Renginio metu ilgametį bendradarbiavimą žyminti lentelė įteikta Jono Basanavičiaus gimnazijos komandai.

Jaunimas, Naujausi

Ukmergės gimnazijoms įteikti ilgamečio bendradarbiavimo simboliai

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ

 

Vasario 26 dieną ekonomikos, finansinio raštingumo, verslumo ir ugdymo karjerai organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ (LJA) Ukmergėje įteikė pirmąsias bendradarbiavimą simbolizuojančias lenteles Jono Basanavičiaus ir Antano Smetonos gimnazijų vadovams.

Lentelės teikiamos mokykloms, kurios trejus ir daugiau metų nuosekliai įgyvendina LJA programas bei aktyviai dalyvauja kvalifikacijos, edukacinių patirčių renginiuose. Šis bendradarbiavimo ženklas ant mokyklos sienos bus partnerystės simbolis ir parodys, jog šioje ugdymo įstaigoje gimsta moksleivių verslai ir naujos jų sėkmės istorijos.

Ukmergės kraštotyros muziejuje vykusiame renginyje dalyvavo rajono savivaldybės vadovai, mokyklų, švietimo skyriaus atstovai, „Lietuvos Junior Achievement“ tinklo mokyklos, verslo atstovai ir patys antreprenerystės ugdymo programas jau išbandę moksleiviai. Po trumpo Ukmergės mokyklose įgyvendinamų finansinio raštingumo ir antreprenerystės programų pristatymo vyko diskusija apie verslumo ugdymo patirtis ir šių programų metu ugdomus moksleivių bend-ruosius gebėjimus.

Ukmergė – pavyzdys, kai visi supranta verslumo ugdymo reikšmę

„Organizacija „Lietuvos Junior Achievement“, jaunimas ir verslas – visa tai sudaro Lietuvos ateitį. Tad kurkime tą ateitį kartu,“ – tardamas sveikinimo žodį paragino rajono savivaldybės meras Darius Varnas.

Rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, taip pat organizacijos „LJA“ valdybos narys Vaidotas Kalinas priminė citatą iš pasakos „Mauglis“ – „Aš ir tu – vieno kraujo“.

„Ukmergė, manau, yra puikus pavyzdys, kur švietimo skyriaus specialistai, mokyklų vadovai, mokytojai, patys moksleiviai ir verslininkai gali taip pasakyti: „Aš ir tu – vieno kraujo“. Tuomet pavyksta taip sklandžiai dirbti kartu,“ – sakė V. Kalinas.

„LJA“ direktorė Andželika Rusteikienė atskleidė, jog šios organizacijos mokymo programomis naudojasi arba mokomąsias mokinių bendroves per paskutinius metus kūrė maždaug 50 tūkst. moksleivių visoje Lietuvoje.

Ukmergėje verslumo ugdymo programas diegia jau 8 mokyklos, apie 600 moksleivių mokosi iš organizacijos parengtų programų, išbando verslą praktiškai, dalyvauja „accelerator_x“ mokomųjų mokinių bendrovių kūrimo procese.

Verslams naudinga prisistatyti net patiems mažiausiems

A. Rusteikienė sakė, jog nors organizacija jau veikia tris dešimt-mečius, tik pastaraisiais metais sukurtos programos jaunesniems moksleiviams – pradinukams, o 5–8 klasių moksleiviai jau gali praktiškai išbandyti verslą, dalyvaudami „AcceleratorX junior“ verslo kūrimo programoje. Tokiu būdu kuriamas progresinis ugdymo modelis – moksleiviai antreprenerystės, ekonomikos žinių ir ugdymo karjerai patirčių gauna kiekvienais metais nuo pirmųjų iki baigiamųjų klasių.

Tokį modelį palaiko ir „LJA“ valdybos pirmininkas, filantropas Vladas Lašas“: „Jei verslas galvoja apie ilgalaikę savo ateitį – turi galvoti ir apie dabartinius pirmokus arba penktokus. Turi galvoti, kas dirbs šiame versle. Žinau pavyzdžių iš savo įmonės „Elinta“, kurią kasmet aplanko, joje vykstančius procesus pamato bent 1 000 moksleivių. Jau yra darbuotojų, kurie įsidarbina ir sako, kad lankėsi čia būdami mokiniai ir būtent tuomet nusprendė, kad nori čia dirbti, pasirinko studijų kryptį. Ir šiandien jie – jau įmonės darbuotojai. Turime padėti moksleiviams tapti kūrybingais, atsakingais žmonėmis, išmokyti dirbti komandoje.“

Renginyje dalyvavusi rajono savivaldybės administracijos direktorė Inga Pračkailė prisiminė pirmą kartą, kai apsilankė vienos gimnazijos dirbtuvėse, kur vyko pasiruošimas moksleivių bendrovių pristatymo parodai.

„Tuomet išsinešiau tokį pasididžiavimą moksleiviais! Jie renka vaistažolių rinkinius, verda muilus, spausdina produktus 3D spausdintuvu – šie moksleiviai jau visiškai kitokie, nei buvome mes. Jie gali „pasimatuoti“ tiek sau įdomų verslą, tiek tinkamiausią profesiją. Vertę įgauna inovacijos, kuriami socialiniai – bendruomenei naudą nešantys – verslai“, – sakė I. Pračkailė.

Ne tik praktinė patirtis, bet ir savęs pažinimas, naudingi kontaktai

Renginyje patirtimi vedant pirmyn mokomąsias mokinių bendroves dalinosi ir dvi pedagogės. Antano Smetonos gimnazijos mokytoja Edita Pečiulienė kalbėjo, jog „LJA“ verslumo ugdymo programos nėra tik „pirk-parduok“.

„Jos moko moksleivius daugybės įgūdžių. Man pasisekė, kad mano moksleiviai buvo labai imlūs, iniciatyvūs. Kita vertus, tai tokia veikla, kuria mokytojas turi „degti“, kad įžiebtų ir savo mokiniuose norą drąsiai išbandyti verslą. Manau, Ukmergėje yra daugybė mokytojų, kurie palaiko šią idėją,“ – kalbėjo E. Pečiulienė.

Ukmergės technologijų ir verslo mokyklos mokytoja Gražina Medišauskienė pastebėjo, jog moksleiviai labai nori užsidirbti savų pinigų. Viena iš jos ugdytų mokomųjų mokinių bendrovių gamino muilus, kita – specialius rėmelius, ant kurių galima piešti kreidelėmis. Dabar jau net dvi G. Medišauskienės kuruojamos vaikinų komandos dirba ir ruošiasi regioninei mokomųjų bendrovių parodai – Ukmergės eXpo, kuri vyks balandžio 12 dieną prekybos centre „Eifelis“.

Kokios patirties suteikia mokomosios bendrovės kūrimas dalinosi ukmergiškės moksleivės. Gertrūda Baublytė teigė, jog ši patirtis padėjo daug sužinoti apie save: atpažinti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, dalintis užduotimis komandoje išnaudojant jos narių stipriuosius gebėjimus.

„Antrus metus dirbame su ta pačia komanda – tik jau su kita verslo idėja. Noriu tęsti šią veiklą iki pat mokyklos baigimo. Viena įspūdingiausių patirčių buvo kelionė su mokytoja į Latvijoje organizuotą tarptautinę mokomųjų mokinių bendrovių eXpo. Parsivežėme daugybę kontaktų ir ryšių,“ – sakė G. Baublytė.

Programėlė gelbės turintiems disleksijos sutrikimą

Mokomosios bendrovės „Dyslexia Rainbow“ narė Saulė Petrauskaitė kartu su komanda dar šiųmetinėje „LJA“ organizuotoje „Kalėdinėje eXpo“ pelnė antrosios vietos apdovanojimą ir specialų apdovanojimą kaip socialiai atsakingiausia mokomoji bendrovė. Jie kuria programėlę disleksijos sutrikimų turintiems žmonėms.

„Praėjusiais metais patyrėme nesėkmę ir iš jos pasimokėme. Norisi padėkoti mūsų mokytojams, taip pat bendrovės nariams – jei ir kyla kokių nesutarimų, viską išsprendžiame. Šiuo metu turime užbaigti programėlės dizainą ir jį visiems pristatysime „Ukmergės eXpo“ balandžio 12-ąją,“ – sakė S. Petrauskaitė.

Renginio pabaigoje ilgametį bendradarbiavimą žyminčios stiklinės lentelės buvo įteiktos Jono Basanavičiaus ir Antano Smetonos gimnazijų atstovams. „LJA“ Ukmergėje tik pradėjo savo kelionę per Lietuvos regionus – artimiausiu metu šios organizacijos atstovai aplankys Jonavą, Mažeikius ir Kauną.

 Tautvydo JUKNEVIČIAUS nuotrauka

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas