Aktualijos, Naujausi, Sveikata

Sergamumas didėja, bet epideminis lygis Ukmergėje dar nepasiektas

Nijolė STUNDŽIENĖ

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis (NVSC), sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius didėja. 48-ąją šių metų savaitę (lapkričio 27 d. – gruodžio 3 d.) bendras sergamumo rodiklis siekė 1 603 atvejus 100 tūkst. gyventojų, 47-ąją savaitę (lapkričio 20–26 d.) jis buvo mažesnis – 1 404,1 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Mažiausias sergamumo rodiklis praėjusią savaitę buvo užregistruotas Panevėžio apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje. Epideminį sergamumo lygį pasiekė, t. y. peržengė 1 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų ribą, 22 savivaldybės. Ukmergės rajone taip pat daugėja sergančiųjų, bet epideminis lygis dar nepasiektas.

Pasak visuomenės sveikatos specialistų, epidemiologinė situacija vertinama kompleksiškai, t. y. atsižvelgiama tiek į gripo, tiek į COVID-19 ligos, tiek į kitų ŪVKTI rodiklius. Kaip skelbiama NVSC išplatintame pranešime, specialistai bendradarbiauja su savivaldybių atstovais, kurių duomenimis, kol kas situacija tiek ugdymo įstaigose, tiek asmens sveikatos priežiūros įstaigose yra įprasta. Iki šios dienos nė viena savivaldybė epidemijos nėra paskelbusi. Priimant sprendimą dėl epidemijos paskelbimo, būtina atsižvelgti ir į papildomus kriterijus, pavyzdžiui, hospitalizacijos, reanimacijos ir intensyvios terapijos lovų užimtumą dėl gripo ir (ar) COVID-19 ligos.

Ukmergės rajone praėjusią, 48-ąją metų savaitę, bendras sergamumo rodiklis siekė 1 267,05 atvejo 100 tūkst. gyventojų (47 metų savaitę buvo 1 125,94 atv./100 tūkst. gyvent.). Lapkričio 27-gruodžio 3 dienomis rajone iš viso sirgo 431 asmuo, tarp kurių buvo 165 vaikai.

Daugumai nustatyta viršutinių kvėpavimo takų infekcija, taip pat registruoti 43 COVID-19 ligos atvejai, nustatytas vienas susirgimas gripu. Ankstesnę, 47-ąją savaitę, iš viso sirgo 383 žmonės, iš jų 177 vaikai, 27 nustatytas koronavirusas, 2 – gripas.

Lyginant su kitomis Vilniaus apskrities savivaldybėmis Ukmergės rajone sergamumas nėra labai didelis. Daugiausiai sergančiųjų buvo Vilniaus mieste (1 999 atv./100 tūkst. gyvent.), Vilniaus rajono savivaldybėje (1 818,85 atv.), Trakų rajone (1 635,74 atv.), Širvintų rajone (1 568,28 atv.), Šalčininkų rajone (1317,2 atv.). Mažiau sergančiųjų registruota Švenčionių rajone (1 255,23 atv.) ir Elektrėnų savivaldybėje (1 128,05 atv.).

Dėl išaugusio sergamumo, ypač COVID-19 liga, kai kurios gydymo įstaigos riboja pacientų srautus, ligoninės neįsileidžia lankytojų. Kadangi dabartiniu metu pačios asmens sveikatos priežiūros įstaigos sprendžia, kada galima lankyti artimuosius, taip pat pačios gali sugriežtinti infekcijų kontrolės priemones, pasidomėjome, kokia situacija Ukmergėje.

VšĮ Ukmergės ligoninės direktorius Rimvydas Civilka informavo, kad ligoninėje ribojamas tik pacientų, sergančių COVID-19 liga, lankymas. Tačiau R. Civilka pridūrė, jog sergančiųjų koronavirusu nėra daug.

„Rentgeno tyrimai COVID-19 liga sergantiems pacientams atliekami atskiroje patalpoje, o ambulatoriniai pacientai yra įleidžiami pro atskirą įėjimą. Daugiau ribojimų šiuo metu netaikome. Stebime epidemiologinę situaciją ir, esant reikalui, infekcijos kontrolės priemones sugriežtinsime“, – situaciją komentavo ligoninės direktorius.

Pasak R. Civilkos, dėl didėjančio sergančiųjų ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis skaičiaus, tiek personalui, tiek lankytojams rekomenduojama dėvėti medicinines kaukes ir dezinfekuoti rankas, o sergant – nevykti į darbą, nesilankyti viešose vietose.

Tam tikrų ribojimų imasi ir Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC). Pa-cientams, turintiems ligos simptomų, rekomenduojamos kaukės, o atėjusiems be jų – duodamos nemokamai. Kaip pasakojo PSPC vyriausioji gydytoja Gitana Čepienė, sergantieji gali į medikus kreiptis ir telefonu bei gauti nedarbingumo pažymėjimą. Jei gydytojas nusprendžia, kad pacientui vis tik reikia atvykti į gydymo įstaigą, taip pat reikėtų būti su kauke.

Šiuo metu už COVID-19 ligos nustatymo testą mokėti nereikia. PSPC atliekamas greitasis antigenų testas ir PRG tyrimas, kurio mėginiai vežami į laboratoriją Vilniuje. Gripo tyrimas yra mokamas, tačiau šeimos gydytojo Algirdo Sirvydžio apylinkė dalyvauja atrankinėje diagnostikoje. Jei gydytojui kyla įtarimas, kad pacientui yra gripo simptomų, taip pat atliekamas PRG testas norint nustatyti, kurio – A ar B tipo – virusu serga žmogus.

G. Čepienė priminė, jog susirgus koronavirusu gali būti skiriami kompensuojamieji vaistai šiai ligai gydyti: „Vaistai skiriami įprasta tvarka, gydytojui išrašant receptą. Juos reikia pradėti vartoti kuo greičiau nuo diagnozės nustatymo ir per 5 paras nuo simptomų atsiradimo. Šis vaistas skirtas koronaviruso sukeltos ligos gydymui suaugusiesiems, kuriems nereikia papildomos deguonies terapijos ir kuriems kyla didesnė progresavimo į sunkios eigos COVID-19 rizika.“

Pasak G. Čepienės, ukmergiškiai pakankamai aktyviai skiepijasi nuo gripo. Praėjusią savaitę iš 1 700 užsakytų nemokamų vakcinų buvo likę vos 100. Nemokamai gali pasiskiepyti visi rizikos grupės asmenys, turintys lėtinių ligų bei 65 metų ir vyresni. Tuo mat metu pacientai skatinami ir noriai skiepijasi nuo pneumokokinės infekcijos. COVID-19 vakcina šiuo metu nėra labai populiari, bet rizikos grupės asmenys stengiasi pasiskiepyti.

NVSC nuotrauka

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas