Renginyje vyravo geros emocijos, vyko pokalbiai.

Jaunimas, Naujausi

Ukmergėje – legalios grafičių sienos užuomazgos

Gabija VILKAITYTĖ

Vilniaus universiteto studentė

 

Gatvės meno kūrėjų, pasivadinusių „Hip-Hop Elementai“, komanda Ukmergėje, automobilių stovėjimo aikštelėje, esančioje už Kauno g. 18A pastato, atidarė pirmąją potencialiai legalią, pačių jaunuolių rankomis sumeistruotą grafičių lentą. Vakarą „Aerozolio debesys“ įrėmino ukmergiškių repo grupės ,,Jee Mate & Buck“ koncertas.

Renginio metu visi susirinkusieji galėjo stebėti Mato Darulio, Aro Kadžiaus, Lauryno Žižio ir kitų menininkų purškiamais aerozoliniais dažais atliekamą kūrybą ant sienos ir tuo pat metu klausytis renginio organizatorių Jokūbo Mickaus bei Gertrūdos Statkutės kruopščiai atrinktos repo muzikos. Nors grafiti apibrėžti yra labai sunku – tai gali būti paprasčiausias parašas, žodis ar sudėtingiausias piešinys, organizatoriai įrodė, jog tai nebėra vandalizmo išraiška, o laisvojo meno forma. „Dar praeitais metais su vienu iš dailininkų iškėlėme šią idėją, nes išgirdome, kad miestiečiai skundžiasi, jog jaunimas paišo ant daugiabučių. Todėl pagalvojome: reikia suorganizuoti legalią sieną“, – sumanymą komentavo J. Mickus.

Projektas užtruko ilgiau nei tikėtasi

Idėjos sumanytojas pasakojo, jog beveik prieš pusantrų metų dėl šio projekto įgyvendinimo buvo kreiptasi į Ukmergės rajono savivaldybę.

,,Iš pradžių norėjome šį renginį organizuoti kitoje vietoje, bet nepavyko susitarti. Tai įgyvendinti šiais metais ryžosi jau kiti du dailininkai. Jie nuėjo pas Jaunimo reikalų koordinatorių Deividą Mickų, kuris ir tapo mūsų grupės pagalbininku organizuojant renginį. Tuomet pradėjome galvoti: iš kur gauti finansavimą, kaip išsirinkti tikslią vietą, laiką…“ – kalbėjo J. Mickus. Ir pridūrė, kad vystant projekto idėją, keitėsi ir pati jos projekcija.

Aerozolinių dažų pagalba menininkai išliejo savo mintis.

Prie šio renginio prisidėjęs rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas atviravo: „Pradinė grafičių lentos versija buvo kiek kitokia, negu matėme renginio metu. Pirminiame variante lentą planavome gaminti iš faneros plokščių. Tam, kad įsitikintume, ar purškiami dažai laikysis, net aš buvau nusipirkęs flakonėlį dažų ir bandžiau piešti. Bet jaunimas rado teisingesnį sprendimą su skardomis ir galutinis rezultatas, pats procesas buvo fantastinis“.

Įžvelgė laisvą meno terpę

„Labai norėčiau paminėti prie sumanymo įgyvendinimo prisidėjusią veiklaus jaunimo asociaciją „Šiandien plotas“. Jie organizuoja sporto renginius, o mes sugalvojome, kad užsiimsime gatvės menu. Tai – pirmas toks renginys Ukmergėje, kuriame buvo legaliai piešiama purškiamais dažais ant sienos. Mūsų komandoje yra ir profesionalų, baigusių grafinio dizaino studijas, keli studijuojantys architektūrą. Visi esame veiklūs ir vienaip ar kitaip įsitraukę į šią sritį. Ruošiantis renginiui keli dailininkai sakė, kad užteks poros kolonėlių, sienos ir daugiau nieko nereikia. Bet mes norėjome įsimintino metų renginio. Aišku, pritrūko reklamos, bet žmonės vis vien įsitraukė“, – patirtimi dalijosi J. Mickus.

Džiaugiasi ir renginio dalyviai

Jaunimo reikalų koordinatorius D. Mickus, padėjęs idėjai pasiekti dienos šviesą, džiaugėsi: ,,Manau, kad tai labai pavykęs renginys. Ir čia nėra tik mano subjektyvi nuomonė, gerų atsiliepimų girdėjau ir iš dalyvių“.

Kiekvienas šio renginio stebėtojas taip pat galėjo išbandyti savo kūrybiškumą – aerozolinių dažų pagalba ant specialaus šiam tikslui atgabento automobilio palikti savo inicialus.

„Automobilis, ant kurio galėjo pasirašyti kiekvienas norintis – tai viena iš tokių idėjų, kuri labai maloniai mane nustebino ir sužavėjo. Smagu, kad dalyviams buvo suteikta galimybė pramokti, pabandyti piešti grafičius ir tai sulaukė gana didelio įsitraukimo. Taip pat pamačiau, kad mūsų jaunimo piešimo lygis tikrai labai geras, net kilo mintis pradėti organizuoti „workshop’us“ (dirbtuves). Mes turime tikrai daug sumanių, talentingų jaunų žmonių, tik reikia jiems šiek tiek padėti, prisidėti, paskatinti, suteikti sąlygas“, – įspūdžiais iš renginio dalijosi Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas.

Grafičių sienos likimas

Kol kas grafičių lenta nėra prieinama naudotis visiems ukmergiškiams. Ši iniciatyva buvo pradinė kryptis, siekiant Ukmergėje atidaryti legalią grafičių sieną. Kaip pasakojo D. Mickus, šiuo metu tariamasi su rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriumi dėl tam tikrų taisyklių koregavimo, tuomet bus galima naudoti sieną kaip įrankį, ant kurio galės piešti visi.

V. Kalino nuomone, kūrybiškų žmonių parodyta iniciatyva turi išliekamąją vertę ir tęstinumą: „Aš manau, kad šita erdvė galėtų būti jaunimo, o panašūs renginiai vyktų toliau.“

Sulaukė ir ekspertų dėmesio

Po renginio V. Kalinas kartu su Vilniaus dailės akademijos docentu, Ukmergės meno mokyklos direktoriaus pavaduotoju Dailės skyriui Česlovu Lukensku apžiūrėjo ir įvertino rezultatą.

,,Kalbėsiu kaip menininkas – labai puikiai atlikta. Jaunimui norėčiau palinkėti, kad jų entuziazmas neišblėstų, neužgestų“, – sakė Č. Lukenskas.

Dailininkas atkreipė dėmesį, jog grafičių siena gali būti ne tik paskatinimas jaunimui būti veiksniais, bet galimybė Ukmergei įgauti daugiau spalvų: ,,Miestui, kuris kartais būna labai fundamentaliai nusiteikęs ir gana priešiškai reaguoja į įvairiausius jaunimo iššūkius, tai – puikiausia auklėjimo priemonė, keičianti žmonių mąstyseną“.

Dalyviai galėjo išbandyti savo kūrybiškumą – ant specialaus šiam tikslui atgabento automobilio palikti savo inicialus.

Ingridos POCIŪTĖS nuotraukos

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas