Naujausi, Sveikata

Konsultacijų poliklinikoje – naujos skausmo medicinos paslaugos

Marija ŠVEDIENĖ

VšĮ Ukmergės ligoninė direktoriaus pavaduotoja medicinai

 

Ukmergės ligoninės Konsultacijų poliklinikoje nuo gegužės 3 dienos teikiamos skausmo medicinos gydytojo paslaugos. Pacientus priiminėja ir šias paslaugas teikia skausmo gydytojas, ortopedas traumatologas Martynas Rauba, kuris specializuojasi galūnių ir sąnarių skausmo gydyme.

Ūminis skausmas gali tapti lėtiniu

Skausmas šiuo metu yra viena iš didžiausių sveikatos priežiūros problemų ir iššūkių visame pasaulyje. Lietuvoje, 2009-aisiais atlikto tyrimo duomenimis, lėtinį skausmą patyrė apie 21 proc. suaugusiųjų.

Ūminis skausmas yra vienas iš žmogaus organizmo signalų, rodantis, kad kažkas yra negerai. Jį dažniausiai sukelia įvairūs susirgimai, traumos, sužalojimai ar chirurginės intervencijos. Tinkamai gydant ūminis skausmas gali būti visiškai numalšintas. Deja, negydytas, nepakankamai ar netinkamai gydytas ūminis skausmas gali tapti lėtiniu, kurį suvaldyti jau tampa sudėtingu iššūkiu.

Skausmo gydymas priklauso nuo jo tipo, intensyvumo ir lokalizacijos. Pagrindinis tikslas yra sumažinti skausmo pojūtį ir pagerinti paciento gyvenimo kokybę. Skausmas yra subjektyvus ir individualus pojūtis, kuris gali būti paveiktas daugelio veiksnių, tokių kaip amžius, lytis, genetika, emocinė būsena, aplinka ir kt. Todėl skausmo gydymas, atsižvelgiant į paciento poreikius, lūkesčius ir galimybes, turi būti individualizuotas ir kompleksinis.

Kaip vyksta skausmo gydymo specialisto konsultacija?

Gydytojo konsultacija prasideda nuo paciento skausmo istorijos, todėl reikia būti pasiruošusiems papasakoti kaip, kada ir nuo ko prasidėjo skausmas, kur jis plinta, ar lokalizuojasi vienoje ar keliose vietose.

Norint išmatuoti skausmą naudojamos specialios balų skalės nuo 0 iki 10: 0 reiškia visišką skausmo nebuvimą, o 10 – didžiausią įsivaizduojamą skausmą. Atvykstant konsultacijai iš anksto reikėtų pagalvoti ir daktarui atsakyti, kas sustiprina ar susilpnina skausmą, ar skausmas yra nuolatinis ar protarpinis? Taip pat teks nusakyti, koks yra skausmo pobūdis – jis gali būti nusakomas žodžiais: „aštrus, pjaunantis, badantis, šaudantis, maudžiantis, deginantis, tvinkčiojantis, spaudžiantis, tempiantis ir t. t.“

Konsultacijos metu gydytojas įsigilins į paciento skausmo istoriją, atliktus tyrimus bei buvusį gydymą. Siekiant išsiaiškinti skausmo priežastį gali būti paskirtas papildomas ištyrimas (kraujo tyrimai, rentgenologinis ištyrimas, echoskopija ar magnetinis rezonansas). Esant reikalui, gydytojas konsultacijos metu atliks reikalingą invazinę skausmą mažinančią procedūrą – injekciją į skausmingą sąnarį, minkštuosius audinius ar nervo blokadą.

Kadangi skausmas yra kompleksinis jausmas, kuris gali būti suvokiamas skirtingai ir gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, nuo fizinių traumų iki emocinių ar psichologinių veiksnių, todėl pacientas gali būti nukreiptas kitam reikalingam specialistui – neurologui, reabilitologui, psichiatrui ar chirurgui.

Skausmo gydymas yra ilgas ir sudėtingas procesas, dažnai tam neužtenka vienos konsultacijos, todėl gydymo sekimui ar korekcijai pacientas gali būti kviečiamas atvykti pakartotinai.

Kol kas šios skausmo gydymo konsultacijos nėra apmokamos privalomojo sveikatos draudimo lėšomis, todėl pacientas už jas turi susimokėti pats. Konsultacijos kaina priklauso nuo to, ar bus atliekama invazinė procedūra, ar ne ir svyruos nuo 35,37 iki 54,08 Eur.

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Palikite komentarą apie straipsnį

  • nuodas :
    tai kam tada atskaiciuoja nuo kiekvienos algos. duok jiems ir duok .
  • Zita Pečiulienė :
    Absurdas, kur dingo nemokamos gydymo paslaugos,????

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas