Linksmai pradėję mokslo metus Antano Smetonos gimnazijos 12 mokytojų dalyvaus 2 valandų protesto akcijoje.

Aktualijos, Naujausi

Įspėjamajame mokytojų streike dalyvaus ir ukmergiškiai

Nijolė STUNDŽIENĖ

 

Nauji mokslo metai tik prasidėjo, o šalies pedagogai jau gyvena artėjančio streiko nuotaikomis. Rugsėjo 15 dieną laukia poros valandų įspėjamasis streikas. Nesusitarus dėl reikalavimų, rugsėjo 29 dieną prasidėtų neterminuotas streikas. Šį penktadienį prie streikuojančių Lietuvos kolegų prisidės ir Antano Smetonos gimnazijos mokytojai.

Švietimo šakos įspėjamąjį ir tikrąjį streiką inicijuoja Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS), kuriai vadovauja Andrius Navickas. Toks sprendimas priimtas rugpjūčio pabaigoje Birštone vykusio LŠDPS organizacijų pirmininkų/pavaduotojų susirinkimo metu.

Pasak streiko organizatorių, mokytojai norėtų didesnių atlyginimų, mažiau vaikų klasėse, tačiau valdžia esą jų visai negirdi.

Streikuos 12 mokytojų

„Gimtosios žemės“ kalbinta LŠDPS Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos profesinės organizacijos pirmininkė Ramutė Gilvydienė patvirtino, jog įspėjamajame streike dalyvaus trečdalis įstaigos mokytojų.

„Profesinėje organizacijoje mūsų telikę 13, įskaitant raštininkę, narių. Streikuos visi 12 mokytojų. Gal būtų norėję prisijungti ir kiti, bet direktorius pasakė, kad mūsų, profsąjungiečių, yra per mažai, o tam, kad streikuoti galėtų ir kiti pedagogai, sutikimą turi duoti darbo taryba. Kadangi jai priklauso direktoriaus pavaduotoja, ūkvedys ir aš, taigi, tuo viskas ir pasakyta…“ – situaciją komentavo gimnazijos mokytoja R. Gilvydienė. Ir paaiškino, jog įspėjamasis streikas truks dvi valandas, nuo 8 iki 10 val.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga išsiuntė Antano Smetonos gimnazijos direktoriui pranešimą dėl rugsėjo 15-ąją numatomo įspėjamojo streiko. Jame prašoma užtikrinti įstaigos darbuotojų teisę nevaržomai jame dalyvauti. Taip pat pranešime įvardijama, kodėl nuspręsta organizuoti šį streiką.

Šio streiko iniciatorių teigimu, taip ir nepavyko pasiekti dar 2018 metais vykusio streiko bei ministerijos okupacijos metu pasiektų susitarimų. O Vyriausybės atstovai neva tvirtina, kad išpildyti mokytojų reikalavimus yra „visiškai neįmanoma“.

Lauks derybų pabaigos

Į šią savaitę numatomą įspėjamąjį streiką kol kas įsijungs tik keliolika Ukmergės rajono pedagogų. Dauguma mokytojų priklauso kitai – Lietuvos švietimo ir mokslo profesinei sąjungai (LŠMPS), kuriai vadovauja Egidijus Milešinas. Kaip teigė LŠMPS Ukmergės susivienijimo pirmininkas Arūnas Rimkus, didžioji dalis rajono švietimiečių neskubės streikuoti ir palauks derybų su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pabaigos.

„LŠMPS Ukmergės susivienijimui priklauso 16 rajono švietimo įstaigų, vienijančių per 300 narių, – „Gimtajai žemei“ sakė A. Rimkus. – Mes taip pat matome švietimo srityje susikaupusias problemas. Tai ir per didelis mokinių skaičius klasėse, naujoji ugdymo programa be parengtų vadovėlių, per maži atlyginimai… Tačiau mes manome, kad kol vyksta derybos dėl kolektyvinės sutarties, streikuoti neverta. Reikėtų palaukti iki spalio mėnesio.“

Vertina kaip kraštutinę priemonę

Ar mokytojai turi pagrindo ir priežasčių streikuoti, pasiteiravome ir rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Vaidoto Kalino.

„Streiką vertinu kaip kraštutinę priemonę, nes dialogas tarp profesinių sąjungų ir ministerijos pastaruoju metu yra gana rezultatyvus. Tai atsispindi kolektyvinėse sutartyse, kuriose yra daug pedagogams palankių susitarimų. Labai palaikau nuomonę, kad mokytojų atlyginimą būtina didinti ir kiek įmanoma greičiau. Siekis, kad mokytojų vidutinis darbo užmokestis 2024 metais pasiektų 130 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio, atrodo pakankamai priimtinas. Todėl manau, kad dabar koncentruotis reikėtų ne į tas priemones, kurios kelia papildomą įtampą švietimo sistemoje. Juk ir taip laukia tikrai nelengvi bei kupini naujovių metai“, – kalbėjo V. Kalinas.

Prireiktų didesnių valstybės išteklių

Pedagogų streiką inicijuojanti LŠDPS siekia, kad nuo šių metų rugsėjo mokytojų atlyginimai būtų padidinti 20 proc., o nuo 2024 m. sausio 1 d. – dar 30 proc.

Taip pat profsąjunga prašo sumažinti didžiausius leistinus klasių dydžius: pradiniame ugdyme – iki 20 mokinių (dabar – 24), viduriniame ir pagrindiniame ugdyme – iki 20 mokinių (dabar – 30), ikimokykliniame ugdyme iki 3 m. – iki 10 mokinių (dabar iki 2 m. – 10; nuo 2 iki 3 m. – 15), ikimokykliniame ugdyme nuo 3 m. iki priešmokyklinio ugdymo – 15 mokinių (dabar – 20).

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos skaičiavimais, mokytojų atlyginimų didinimui 2023 m. papildomai reikėtų 138 mln. eurų, o 2024 m. – dar 721 mln. Eur.

Ministerijos vertinimu, esant ribotiems valstybės ištekliams, nebūtų galimybių vienu metu ir mažinti klases, ir didinti darbo užmokestį ar investuoti į kitas priemones.

Antano Smetonos gimnazijos FB nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas