Sodininkų bendrijos „Šilas“ teritorijoje galima rasti trylika grybų vardais pavadintų gatvelių.

Aktualijos

Jogvilų kaime – net 13 su grybais susijusių gatvių

Loreta EŽERSKYTĖ

Grybavimo sezono įkarštyje naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose, rodos, viską nustelbia įstabaus grožio vaizdai su įspūdingiausiais laimikiais, ekspertai dalinasi patarimais, kur ir kaip rinkti šias miško gėrybes, kaip atskirti tinkamus valgyti nuo nuodingų, ką iš jų pasigaminti. Beveik kasmet kelias savaites grybai vieniems tampa papildomu akstinu pabusti dar prieš patekant saulei, kitiems galbūt sukelia pavydą, susierzinimą, blaško dėmesį.

 

Musmirės gatvės nėra

Dažniausiai grybai, be abejo, auga miškuose. Tačiau Registrų centras informuoja, jog grybų ir grybautojų galima aptikti ne tik miškuose, bet ir mūsų kaimų, gatvių, takų ar skersgatvių pavadinimuose.

„Gatvių ar gyvenviečių pavadinimuose kurs kas dažniau galima rasti įžymių žmonių pavardes, bend-rinius vietovę ar jos istoriją nusakančius daiktus, medžių, gyvūnų ar augalų pavadinimus. Tačiau tarp adresų pavadinimų yra ir daugiau kaip 100 įvairiausių referencijų į grybus ar grybautojus. Dažniausiai adresų objektams pažymėti naudojamas bendrinis Grybų pavadinimas, taip pat grybų karaliumi tituluojamų Baravykų vardas, bet Lietuvos gatvių ir kaimų pavadinimuose galima perskaityti ir mažiau žinomų grybų pavadinimų, pavyzdžiui, Kazlėkų, Lepšių ar Ūmėdžių. O štai nuodingosios musmirės vardas nesuteiktas nė vienam adreso objektui“, – komentuoja Registrų centro Duomenų sprendimų ir analizės departamento vadovė Aistė Gudaitienė.

Registrų centro atvertuose Adresų registro duomenų rinkiniuose galima aptikti 140 įrašų, kuriuose gatvių ar gyvenviečių pavadinimuose figūruoja bendriniai Grybų ar Grybautojų pavadinimai, taip pat keletas populiariausių grybų pavadinimų.

Registrų centro pranešime pažymėta, kad dažniausiai nuorodas į grybus galima rasti gatvių pavadinimuose – tokių iš viso yra net 114. Taip pat Lietuvoje yra 22 kaimai, vienas viensėdis, du takai ir vienas skersgatvis, turintys grybų pavadinimus.

Daugiausiai adresuose naudojamas Grybų pavadinimas – iš viso 35 įrašai, taip pat populiarūs Baravykų (31) ir Voveraičių (19) pavadinimai. Visgi gatvių ir gyvenviečių pavadinimuose galima atrasti ir mažiau populiarius grybų pavadinimus. Pavyzdžiui, Lepšių vardu pavadintos 5 šalies gatvės ir 4 Lietuvos kaimai, Ūmėdžių vardas suteiktas 8 gatvėms, Paliepių – 12 gatvių, Paąžuolių – vienai gatvei ir 9 kaimams. Taip pat yra ir 6 Grybautojų gatvės.

Tarp pavadinimų galima sutikti Kazlėkų, Raudonviršių, Kelmučių ir Rudmėsių. O štai nuodingu laikomos Musmirės vardo neatrasime nė viename iš Lietuvos gatvių ar gyvenviečių pavadinimų.

Beje, naujausias įrašas apie grybus Adresų registre padarytas dar šiais metais – kovo pradžioje vienai Molėtų rajone esančio Papiškių kaimo gatvei suteiktas Baravykų vardas.

Gatvių pavadinimai kilo nuo bendrijos vardo

Registrų centras teigia, kad įvairiose šalies gyvenvietėse grybų pavadinimai suteikiami vienai ar kitai gatvei, tačiau Lietuvoje yra kelios gyvenvietės, kuriose grybai dominuoja gatvių pavadinimų lentelėse. Viena tokių gyvenviečių yra Grybų kaimas, esantis Švenčionių rajone, Sarių seniūnijoje. Šiame kaime tėra dvi gatvės ir abi jos turi grybų vardą: viena pavadinta Baravykų, kita – Ūmėdžių vardu.

Tačiau išskirtiniu galima vadinti Ukmergės rajono Lyduokių seniūnijoje esantį Jogvilų kaimą. Čia, Adresų registro duomenimis, iš viso yra 16 gatvių ir net 13 iš jų turi grybų vardus, o dar vienai suteiktas Samanų vardas. Šioje gyvenvietėje jau nuo 2006 metų galima praeiti ar pravažiuoti Baravykų, Briedžiukų, Ūmėdžių, Kazlėkų, Raudonviršių, Baltikų, Kelmučių, Paąžuolių, Paliepių, Voveraičių, Žaliuokių, Grybautojų ir Rudmėsių gatvėmis.

Visos šios gatvės yra Jogvilų kaime įsikūrusioje sodininkų bendrijos „Šilas“ teritorijoje. Buvęs šios bendrijos pirmininkas Julius Paškevičius mena, jog gatvių pavadinimai kilo nuo pačios sodininkų bendrijos vardo.

„Sodams dažniausiai būdavo skiriama prasta žemė. Mūsų sodui teko išnaudotas žvyro karjeras ir ne visa žemė tiko sodininkystei, todėl dalis sklypų buvo apsodinta mišku. Galiausiai visa sodo teritorija tapo panaši į tikrą šilą. Atėjus laikui suteikti teritorijoje esančioms gatvėms pavadinimus, laiko svarstymams nebuvo daug, o ir įprasti gatvių pavadinimai jau buvo panaudoti kitose vietovėse. Todėl ir buvo nuspręsta gatveles pavadinti grybų vardais, kad atrodytų kaip tikrame šile“, – teigė J. Paškevičius.

Pasak sodininko, bendrijos teritorijoje auga įvairių grybų, čia neretai užsuka ir grybautojai.

Grybai – ir odėje apie sodą

Praėjusį rudenį vykusioje sodininkų bendrijos „Šilas“ šventėje nuskambėjo „Odė mūsų sodui“, kurią sukūrė aktyvus bendrijos narys Vidmantas Leščius.

Ūmėdžių ir kazlėkų bei paliepių pulkai –

Mūsų gatvėms suteikti miško grybų vardai.

O išskirtinės gatvės vardas… taip nutiko –

Viršiausio Sodų pareigūno Baravyko!

 

Nuo pavasario ryto sodus puošia žiedai,

Noksta uogos ir vaisiai bei daržovių kerai.

Kai po vasaros karščių rudenėjant laukais

Eina šventėn sodiečiai su gėrybių maišais.

 

Šių dviejų odės posmelių autorius teigė, jog kurdamas eilėraštį apie sodininkus sujungusią bend-riją negalėjo nepaminėti fakto, jog jos gatvelėms suteikti mūsuose dažniau ar rečiau sutinkamų grybų vardai. Tuo labiau kad sodininkai, neišeidami iš „Šilo“ teritorijos, gali ir pagrybauti.

„Mūsų sklypas – Ūmėdžių gatvėje. Šių grybų kol kas rasti nepavyko, tačiau dažną rudenį savo įkurtame parkelyje renkame paąžuolius. Jų jau skanavome ir šiemet“, – sakė ukmergiškis.

Jolitos LINGEVIČIŪTĖS nuotrauka

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas