Asociatyvi nuotrauka.

Sveikata

NVSC specialistai primena: nuo legioneliozės saugo paprasta profilaktika

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento specialistai primena, kad nuo legioneliozės – ūminės infekcinės kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia bakterijos – saugo tinkama profilaktika.

„Siekiant užkirsti kelią legio-nelėms daugintis, visose vandens tiekimo sistemose turi būti už-tikrinta nuolatinė jos priežiūra ir palaikoma tinkama temperatūra. Tos pačios taisyklės galioja ir kalbant apie daugiabučių namų priežiūrą, ir apie nuosavuose namuose gyvenančiuosius, kurie savarankiškai ruošia karštą vandenį“, – pabrėžia NVSC Ukmergės skyriaus vyriausioji specialistė Augustė Rastauskaitė.

NVSC primena, jog liepos 1 d. buvo patvirtinta nauja higienos norma, kuri įpareigojo karšto vandens tiekėjus užtikrinti, kad vandentiekio sistemose karšto vandens temperatūra būtų ne žemesnė nei 50 °C.

Kas yra legioneliozė?

Legioneliozė – ūminė infekcinė kvėpavimo takų liga, kurią sukelia bakterija Legionella pneumophila. Jai būdingos dvi kliniškai ir epidemiologiškai susijusios ligos formos: pirmoji – legionierių liga (būdingas karščiavimas, raumenų skausmas, kosulys, plaučių uždegimas) ir antroji – Pontiako karštligė (pasižymi lengvesne ligos eiga be plaučių uždegimo). Legionelių sukeltos ligos inkubacinis periodas – 2–10 dienų.

Suserga apie 5 proc. užsikrėtusiųjų asmenų. Pajutus ligos simptomus, būtina kreiptis į gydytoją.

Kaip užsikrečiama legionelioze?

Paprastai užsikrečiama įkvėpus legionelėmis užkrėsto aerozolio (smulkių vandens lašelių), kuris susidaro dušuose, tualetuose, voniose, saunose ir pan. Jos dažniausiai paplitusios oro kondicionavimo sistemose (patalpų, automobilių, medicininės įrangos). Netinkamai prižiūrint vandens tiekimo sistemas, legionelioze galima užsikrėsti gyvenamuosiuose namuose, viešbučiuose, sporto klubuose, vandens pramogų parkuose ir pan.

Žmogus nuo žmogaus legionelioze neužsikrečia. Neužsikrečiama ir geriant vandenį ar valgant bei gaminant maistą. Legionelioze gali susirgti įvairių amžiaus grupių žmonės, bet imlumas ligai priklauso nuo imuninės sistemos būklės.

Kokia aplinka palanki daugintis legionelėms?

Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis yra 20–45 laipsniai. Legionelės gali daugintis lėtai tekančiame ir stovinčiame vandenyje. Vamzdžiuose, kuriais silpnai ar visai neteka vanduo (pvz., seni, užakę vamzdynai; neapgyvendinti viešbučių kambariai ir kt.). Taip pat, kai vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys, padengtuose apnašomis, purvinuose bei korozijos apimtuose ar kiauruose vamzdžiuose, dušuose ir čiaupuose.

Kaip apsisaugoti nuo legioneliozės?

Siekiant apsisaugoti nuo legioneliozės, būtina tinkamai prižiūrėti vandens tiekimo sistemas. Gyvenamųjų ir kitų pastatų savininkai, valdytojai turi užtikrinti, kad iš vartotojų karšto vandens čiaupų bėgtų ne vėsesnis nei 50 laipsnių temperatūros vanduo. Šalto vandens temperatūra turi būti ne aukštesnė nei 20 °C. Gyventojams rekomenduojama neleisti vandeniui užsistovėti. Jei jis buvo nenaudojamas ilgesnį laiką (ilgiau nei dvi savaites: atostogų, komandiruočių metu ir pan.), prieš pradedant vartoti, reikėtų leisti vandeniui nubėgti 5 minutes. Taip pat būtina prižiūrėti ir valyti dušus, valyti ir dezinfekuoti dušų galvutes ir čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos. Kartą per metus rekomenduojama išvalyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas