Spalio 11-ąją Ukmergės kraštotyros muziejuje atidaryta paroda, skirta Pirmojo pėstininkų Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino pulko įsikūrimo Ukmergėje 100-mečiui paminėti. Parodą lankyti galima iki lapkričio 10 d.
Spausdiname Ukmergės kraštotyros muziejaus paruoštą publikaciją apie I DLK pėstininkų Gedimino pulką, pirmąjį 1918–1939 m. Lietuvos Respublikos kariuomenės karinį dalinį.
Istorija
Pradėtas formuoti 1918 m. lapkričio 1 d. Dar neturint savo vyriausybės, Lietuvos Tarybai pavedus karininkas Vincas Grigaliūnas-Glovackis Vilniuje, Lietuvos Tarybos rūsyje, pradėjo organizuoti pirmąjį pėstininkų pulką, nors mieste, kaip ir didžiojoje Lietuvos dalyje šeimininkavo Vokietijos kariuomenė. Pradžia buvo nepaprastai sunki, nebuvo nei ginklų, nei patalpų, nei maisto. Nelegaliai įsigytus ginklus teko slėpti, o kariškų dalykų mokytis tebuvo galima slapčia nuo vokiečių. Ir netgi lapkričio 11 d. sudaryta pirmoji Augustino Voldemaro vyriausybė laukė švedų, anglų ar amerikiečių karinės pagalbos, o savo piliečių kviesti savanoriais neskubėjo, kad jie apginkluoti nepalaikytų bolševikų. Nepaisant to, pulkas pamažu kūrėsi, gruodžio 7 d. jame jau buvo 31 karininkas ir 59 kareiviai. Lapkričio 21 d. Apsaugos ministerijoje susirinkę karininkai nusprendė, kad reikia skubiai organizuoti reguliariąją Lietuvos kariuomenę, nes Vokietijos kariuomenė neatlaikė bolševikų puolimo.
Nerasdami paramos Vilniuje, pirmieji Lietuvos karininkai savo iniciatyva persikėlė į Alytų, važinėjo po apylinkes, kviesdami jaunimą stoti į Lietuvos kariuomenę. Ir savanoriai ėmė rinktis, neretai po penkiasdešimt vyrų kasdien. Tai leido suformuoti net septynias kuopas, žvalgų, ryšių, kulkosvaidžių komandas, pradėti planingą ir intensyvų savanorių apmokymą. Pulkui pavyko pasirūpinti ir ginklais, sutvarkyti karių maitinimą, iš dalies ir aprangą. Gautais 600 porų kareiviškų batų buvo pakeistos klumpės ir vyžos.
Pulko vadu tapo Jonas Galvydis-Bykauskas, tačiau jis nesutarė su jaunais, energingais pulko karininkai, Kazimierą Ladigą jis net iškvietė į dvikovą. Dvikova neįvyko, valdžia abu peštukus iš pulko iškėlė, o jam vadovauti ėmė karininkas, buvęs Vitebsko bataliono vadas Antanas Juozapavičius, per trumpą laiką sugebėjęs įvesti pulke tvarką, drausmę, pakelti karių nuotaiką. Tačiau jau pirmose kautynėse jis žuvo.
Vasario 13 d. kautynės prie Alytaus buvo vienos pirmųjų ne tik pirmojo pėstininkų pulko, bet ir Lietuvos kariuomenės istorijoje, iš dalies jos buvo nesėkmingos dėl patirties stokos, iš dalies dėl to, kad sąjungininkai vokiečiai netikėtai paliko frontą. A. Juozapavičius žuvo vasario 13-ąją, savo 25-ojo gimtadienio rytą, ant tilto per Nemuną, gelbėdamas nuo bolševikų pulko ginklų atsargas. Laikinuoju pulko vadu tapo pulko štabo viršininkas Julius Čaplikas. Per kautynes pulkas gerokai nukentėjo, bet greitai atsigavo, grįžo į Alytų ir su nauju energingu bei drąsiu vadu K. Ladiga priešakyje jau sėkmingai kariavo su bolševikais Dzūkijoje.
Gegužės mėnesį pulkas perkeltas į Ukmergės frontą. Buvo išvaduoti Kurkliai, Anykščiai, Utena, birželio 2 d. – Ukmergė. K. Ladigos vadovaujama Ukmergės rinktinė tęsė puolimą plentu Zarasų link. Bolševikams pavyko trumpam sustabdyti Lietuvos karių atakas, todėl teko persigrupuoti.
1919 m. rugpjūčio pabaigoje pirmajame pėstininkų pulke buvo 52 karininkai ir 1 733 kareiviai. Netrukus jie vėl puolė, nors kovos buvo sunkios, vien mūšyje prie Balčių dvaro pulkas neteko 15 karių, žuvo ir jaunas pulko karininkas Jurgis Sideravičius, ką tik baigęs pirmąją Kauno karo mokyklos laidą. Bet rugpjūčio 25 d. pirmojo pėstininkų pulko kariai įžengė į Zarasus, juos su gėlėmis pasitiko gyventojai. Šiose kovose ypač pasižymėjo pulko karininkai Vladas Skorupskis, Mikas Rėklaitis, Petras Genys, kariai B. Gembickas, J. Avulis, J. Valukonis, J. Malinauskas ir kiti. Vyčio kryžiais apdovanoti aštuoni karininkai ir dvylika kareivių. Už nuopelnus kovose 1919 m. spalio 30 d. Respublikos prezidento įsakymu pulkui leista vadintis Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino vardu.
Spalio 28 d. pulkas susitelkė Baisogaloje ir ėmė ruoštis kovai su Šiaurės Lietuvoje siautėjusiais bermontininkais. Pulkas jau turėjo 56 karininkus, 3 gydytojus, 2 585 kareivius, 30 kulkosvaidžių, 1 735 šautuvus, 338 arklius ir vieną automobilį. Svarbiausios kautynės įvyko lapkričio 22 d. prie Radviliškio. Fronto vadas, pulkininkas leitenantas K. Ladiga planavo, kad svarbiausią vaidmenį atliks Antrasis pėstininkų pulkas, o Pirmasis iš pradžių buvo paliktas rezerve. Tačiau bermontininkai, patyrę, gerai ginkluoti kariai, atkakliai gynėsi, puolimas įstrigo, išsikvėpė. Tada K. Ladiga įsakė įsitraukti į puolimą ir Pirmajam pėstininkų pulkui, bet tik artileristams nuslopinus bermontininkų kulkosvaidžius, pliekusius iš vėjinio malūno, nakties kautynės ir durtuvų ataka lėmė mūsų karių pergalę. Pulkui teko ir didžiulis karo grobis. Vydamiesi priešą, pulko kariai kartu su kitomis dalimis nuo bermontininkų likučių išvalė visą Žemaitiją.
Iš viso nepriklausomybės kovose Pirmasis pėstininkų pulkas neteko trijų karininkų ir 77 kareivių, Vyčio kryžiais apdovanotas 41 karininkas ir 214 kareivių.
1923 m. pavasarį pulkas įsikūrė Ukmergėje, kur vyko įprastiniai taikos meto darbai: naujokų mokymas, naujų modernių kareivinių statyba, įrengimas, manevrai, kultūrinė veikla. Kasmet rugpjūčio 25-ąją pulkas iškilmingai minėjo galutinės pergalės prieš bolševikus dieną – tai buvo pulko šventė. 1926 m. pulkui įteikta antrojo laipsnio Vyčio Kryžiaus ordino vėliava.
Nešiodami garbingą kunigaikščio Gedimino vardą pulko kariai visą laiką puoselėjo viltį vėl sugrįžti į Vilnių, į Gedimino miestą. Bet ta diena atėjo tik 1939 m. rudenį.
Spalio 14 d. Lietuvos kariuomenės štabas išleido direktyvą Vilniaus kraštui užimti, kurioje Vilniaus rinktinės sudėtyje pirmuoju numeriu buvo įrašytas Pirmasis pėstininkų pulkas, kuris iki spalio 16 d. vakaro turėjo susitelkti ties Širvintomis. Tačiau deryboms su Raudonosios armijos vadais užtrukus, įsakymas žygiuoti į Vilnių buvo duotas tik spalio 27 d. Iš anksto buvo atlikta žvalgyba iš oro įsitikinti, ar sveiki tiltai, ar nerengiamas pasipriešinimas pakeliui bei Vilniaus gatvėse.
Bet žengdami į Vilnių jokių kliūčių kariai nesutiko. Vos įsikūręs Vilniuje pulkas gavo garbingą užduotį iškelti trispalvę vėliavą Gedimino pilies bokšte. Tą misiją 1939 m. spalio 29-osios 10 valandą ryto grojant pulko orkestrui, griaudžiant artilerijos saliutui, atliko pats pulko vadas Leonas Gustaitis.
Pulko likvidavimas
1940 m. vasarą SSRS okupavus Lietuvą prasidėjo užmaskuotas, laipsniškas Lietuvos kariuomenės likvidavimas. Pradžioje ji buvo reorganizuota į 29-ąjį šaulių teritorinį korpusą. Pirmasis pėstininkų pulkas atsidūrė jo 184-ojoje šaulių divizijoje ir tapo Raudonosios armijos 234-uoju šaulių pulku. Ne vienas pulko kareivis ar karininkas pateko į juodus sąrašus: kad nepagarbiai atsiliepė apie valdžią, kad giedojo Lietuvos himną kareivinėse ar nenorėjo prisiekti tarybų valdžiai. Vos per vieną mėnesį pulke buvo užfiksuoti 34 tokie nusižengimai. Kalėjime atsidūrė kapitonas F. Eidimas, leitenantai V. Dulkė, V. Dūda, J. Narijauskas, pats pulko vadas L. Gustaitis. Kiekvienam daliniui buvo paskirti komisarai rusai.
Prasidėjęs Vokietijos-SSRS karas 234-ojo pulko karius, kaip ir visą 184-ąją diviziją, užklupo Varėnos poligone. Pasinaudoję sąmyšiu dalis pulko karių išsilakstė, dalis pakliuvo į vokiečių nelaisvę, iš kurios po mėnesio buvo paleisti.
Nuotraukos iš Ukmergės kraštotyros muziejaus virtualios parodos „Lietuvos kariuomenės I p. DLK Gedimino pulkas Ukmergėje“
Mus remia:
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos, Naujausi
Kraštotyros muziejaus veikloje bręsta pertvarka
2024/12/10
Komentarų (0)
Aktualijos
Pretenduoti į apdovanojimą galės daugiau pedagogų
2024/12/10
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Želvoje atidaryta į kitas patalpas persikėlusi atnaujinta parduotuvė
2024/12/08
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Gaunantys kompensaciją už šildymą gali ją prarasti, jei nepritaria daugiabučio renovacijai
2024/12/06
Komentarų (1)
Aktualijos, Naujausi, Sveikata
Onkologinius ligonius vienijanti UOLA skatina bendrauti
2024/12/02
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Posėdyje prisiekė nauji Savivaldybės tarybos nariai
2024/12/01
Komentarų (5)
Ukmergėje vyko VRM organizuotas renginys seniūnaičiams
2024/12/09
Komentarų (0)
Prasideda Jubiliejiniai 2025-ieji metai
2024/12/09
Komentarų (0)
Ukmergiškiai pasidalijo gerąja patirtimi
2024/12/08
Komentarų (3)
Pensijos ir išmokos gyventojus pasieks dar iki švenčių
2024/12/06
Komentarų (0)
Tradiciniuose verslo pietuose ir dėkota, ir dalintasi ateities perspektyvomis
2024/12/05
Komentarų (11)
Išauga grėsmė susidurti su laukiniais gyvūnais
2024/12/03
Komentarų (0)
Prasideda adventas ir Carito žvakelių „Gerumas mus vienija“ iniciatyva
2024/12/01
Komentarų (0)
„Lidl“ ir toliau plečiasi: pradeda rinkti komandas naujoms parduotuvėms Kaune
2024/11/29
Komentarų (0)
Žemdirbių šventėje pagerbti rajono ūkininkai
2024/11/29
Komentarų (4)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
Naujausi, Žmonės
Kalėdinis vakaras subūrė globėjus ir jų globojamus vaikus
2024/12/09
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Pagerbti aktyviausi negalias turintys ukmergiškiai
2024/12/08
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi, Žmonės
Visuomenės sveikatos biuras turi naują vadovę
2024/11/26
Komentarų (1)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Žmonės
Kraštiečio dovana Laičių bibliotekos skaitytojams
2024/11/20
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Unikalios ekspedicijos dalyviai pristatys kelionės filmą
2024/11/10
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Tarptautinės patirties sėmėsi Graikijoje
2024/10/26
Komentarų (1)
Svarbu ne metai mūsų gyvenime, bet gyvenimas mūsų metuose!
2024/12/06
Komentarų (0)
Archeologas, savo gyvenimą paskyręs Lietuvos piliakalniams
2024/12/03
Komentarų (0)
Susitikimas su Audrone Galvonaite
2024/12/01
Komentarų (0)
Atsisveikino su ilgamečiu savivaldybės darbuotoju
2024/11/16
Komentarų (0)
Žinoma mokslininkė sugrįžta į išsiilgtą tėviškę
2024/11/11
Komentarų (1)
Lyduokių seniūnija turi naują seniūną
2024/11/10
Komentarų (3)
Ukmergiškiai mokėsi dronų valdymo pradmenų
2024/10/25
Komentarų (4)
Susitiko su nauja filialo vadove
2024/10/22
Komentarų (2)
Taujėnų dvare – bendradarbiavimo ir lyderystės šventė
2024/10/22
Komentarų (1)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
Geriamas vanduo biure – ne prabanga, o būtinybė
2024/12/09
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip pasirinkti mokyklą, kuri geriausiai atitiks vaiko poreikius?
2024/12/09
Komentarų (0)
Įvairūs
Naudoti automobiliai su garantija: kokios detalės dažniausiai įtraukiamos
2024/11/27
Komentarų (0)
Įvairūs
LED žibintai žemės ūkyje – pasirinkimas ar būtinybė?
2024/11/27
Komentarų (0)
Įvairūs
Į ką atkreipti dėmesį renkantis transmisinę alyvą sunkvežimiui?
2024/11/22
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip pagerinti atsargų apyvartumo rodiklį naudojant modernias valdymo sistemas?
2024/11/19
Komentarų (0)
Namų modernizacija: naujausios interjero ir eksterjero tendencijos
2024/11/29
Komentarų (0)
Facebook reklamos privalumai verslui: kodėl verta investuoti?
2024/11/27
Komentarų (0)
Sienų dažymas ir atlikimo technikos
2024/11/27
Komentarų (0)
Kokie yra pagrindiniai pavojingų krovinių gabenimo reikalavimai?
2024/11/26
Komentarų (0)
Kaip pasirinkti profesionalią pagalbą kuro akcizo grąžinimui?
2024/11/26
Komentarų (0)
Sporto įranga krepšiniui ir koviniam sportui – viskas nuo a ik z
2024/11/22
Komentarų (0)
LISE CHARMEL apatinis trikotažas: dydis neturi įtakos siekiui kurti grožį
2024/11/15
Komentarų (0)
Kaip lazerinis pjovimas užtikrina puikų rezultatą su įvairiomis metalo rūšimis?
2024/11/12
Komentarų (0)
Išsamus darbo pasiūlymo vertinimas – daugiau nei vien tik atlyginimas
2024/11/11
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
Kultūra
„Ir Saulė, ir Mėnulis, ir visos Žvaigždės“…
2024/12/06
Komentarų (0)
Kultūra
Išskirtinės knygos pristatymas
2024/12/02
Komentarų (0)
„Laiko atspindžiai Vilkmergės žemėje“, Kultūra, Naujausi
Įteikta 26-oji Literatūrinė Vlado Šlaito premija
2024/11/26
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi
Ir skiautinys paklūsta darbščioms rankoms
2024/11/23
Komentarų (0)
Kultūra
Bibliotekoje vyks Vakarų Europos tapybos meno pažinimo kursai
2024/11/10
Komentarų (0)
Kultūra
Kviečia į parodą ir emalio edukaciją
2024/11/06
Komentarų (0)
Kultūra – tai mes: Senajame Nebe Knygyne – „nekarūnuotų“ ukmergiškių debiutai
2024/12/01
Komentarų (2)
Atgaiviname daugelio pamirštą amatą – kilpinėlius
2024/12/01
Komentarų (1)
Šventinis automobilių karavanas sugrįžta
2024/11/28
Komentarų (1)
PASAKOJA UKMERGĖS KRAŠTOTYROS MUZIEJAUS EKSPONATAI
2024/11/19
Komentarų (0)
Spektaklyje gvildenama žmogiškumo praradimo tema
2024/11/18
Komentarų (0)
Prasidėjo „Jaučio gaudynės 2024“
2024/11/11
Komentarų (3)
Ukmergiškio tautodailininko sėkmė konkursinėje parodoje
2024/11/01
Komentarų (0)
Išrinktos 2026, 2027 ir 2028 metų Lietuvos kultūros sostinės
2024/10/29
Komentarų (0)
Ruoškite siūlus, adatą ir kūrybiškumą – kviečiame į konkursą!
2024/10/18
Komentarų (0)