Sveikata

Dėl ambulatorinės slaugos paslaugų namuose teikimo

Siekiant užtikrinti slaugos paslaugų prieinamumą, tęstinumą, tenkinant paciento slaugos poreikius namų sąlygomis, skatinant paciento savirūpą bei gerinant jo gyvenimo kokybę VšĮ Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) teikia Ambulatorinės slaugos paslaugas namuose (ASPN).

Į pacientams aktualius klausimus dėl ambulatorinės slaugos paslaugų namuose atsako Ukmergės PSPC Ambulatorinių slaugos paslaugų namuose skyriaus koordinatorė – bendrosios praktikos slaugytoja Renata ŠAPRANAUSKAITĖ.

– Kokiais atvejais priklauso ambulatorinės slaugos paslaugos namuose ir kur reikia kreiptis dėl šių paslaugų?

– ASPN gali būti teikiamos tik gavus šeimos gydytojo siuntimą (forma E-F027). Šios paslaugos gavėjai yra asmenys, kuriems pagal Slaugos paslaugų poreikio vertinimo klausimyną (nustato paciento šeimos gydytojo komanda) yra nustatytas mažas, vidutinis ar didelis slaugos poreikis (iki 52 apsilankymų per metus priklauso surinkusiems 15–29 balus, iki 156 apsilankymų – 30–44 balų ir iki 260 apsilankymų – 45 ir daugiau balų). Taip pat šią paslaugą gali gauti asmenys, kuriems po suteiktų dienos chirurgijos paslaugų, išlieka sutrikęs gebėjimas savarankiškai rūpintis savo asmeniniu gyvenimu ir yra reikalinga pooperacinė slauga namuose.

Dėl ambulatorinės slaugos paslaugos namuose reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nusprendžia, ar yra tam poreikis, ir išduoda siuntimą šioms paslaugoms. VšĮ Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centras, įvertindamas pacientų patekimo pas šeimos gydytojus eiles, yra sudaręs galimybę dėl ambulatorinės slaugos paslaugų organizavimo informacijos kreiptis tiesiogiai į Ambulatorinės slaugos paslaugų namuose skyrių, kuris įsikūręs dalyje buvusio Greitosios medicinos pagalbos skyriaus patalpų, darbo dienomis nuo 8 iki 15 val., arba paskambinus telefonu +370 614 58 573.

– Kiek laiko trunka specialisto apsilankymas paciento namuose?

– Apsilankymo trukmė nėra apibrėžta. Dažnai pacientai mano, kad apsilankymas turi trukti valandą. Pažymėtina, kad apsilankymas pas pacientą tęsiasi tiek, kiek trunka minėtų paslaugų teikimas, todėl gali trukti 20 min., gali užsitęsti ir valandą. Pacientai labai dažnai šias paslaugas painioja su socialinėmis paslaugomis, kurias teikia socialinių paslaugų tarnybos. Turiu pasakyti, kad tai nėra tas pats.

Dėl socialinių paslaugų (namų tvarkymo, maisto pirkimo bei gaminimo ir t. t.) reikia kreiptis į gyvenamosios vietos seniūniją.

– Kokie specialistai sudaro Ambulatorinės slaugos paslaugų namuose komandą ir kokias paslaugas jie teikia?

– Ambulatorinės slaugos paslaugų namuose komandą sudaro: slaugytojas, slaugytojo padėjėjas, kineziterapeutas.

Slaugytojas, teikdamas paslaugas namuose, atlieka: veninio kraujo ėmimo procedūrą, elektrokardiogramos užrašymą, žaizdų perrišimus, dirbtinių angų ir drenų priežiūrą, kateterio naudojimo priežiūrą, medikamentų administravimą ir t. t.

Slaugytojo padėjėjas vykdo pragulų profilaktiką, užtikrina higienines asmens reikmes (maudo ar padeda išsimaudyti pacientui, kerpa nagus, keičia sauskelnes, lašina vaistus, prižiūri burnos ertmę ir pan.), pagal slaugytojo paskyrimą tvarko paciento sekretą ir išskyras (keičia šlapimo surinktuvus, padeda naudotis tualeto kėde ir pan.).

Kineziterapeutas nustato, gydo ir/ar kompensuoja judesių sutrikimą ir didina fizinį bei funkcinį pajėgumą. Jis padeda išvengti ligų, simptomų, pažeidimų progresavimo, funkcijos ribotumo ir neįgalumo, kurį gali sukelti ligos, sutrikimai, būklės ar su(pa)žeidimai. Atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, įvertina ir gydo raumenų, sąnarių bei nervų sistemos funkcijų sutrikimus. Kineziterapeuto mankšta padeda lengviau judėti, gerina raumenų funkciją, mažina skausmą, didina judėjimo potencialą. Kineziterapeutas moko prisitaikyti aplinkoje, taip pat padeda kompensuoti dėl ligos ar traumos prarastas funkcijas.

Slaugytojas pirmą kartą aplankyti slaugomąjį turi ne vėliau kaip per 1–5 darbo dienas, skubūs paskyrimai turi būti įvykdyti per 24 valandas, o planiniai – per 1–5 darbo dienas.

– Kokiam skaičiui žmonių ambulatorinės slaugos paslaugos namuose teikiamos VšĮ Ukmergės PSPC?

– Šiuo metu ambulatorinės slaugos paslaugos namuose teikiamos maždaug 400 pacientų, paslaugas teikia gydytojas chirurgas, slaugytojos, 2 slaugytojos padėjėjos, 2 kineziterapeutai. Pas pacientus darbuotojai vyksta keturiais įstaigos automobiliais.

Paslaugos teikiamos darbo dienomis, esant poreikiui specialistai gali atvykti šeštadienį ir sekmadienį pagal iš anksto su pacientu sudarytą grafiką.

Paslaugų teikimas vertinamas individualiai ir teikiamas pagal realų poreikį.

Paruošta pagal VšĮ Ukmergės PSPC informaciją

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Laima :
    Laba diena.Mano mamai 89m.,vaikšto sunkiai.Nenoriu jos varginti einant į polikliniką.Reikia atlikti kraujo tyrimą ir kardiogramą.Noriu sužinoti ar yra galimybė tai atlikti namuose?Ačiū

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas