Gamtos stichijos metu iš debesų kritę didžiuliai ledo gabalai suniokojo Olisevičių šeimos gėlininkystės ūkio šiltnamius.

Aktualijos, Naujausi

Nuo audros nukentėję ūkininkai galės pretenduoti į paramą

Loreta EŽERSKYTĖ

 

Žemės ūkio ministerija siūlo nuo rugpjūčio 7 d. praūžusios audros ir krušos nukentėjusiems ūkininkams bei žemės ūkio įmonėms kompensuoti dalį palūkanų už paskolas sugadintam turtui atstatyti. Į paramą gali pretenduoti Panevėžio, Pakruojo, Joniškio, Širvintų ir Ukmergės rajonų, kuriuose  buvo paskelbta savivaldybės lygio ekstremali situacija, žemdirbiai, užsiimantys pirmine gamyba ir (ar) žemės ūkio produktų perdirbimu ir nukentėję nuo stichinių meteorologinių reiškinių.

Ministerijos pranešime pažymėta, jog kompensacijoms planuojama skirti 463,4 tūkst. eurų. Ketinama padengti 80 proc. palūkanų, sumokėtų už imamas ar anksčiau paimtas paskolas, skirtas ūkinių pastatų stogų remontui ar kitam trumpalaikiam turtui įsigyti.

Taip pat skelbiama, jog palūkanos būtų kompensuojamos ne ilgiau kaip 36 mėnesius. Preliminariai šiemet tam būtų skirta 30 tūkst. eurų, kitąmet – 150 tūkst. eurų, 2025-aisiais – 120 tūkst. eurų, o 2026-aisiais – 163,4 tūkst. eurų. Didžiausia metinė palūkanų norma, nuo kurios būtų skaičiuojama kompensacija – 4 proc.

Laikraštyje esame rašę, kad Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas, rajono meras Darius Varnas rugpjūčio 10-ąją pasirašė potvarkį dėl savivaldybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo Deltuvos, Pabaisko, Siesikų ir Veprių seniūnijose, kurių teritorijos labiausiai nukentėjo nuo rugpjūčio 7 dieną įvykusių stichinių meteorologinių reiškinių, sukėlusių žemės ūkio augalų žūtį ir pavojų žmogaus sveikatai ar turtui. Rugpjūčio 10 dienos duomenimis, buvo užregistruoti 37 rajono gyventojų prašymai dėl kilnojamo ir nekilnojimo turto suniokojimo ir žalos atlyginimo. Dabar nukentėjusių gyventojų skaičius yra gerokai didesnis. Be to, Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyrius yra užregistravęs 49 prašymus dėl sunaikintų žemės ūkio pasėlių.

Didžiausią žalą siautusi gamtos stichija padarė Veprių seniūnijos Barboriškio kaime esančiam Olisevičių šeimos gėlininkystės ūkiui. Audros metu iš debesų kritę didžiuliai ledo gabalai suniokojo šiltnamius.

Kaip „Gimtajai žemei“ sakė šio ūkio atstovas Audrius Olisevičius, likviduoti audros padarinius prireiks ne vienų metų: „Nuostoliai labai dideli. Nuo pirmos dienos ūkyje vyksta atstatomieji darbai. Šiuo metu šiltnamius tvarko iš Latvijos atvykusi brigada, netrukus sulauksime pagalbininkų iš Olandijos. Kad nenutrūktų gamybos ciklas, visomis išgalėmis vykdome atstatomuosius darbus. Visa tai atliekame tik savo lėšomis, kol kas pagrindinis mūsų pagalbininkas – darbams palankus oras. Be abejo, tikimės ir valdžios paramos. Tuo labiau, kad bene du dešimtmečius mūsų ūkis dirba be jokių lengvatų, subsidijų, kompensacijų. Į ūkį investuojame tai, ką patys uždirbame“.

Rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjas Salvijus Stimburys pažymėjo, jog patvirtinus paskelbtą žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko įsakymo Dėl palūkanų, kurias sumokėjo ūkio subjektai, užsiimantys pirmine žemės ūkio gamyba ir (ar) perdirbimu ir nukentėję 2023 metais nuo stipraus vėjo ir (ar) didelės krušos, už suteiktas paskolas kompensavimo taisyklių patvirtinimo projektą, nukentėjusiems ūkininkams skyriuje bus išduodamos pažymos, kad jų auginami žemės ūkio pasėliai nukentėjo arba buvo sunaikinti.

www.ukmerge.lt nuotrauka

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas