Asociatyvi nuotrauka.

Sveikata

Erkės paplitusios visur: kaip galima apsisaugoti?

Erkės, platinančios erkinį encefalitą ir Laimo ligą, išplitusios visoje Lietuvos teritorijoje, todėl kiekviename regione yra rizika užsikrėsti šiomis ligomis. Šios erkės paplitusios ir Europoje, taigi ligą galima parsivežti ir iš užsienio. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus specialistai primena, kaip galima apsisaugoti nuo gamtoje tykančių erkių.

 

Erkės aktyvios nuo ankstyvo pavasario

Erkių aktyvumas prasideda pavasarį, kai vidutinė paros temperatūra pasiekia 5–7 °C laipsnius šilumos. Šį laikotarpį galima vadinti pačiu erkių darbymečiu, kai nubudus po žiemos miego yra būtinybė pasimaitinti ir užsitikrinti tolimesnę egzistenciją. Vasarą erkes saugo suvešėjusi žolė bei lapija, aplinkoje yra daug įvairių šiltakraujų gyvūnų, kurių krauju jos maitinasi, o sutiktas žmogus – ne išimtis. Labai svarbu žinoti, kad turime išlikti budrūs ir dieną, ir naktį, nes erkių aktyvumo sezono metu nėra „saugaus“ laiko – jos aktyvios visą parą.

Daugiausiai sergančiųjų erkių platinamomis ligomis Lietuvoje paprastai užfiksuojama birželio–spalio mėnesiais. Yra manančių, kad erkių saugotis turi tik tie žmonės, kurie daug laiko leidžia gamtoje, mėgsta grybauti, uogauti. Visgi epidemiologiniai tyrimai rodo, kad dažnai užsikrečiama ir savo artimoje aplinkoje – kieme, sode, sodyboje.

NVSC Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus duomenimis, šiais metais iki gegužės 29 d. erkinis encefalitas diagnozuotas dviem Ukmergės r. gyventojams, Laimo liga – 56 asmenims.

NVSC Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus specialistai pataria, kaip išvengti erkės įsisiurbimo:

  • Vykdami į gamtą tinkamai apsirenkite – dėvėkite šviesius drabužius, pasiūtus iš lygaus audinio. Apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnių klešnės įkištos į batus ar kojines.
  • Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apipurkšti repelentais – cheminėmis medžiagomis, atbaidančiomis erkes.
  • Periodiškai apžiūrėkite drabužius ir kūną – ar jais neropoja erkė. Grįžus persirenkite, apžiūrėkite kūną, ypač atkreipkite dėmesį į pažastų, kirkšnies sritis, kojas, liemenį, kaklą, galvą.
  • Poilsiui pasirinkite atvirą, saulėtą aikštelę, kurioje nušienauta žolė. Erkės dažniausiai įsisiurbia, kai gamtoje praleidžiame daugiau laiko.

Nuo erkinio encefalito apsaugos skiepai

Pati efektyviausia priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai. Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Skiepijant pagal įprastinę skiepijimo schemą pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1–3 mėn. intervalu; trečiosios ir sustiprinančiųjų dozių įskiepijimo intervalai gali būti skirtingi, priklausomai nuo vakcinos gamintojo, ir nurodomi vakcinos informaciniame lapelyje. Vėliau svarbu nepamiršti imunitetą sustiprinti – priklausomai nuo amžiaus, pakartotinai įskiepijant vieną erkinio encefalito vakcinos dozę kas 3 ar 5 metus.

Skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami, tačiau nuo šių metų rugsėjo 1 d. valstybės biudžeto lėšomis turės galimybę pasiskiepyti visi 50–55 metų asmenys. Šiuo metu, pagal Lietuvos Respublikos sveikatos ministro įsakymą (https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.243565), darbdavio lėšomis gali būti paskiepyti asmenys, kurių veikla yra susijusi su darbu gamtoje.

Nuo Laimo ligos skiepų nėra. Nuo jos apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas