Sveikata

Grįžta viena pavojingiausių infekcijų – tymai

Tymai – viena labiausiai užkrečiamų ir lengviausiai perduodamų ligų. Jeigu asmuo yra imlus tymams, užsikrėsti tiesioginio kontakto metu užtenka 15 minučių. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus specialistai primena, kad vienintelė priemonė, galinti apsaugoti nuo tymų bei suvaldyti šios infekcijos plitimą visuomenėje, yra vaikų profilaktinis skiepijimas. Siekiant suvaldyti tymus, labai svarbu, kad būtų paskiepyta 95 proc. gyventojų, kitaip kyla reali tymų protrūkių ne tik tarp vaikų, bet ir tarp suaugusiųjų grėsmė.

 

Skiepai – pagrindinė profilaktikos priemonė

Kaip skelbiama NVSC Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus specialistų išplatintame pranešime, Lietuvoje vaikai nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito nemokamai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 15–16 mėnesių pirmąja vakcinos doze, 6–7 metų – antrąja doze. Įskiepijus dvi šios vakcinos dozes, pasiekiama patikima ilgalaikė apsauga.

Valstybės lėšomis skiepijami ir sąlytį su tymų atveju turėję asmenys (ne vėliau kaip per 72 val. po turėto kontakto).

Skiepų apimtys nepakankamos

Tymų virusas – vienas iš stabiliausių ir patvariausių – iki šios dienos nepakeitęs savo savybių ir yra toks pat pavojingas kaip ir iki skiepų eros pradžios. Pradėjus skiepyti nuo tymų pavyko sėkmingai pažaboti tymų virusą. Tai reiškia, kad būdavo tik atsitiktiniai protrūkiai ir pradėta manyti, jog tymai iš esmės žmonėms nekelia nuolatinių problemų. Nepaisant to, garantijos, kad situacija nepasikeis, nėra.

Pagrindinė tymų kontrolės priemonė – didelės skiepijimų nuo tymų apimtys (95 proc. paskiepytų kiekvienoje amžiaus grupėje), sukuriančios aukšto lygio kolektyvinį imunitetą visuomenėje, tada tymų virusas negali plisti. Kadangi besiskiepijančių skaičius pastaruoju metu mažėja, formuojasi imlių tymams žmonių grupės, virusas plinta, didėja rizika užsikrėsti neskiepytiems, nesirgusiems asmenims, o ypač vaikams iki vienerių metų.

NVSC Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus duomenimis, pastaraisiais metais Ukmergės rajone skiepijimų apimtys nesiekia rekomenduojamo rodiklio, t. y. 95 proc. 2023 m. skiepijimų apimtys nuo tymų, epideminio parotito siekė 92,24 proc., 2022 m. – 93,01 proc., 2021 m. – 88,93 proc.

 Ar žinojote, kad:

  • tymų infekcija iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų;
  • tymų virusas nemutuoja taip dažnai kaip, pavyzdžiui, gripo virusas. Todėl tymų viruso stabilumas ir yra vakcinos veiksmingumo paslaptis;
  • virusas ore išlieka aktyvus iki dviejų valandų;
  • tymais sergantis asmuo gali užkrėsti kitus 4 dienas iki bėrimo atsiradimo ir 4 dienas po bėrimo.
  • vienas tymais sergantis asmuo gali užkrėsti iki 18 žmonių.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas