Skveras, kuriame stovėjo bronzinis monumentas, ateityje bus rekonstruotas. AUTORĖS nuotrauka

Aktualijos, Naujausi

Skulptūra „Vėliavnešiai“ iškeliavo į Kopūstėlius

Loreta EŽERSKYTĖ

 

Akyliausi ukmergiškiai pastebėjo, kad Ukmergėje neliko nemažai aistrų kėlusios ir prieštaringai vertintos „Vėliavnešių“ skulptūros, nuo 1989-ųjų stovėjusios Kauno ir Deltuvos gatvių sankirtoje.

Sovietinę ideologiją šlovinantis monumentas ankstų gegužės 31-osios rytą buvo išgabentas į Kopūstėlius ir perduotas saugoti čia įsikūrusiam klubui „Miško broliai“. Ten pat nuo 2022-ųjų rudens yra įkurdinta ir kario skulptūra, kuri kelis dešimtmečius stovėjo Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje, Pašilėje.

Kaip „Gimtajai žemei“ teigė rajono savivaldybės meras Darius Varnas, 1982 metais Ukmergėje atidengta skulptūra „Vėliavnešiai“ pašalinta vykdant Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinio direktoriaus Arūno Bubnio pasirašytą 2024 m. balandžio 11 d. sprendimą „Dėl viešojo objekto pašalinimo“.

Jame generalinis direktorius rašo, kad „vadovaudamasis Lietuvos Respublikos draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 1 punktu, susipažinęs su Viešųjų objektų atitikties totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo juose draudimui vertinimo tarpinstitucinės komisijos 2024 m. balandžio 3 d. išvada Nr. VOAK-78, įvertinęs faktą, kad 1982 metais skulptūra ,,Vėliavnešiai“ Ukmergėje, Ukmergės rajono savivaldybėje, pastatyta minint Sovietų Sąjungos 60-metį ir propaguoja sovietinį režimą, nusprendžiu, kad viešasis objektas, skulptūra ,,Vėliavnešiai“ Ukmergėje, Ukmergės rajono savivaldybėje, turi būti pašalintas. Sprendimas turi būti įgyvendintas ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo šio sprendimo gavimo dienos.“

Meras paaiškino, kad skulptūrai išgabenti buvo skelbtas viešasis pirkimas, ir tai gerokai užtruko: „Nenorėjome, kad paminklas būtų sugadintas. Jį pavyko išmontuoti ir nugabenti nesugadintą. Krovinio gabenimui pasirinktas toks laikas, kad kuo mažiau trukdytų eismui.“

Pasak D. Varno, skveras, kuriame stovėjo Vaclovo Krutinio sukurtas bronzinis monumentas, bus rekonstruotas.

Kaip laikraštyje jau esame rašę, 2022 metų birželio 3–17 dienomis vyko konsultacija su Ukmergės rajono gyventojais dėl sovietinio palikimo – skulptūros „Vėliavnešiai“ likimo. Ukmergiškių buvo klausiama, ar jie pritaria skulptūros „Vėliavnešiai“ iškėlimui iš dabartinės jos stovėjimo vietos, jei taip, kur ji turėtų būti išgabenta.

Ukmergiškiai pareikšti savo nuomonę galėjo tik elektroniniu būdu. Gyventojai, neturintys kompiuterio ir interneto, buvo kviečiami atsakyti į pateiktus klausimus Vlado Šlaito viešosios bibliotekos skyriuose ir skaityklose.

Iš viso savo nuomonę išsakė 631 asmuo. Patikrinus gautus balsavimo duomenis, 31 balsas anuliuotas, kadangi buvo pateikti neteisingi arba neegzistuojantys duomenys: vardas, pavardė; balsavo ne Ukmergės rajone gyvenantys žmonės; tas pats asmuo balsavo kelis kartus. Tad gauta 600 galiojančių balsų. Iš jų 454 (75,67 proc.) pasisakiusiųjų pritarė skulptūros iškėlimui.

250 ukmergiškių manė, jog skulptūra „Vėliavnešiai“ turėtų būti išgabenta į metalo lydymo įmonę, kur būtų išlydyta, o gautas metalas panaudotas sukuriant naują skulptūrą. 109 balsavusiųjų už nukėlimą nuomone, skulptūra galėtų keliauti į Grūto parką. 66 pasisakė, jog geriausia vieta šiam sovietiniam palikimui – netoli Ukmergės, Kopūstėlių kaime buvusios sovietinės raketinės bazės teritorija, kur dabar įsikūręs klubas „Miško broliai“.

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Palikite komentarą apie straipsnį

 • **** :
  //youtu.be/uj9d4Z47AYo?si=wIk63TPq3yUKXc-r Tame sarase ir krikstaponis, ukmerges didviris
 • //// :
  Teismas vyksta tik del krikstaponio paminklo, kuris be jokio istorinio tyrimo savavaliskai buvo pastatytas "SAVU", kurie dabar ir teisesi su valstybe (tarnyboms yra smagu stebeti lojalius partkomui). Janicko berots kompanija visa ...
 • Pašalino, tai pašalino, :
  pasaulis nuo to nesugrius. Tik įdomu būtų sužinoti ar Bubnio sprendimai yra privalomi savivaldai, ar juo tik prisidengiama? Interviu radijui meras yra sakęs, kad paminklus griaus tik teismo sprendimu. Ir kiek kainavo šį procedūra?
 • Kęstutis :
  Jau seniai reikėjo šį paminklą versti. Bet Ukmergei brangūs sovietų reliktai- dar yra L. Giros ir P. Cvirkos gatvės.
 • Lolita :
  Durniai,kam reikėjo tokia skulptūra išdrąskyt?
 • Vardan naudos :
  Skvernelio obeliska!
 • kas dabar bus :
  Tai dabar vel Icika pastatys?
 • To info :
  Pastatė daug socialinių bustų.
 • Info :
  Griaut, tai nestatyt, didelio proto nereikia, o ką pastatė?
 • Xe :
  Akyliausi ukmergiškiai pastebėjo. Aš akivaizdžiai ne iš jų tarpo - tikrai virš 20 kartų pro ten pravažiavau,gal kokiu 6 ar 7 kart praėjau per šią savaitę - ir net nepastebėjau,kad nebėra tos statulos.
 • **** :
  O esamo? Krikstaponio kada?
 • UKF 1976 :
  Galų gale. O kur buvo buvusių merų drąsa ir apsisprendimas ?

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas