Susitikimo metu aptarti rajono švietimo įstaigoms aktualūs klausimai.

Aktualijos, Naujausi

Ukmergės pedagogai renkasi derybų kelią

Nijolė STUNDŽIENĖ

 

Lapkričio 15-ąją rajono savivaldybės vadovai, administracijos specialistai, švietimo įstaigų direktoriai susitiko su pedagogų profesinės sąjungos atstovais. Susitikime taip pat dalyvavo Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) pirmininko pavaduotojas Audrius Jurgelevičius ir šios sąjungos teisininkė Evelina Šilinytė. Pokalbio metu aptarta spalio mėnesį pasirašyta Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinė sutartis, pedagogų atlyginimų didinimo ir mokinių skaičiaus klasėse mažinimo politika. Užsiminta ir apie kitą savaitę, lapkričio 22-ąją, galimai prasidėsiantį šalies mokytojų streiką.

„Gimtosios žemės“ kalbintas rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas sakė, jog trečiadienį vyko jau antrasis tokio pobūdžio susitikimas šiais metais ir jį inicijavo Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos Ukmergės susivienijimo pirmininkas Arūnas Rimkus.

„Visos susitikimo dalyvių šalys pasidžiaugė, kad Ukmergėje vyrauja ilgametė tarimosi bei bendrų sprendimų ieškojimo kultūra ir kad tuos sprendimus pavyksta atrasti. Kitas pasitarimas – diskusija su pedagogų profesinių sąjungų atstovais, planuojamas gruodžio mėnesį. Jo metu bus aptariami vaikų lopšelių–darželių veiklos organizavimo vasaros laikotarpiu aspektai“, – sakė V. Kalinas.

Pasak vedėjo, Ukmergės rajono švietimo įstaigose veikia dvi profesinės sąjungos. Tai – Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) Ukmergės susivienijimas, kuriam priklauso 332 nariai iš penkiolikos įstaigų, ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS), kuri veikia Antano Smetonos gimnazijoje ir jai priklauso 12 narių.

„Taigi, maždaug pusė rajono pedagogų priklauso profesinėms sąjungoms. Tose ugdymo įstaigose, kuriose nėra profesinės sąjungos narių, veikia darbo tarybos“, – paaiškino V. Kalinas.

Kaip žinia, šalies pedagogai jau seniai kelia reikalavimus dėl didesnių algų, mažesnių darbo krūvių ir mažiau vaikų klasėse. Dėl to vos pasidėjus naujiems mokslo metams, rugsėjo 15-ąją, Lietuvos mokytojai dalyvavo poros valandų įspėjamajame streike, kurį organizavo Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga. Prie streikavusiųjų tuomet buvo prisijungę ir Antano Smetonos gimnazijos mokytojai. Nesusitarus dėl reikalavimų rugsėjo 29-ąją minėtoji profesinė sąjunga pradėjo neterminuotą streiką, kuris tęsėsi iki spalio 22 dienos. Šiame streike ukmergiškiai jau nedalyvavo.

Po kelių savaičių pertraukos LŠDPS vėl paskelbė apie ketinimus atnaujinti streiką bei surengti mitingą prie Seimo rūmų. Nors ši profesinė sąjunga ragina į protestą įsitraukti visus šalies mokytojus, tačiau mūsų rajono pedagogai neskuba tam pritarti.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas patikino, jog neturi duomenų apie Ukmergės mokytojų dalyvavimą antrajame streike.

„Mano asmenine nuomone, streikas yra kraštutinė priemonė, man labiau priimtinas derybų, susitarimų kelias, – situaciją vertino LŠMPS Ukmergės susivienijimo pirmininkas A. Rimkus. Pasak jo, streikuoti verta tuomet, kai nelieka kitų galimybių susitarti.

Susitikimą rajono savivaldybėje inicijavęs profesinės sąjungos vadovas pasidžiaugė po daugiau kaip mėnesį trukusių derybų atnaujinta Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvine sutartimi. Ją Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) pasirašė su Lietuvos švietimo ir mokslo profesine sąjunga, Švietimo ir mokslo profesine sąjunga „Solidarumas“, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimu, Lietuvos profesine sąjunga „Sandrauga“.

Sutarta, kad atlyginimai pedagogams kitąmet augs 21 proc., taip pat numatyta mažinti mokinių skaičių klasėse, peržiūrėti ir tobulinti mokytojų etatų skaičiavimo metodiką.

Esminis sutarties pakeitimas susijęs su ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo, neformaliojo švietimo ir profesinio mokymo mokytojų darbo užmokesčio didinimu. Nuo 2024 m. sausio 1 d. skiriama papildomų lėšų darbo užmokesčiui didinti 10 proc., nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. – ne mažiau kaip 10 proc. Be to, bendrojo ugdymo mokytojų, dirbančių pagal atnaujintas programas, darbo užmokesčiui ir toliau bus skiriama 3 proc. ugdymo lėšų.

Kaip skelbia ŠMSM, siekiama, kad 2024 m. mokytojų vidutinis darbo užmokestis sudarytų ne mažiau kaip 130 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio.

Nuo ateinančių mokslo metų bus griežtinamas reguliavimas, kad savivaldybės iš ministerijos nebegautų valstybės dotacijų per didelėms klasėms. Bus parengtas Mokymo lėšų apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkos pakeitimas, pagal kurį tais atvejais, kai nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. suformuojamos klasės, kuriose mokinių skaičius viršija nustatytą didžiausią leistiną mokinių skaičių klasėje, būtų įtvirtinta galimybė mažinti savivaldybei skirtas mokymo lėšas.

Nuo kitų mokslo metų bus įtvirtinta teisė mokyklos savininkui (daugeliu atveju – savivaldybei) didžiausią leistiną mokinių skaičių 5-12 kl. mažinti nuo 30 iki 26 mokinių, o 1-4 kl. – nuo 24 iki 22 mokinių, kur tai įmanoma dėl pakankamo mokyklų ir klasių jose skaičiaus.

Pasak LŠMPS Ukmergės susivienijimo pirmininko A. Rimkaus, savivaldybėje vykusiame susitikime buvo kalbama apie kolektyvinės sutarties nuostatų taikymą profesinės sąjungos nariams, darbo grafikų sudarymo principus ugdymo įstaigose, užmokesčio skaičiavimą, aptarti ir kiti rajono pedagogams aktualūs klausimai.

Chrisijos KVIETKAUSKIENĖS nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • XXX :
  Niekaip nesuprantu ko maza tiem mokitojam atostogu 2 menesei mokamu ir tikrai kaip visi nuo 8 iki 5 val nedirba issijuose . Tegu direktorei susitvarko mokiklinius autobusiukus su kuro nuleidinejimu ir bus lisnu pinigu ir nereiks but ukvedžiam su vairuotojais patenkintiem kad galim dar po alga issigrynint kitu pavydalu . O šitoi vietoi gerai sistema atkalta ir veikia .
 • Nepedagogas :
  Pedagogam 2 men atostogu vasara mokamu.. negerai dar palikit 1men bus gerai 🙂
 • **** :
  Anukai ir marionetes (su kompromatu) sedi ir daro ka liepe, supraskit. Cia tik marionetes. Afisos liaudziai.
 • stebėtojas :
  Kvietkauskui matosi įdomiau pastreikuot, papiketuot. Kadaise Razmusas eidavo tokiais keliais, dabar šitas. Greičiau šitos sovietinės galvos lėktų į pensiją.
 • Jurgita :
  Ukmergės tarybai reikia paaiškinti kuo katalikų tikybą svarbesnė už liuteronų tikybą,bet ne už etiką.Tėve mūsų malda ir Tikėjimo išpažinimas skiria katalikų tikėjimą nuo liuteronų.Tikybos pamokose yra malda pradžioje pamokos ir galia.
 • Jurgita :
  Katalikų tikybą yra bendrojo ugdymo dalis,kokiu teisiniu pagrindu Deltuvos, Pašilės mokyklos panaikino Katalikų tikybą?Ką vyskupo leidimu panaikino Katalikų Tikybą? Švietimo įstatyme yra Katalikų tikybą bendrojo ugdymo dalis 1-12 kl.Pasiūlyta 350 eu algą manęs tikrai netenkina gauginant 3 vaikus .500 eu reikia vienam žmogui šeimoj.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas