Asociatyvi nuotrauka.

Sveikata

Prasidėjus gripo sezonui: patarimai, kaip apsisaugoti

Nors gripo atvejų rajone dar nefiksuojama, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Ukmergės skyriaus specialistai primena, kad nuo šios ūmios virusinės kvėpavimo takų infekcijos, galinčios sukelti gyvybei grėsmingas komplikacijas, geriausiai apsaugo skiepai. Be to, anot specialistų, būtina nepamiršti, kad ne tik nuo gripo, bet ir nuo COVID-19 ligos (koronavirusinės infekcijos), yra galimybė pasiskiepyti vieno vizito pas gydytoją metu. Taip pat reikėtų nepamiršti ir kitų prevencijos priemonių.

Kas yra gripas ir kaip užsikrečiama?

Gripas – tai ūmi virusų sukelta kvėpavimo takų infekcija, pasireiškianti karščiavimu, sausu kosuliu, gerklės, galvos ir raumenų skausmu, nuovargiu ir silpnumu. Liga pavojinga ne tik dėl aukštos temperatūros, kuri gali laikytis keletą dienų ir sekinti organizmą, bet taip pat ir dėl itin dažnų komplikacijų. Dažniausios jų – plaučių, širdies raumens, smegenų dangalų uždegimai, taip pat blogėjanti lėtinių susirgimų – endokrininių, inkstų, kepenų, širdies ir kraujagyslių bei kitų ligų eiga.

Virusą žmonės vieni kitiems perduoda oro lašeliniu būdu – užsikrėtusiam žmogui kosint ar čiaudint. Užsikrėsti galima ir netiesiogiai, t. y. sveikiems žmonėms rankomis liečiant paviršius, ant kurių yra nusėdusių sergančiųjų seilių ir nosies išskyrų lašelių, o vėliau – savo nosį ir burną.

Kam pavojingas?

Gripas ypač pavojingas tiems žmonėms, kurių imuninė sistema arba dar nespėjusi galutinai susiformuoti, arba nusilpusi dėl amžiaus, ligų bei netinkamo gyvenimo būdo. Taigi, į didžiausią rizikos grupę patenka vaikai, ypač – iki penkerių metų, žmonės, vyresni nei 65 metų, taip pat sergantieji lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, plaučių, inkstų ir kt. lėtinėmis ligomis, nėščios moterys (gripas ypatingai pavojingas iki antrojo nėštumo trimestro pradžios), sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Kodėl verta skiepytis?

Skiepai yra viena iš veiksmingų priemonių, padedančių išvengti ne tik gripo, bet ir skaudžių jo padarinių. Skiepytis galima viso gripo sezono metu. Paprastai didžiausi sergamumo rodikliai registruojami sausio–vasario mėnesiais, tačiau praėjusį (2022–2023 m.) sezoną didžiausias sergamumas buvo gruodžio mėnesį. Kad susidarytų pilnavertis imunitetas, skiepytis nuo gripo geriausia spalio–lapkričio mėnesiais. Mažiausias laiko tarpas imunitetui susiformuoti – 2 savaitės.

NVSC Ukmergės skyriaus specialistai ragina to paties vizito pas gydytoją metu iš karto pasiskiepyti ir nuo gripo, ir nuo COVID-19 ligos. Nuo šių ligų rekomenduojama pasiskiepyti visiems gyventojams, ypač rizikos grupėms priklausantiems asmenims.

Didėjant sergamumui ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, labai svarbu nepamiršti ir bendrųjų apsisaugojimo nuo gripo ir kitų virusų priemonių:

  • Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.
  • Naudoti kaukę, ypatingai, jei žmogus pats serga, kad neužkrėstų kitų.
  • Saugoti artimuosius, ypač rizikos grupėms priklausančius asmenis.
  • Vengti artimo kontakto su sergančiais asmenimis.
  • Nuolat vėdinti patalpas.
  • Reguliariai plauti arba dezinfekuoti rankas.
  • Vengti masinio žmonių susibūrimo vietų (ypatingai sergamumo pakilimo laikotarpiu).
  • Tinkamai naudoti vienkartines nosines, o panaudotas – išmesti.
  • Susirgus kreiptis į savo šeimos gydytoją ir laikytis jo rekomendacijų likti namuose.

Lietuvoje gripo sezonas prasideda 40-ąją kalendorinę metų savaitę ir tęsiasi iki kitų metų 20-osios metų savaitės. Įprastai šiuo laikotarpiu NVSC specialistai atidžiai stebi sergamumą gripu, COVID-19 liga ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, hospitalizacijos rodiklius, vertina sergamumo dinamiką ir kitus kriterijus bei atsižvelgdami į tai siūlo savivaldybėms skelbti epidemijas, taikyti kitas užkrečiamųjų ligų valdymo priemones.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas