieste, ties Vepriais ir ties Šventupe, Kurėnų (Vidiškių sen.), Siesikų ir Ilgajo (Siesikų sen.), Žirnajų (Pabaisko sen.), Taujėnų ir Lėno (Taujėnų sen.), Dirvonų (Pagojės) (Deltuvos sen.), Alaušo (Žemaitkiemio sen.), Obelių (Pivonijos sen.), Šešuolių (Šešuolių sen.), Veprių (Veprių sen.), Makių (Želvos sen.) ežeruose bei Kadrėnų (Vidiškių sen.), Virkščių (Lyduokių sen.) ir Mateikiškių (Šešuolių sen.) tvenkiniuose. Šių telkinių vandens kokybė atitiko higienos normas, todėl juose maudytis galima.

Nuolaužų, plūduriuojančių medžiagų, dervų likučių, stiklo, plastiko, gumos ir kitų atliekų vandens paėmimo vietose nerasta.

Visuomenės sveikatos specialistai gyventojams rekomenduoja maudytis tik gerai žinomuose arba nuolat stebimuose paplūdimiuose, kur vandens kokybė yra gera ir reguliariai tiriama. Taip sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis.

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas