Pasikalbėti apie mokyklų užmojus susirinko ne tik švietimiečiai, bet ir Savivaldybės tarybos, administracijos atstovai bei tie, kam svarbi švietimo ateitis.

Aktualijos, Naujausi

Pristatytas ukmergiškių parengtas TŪM pažangos projektas

Nijolė STUNDŽIENĖ

 

Šį trečiadienį Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje vyko „Tūkstantmečio mokyklos“ (TŪM) pažangos programos pristatymo renginys, skirtas Savivaldybės tarybos nariams, administracijos bei rajono švietimo atstovams, partneriams, žiniasklaidai ir visiems tiems, kam svarbi švietimo ateitis. Renginyje dalyvavo ir viešnios iš Vilniaus – TŪM programos ekspertės – lyderystė veikiant srities koordinatorė Rūta Petrylaitė, kultūrinio ugdymo srities koordinatorė Eglė Paulauskienė bei socialinių tinklų koordinatorė Urtė Sabutytė. Susitikimą vedė ir Ukmergės rajono savivaldybės parengtą TŪM pažangos planą pristatė Dukstynos pagrindinės mokyklos direktorė Daiva Liumparienė bei „Šilo“ progimnazijos direktorius Darius Kaplūnas.

Siekiant pagerinti Lietuvos mokinių pasiekimus ir mažinti jų atotrūkį tarp mokyklų ir savivaldybių, 2022 m. buvo pradėta įgyvendinti „Tūkstanmečio mokyklų“ programa. Ji skatina pokyčius, nukreiptus į veikiančių mokyklų stiprinimą ir mokinių pasiekimų gerinimą. Per keturias prioritetines sritis – įtrauktis, lyderystė, STEAM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos mokslų ir kūrybiškumo ugdymas) ir kultūrinis ugdymas, mokyklose diegiamos socialinės inovacijos, padedančios mokyklų bendruomenėms edukacinėmis priemonėmis įveikti arba sumažinti socialinių veiksnių, tokių kaip nepalanki mokinio socialinė, ekonominė ir kultūrinė aplinka, nepakankamas švietimo paslaugų prieinamumas ir pan., įtaką mokinių, jų šeimų, vietos bendruomenės ir visuomenės socialiniai raidai ir vystymuisi.

Ukmergei – 2 863 168,17 Eur

Ketinimą dalyvauti programoje pareiškė 58 šalies savivaldybės. Dėl savivaldybių aktyvumo programa padalinta į du srautus. Šiuo metu patvirtintas 22-iejų pirmojo srauto savivaldybių pažangos planų finansavimas ir pradėtos pasirašyti jungtinės veiklos sutartys. Šio srauto savivaldybėms, tarp kurių yra ir Ukmergė, bus skirta 109 mln. eurų. Pirmosios veiklos prasidės jau rugsėjį.

Mūsų savivaldybei parengto TŪM pažangos plano įgyvendinimui numatyta 2 863 168,17 Eur (su PVM). Projekte dalyvaus šešios Ukmergės mokyklos – Dukstynos ir Užupio pagrindinės, „Šilo“ ir Senamiesčio progimnazijos bei Antano Smetonos ir Jono Basanavičiaus gimnazijos. Pagrindinis TŪM programos atrankos kriterijus – mokykloje turi mokytis daugiau kaip 200 mokinių.

TŪM lyderystė veikiant srities koordinatorė R. Petrylaitė susirinkusiesiems pristatė programos viziją, tikslus bei principus. Ekspertė kalbėjo apie pagrindines veiklos sritis, įvardijo ukmergiškių parengto plano stipriąsias puses, aptarė finansinį krepšelį.

R. Petrylaitė susirinkusiesiems pristatė programos viziją, tikslus bei principus.

Sudarė bendradarbiaujančių mokyklų tinklą

Pristatymą tęsęs rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas prisiminimais grįžo į 2021-ųjų birželį, kai pirmą kartą prabilo apie TŪM programą. Tų pačių metų lapkričio viduryje „Šilo“ progimnazijoje surengta pirmoji rajono švietimiečių diskusija šia tema.

„Nuo tada ir prasidėjo darbas, susitikimai, ginčai… Viso to rezultatas – parengtas ir šių metų sausio pabaigoje užbaigtas pažangos plano projektas“, – apie bendrą komandinį darbą kalbėjo vedėjas. Ir pridūrė, jog rengiant šį projektą buvo išgrynintos dvi pagrindinės idėjos. Viena iš jų – „Ukmergės mokyklos 24–7“ koncepcija, kuri orientuota į visiems kiaurą parą atvirą mokyklą. Kita – PaTIRK idėja yra susijusi su praktiniu mokymusi, patyriminiu ugdymu, kuriame bus daugiau praktikos, eksperimentų, mažiau mokymosi ir, kaip tikimasi, geresnių rezultatų.

Pasak V. Kalino, nors TŪM programoje dalyvaus 6 mokyklos, jos jau dabar tinklaveikos principu suporuotos su kitomis švietimo įstaigomis. Planuojama, kad šioje programoje dalyvaus 2 746 mokiniai. Vykdant TŪM programą, kuri tęsis iki 2025 metų birželio pabaigos, visose mokyklose bus įkurtos STEAM laboratorijos, įsteigtos laborantų pareigybės, įkurtos inžinerinių technologijų akademijos (FAB LAB) su šiuolaikiška įranga, išradimų ir inovacijų kūrimo platforma, skirta konstruoti, modeliuoti, projektuoti ir pan. Taip pat mokyklose numatytas robotikos sistemų įdiegimas, STEAM kompetencijų stiprinimas ir būrelių didinimas, visatos pažinimo edukacijos, bus vykdomi projektai „Brunono Abakanovičiaus keliu“, „Kultūros vyksmo virtuvė“, kt. Mokyklose planuojama įrengti šiuolaikines lauko klases-kupolus, sensorinius kabinetus, įsigyti audiogido sistemas. Nemaža lėšų dalis skirta švietimo lyderystės mokymų programoms mokyklų pedagogams ir vadovams, kompetencijų stiprinimui, stažuotėms…

Bendradarbiaujančių mokyklų tinklas „Ukmergės mokyklos 24/7“, vedėjo teigimu, veiks dviem būdais: tiesioginio kontakto bei virtualioje aplinkoje. Visų rajono mokyklų mokiniams bus sudarytos galimybės naudotis TŪM programos metu sukurta infrastruktūra, įgyta įranga, dalyvauti veiklose, kurias vykdys aukštos kvalifikacijos pedagogai. V. Kalinas įvardijo ir bendradarbiausiančių mokyklų poras. Dukstynos pagrindinė mokykla priims ir talkins Vidiškių pagrindinei mokyklai, Senamiesčio progimnazija suporuota su Deltuvos pagrindine mokykla, Užupio pagrindinė mokykla – su Siesikų pagrindine mokykla, „Šilo“ progimnazija – su Pašilės progimnazija, Antano Smetonos gimnazija – su Taujėnų gimnazija, Jono Basanavičiaus gimnazija – su Želvos gimnazija.

Mokyklų užmojai ir panašūs, ir skirtingi

TŪM programoje dalyvaujančių mokyklų atstovai trumpai pristatė pagrindinius užmojus, kurie artimiausiu metu bus pradėti įgyvendinti. Senamiesčio progimnazija numačiusi modernizuoti technologijų kabinetą, jį įkuriant šalia mokyklos esančiame nenaudojamame pastate. Šiuo metu progimnazijos technologijų kabinetas yra prastos būklės, neturi reikiamos įrangos praktiniams darbams vykdyti. Atnaujintose patalpose atsiras ne tik nauji darbastaliai, kiti reikalingi baldai, bet ir pjovimo, gręžimo, tekinimo bei kita įranga, molio degimo krosnelė ir pan. TŪM programa leis šios progimnazijos mokytojams įgyti papildomas kompetencijas STEAM ugdymo srityje ir naudotis šiuolaikine įranga, gebėti kokybiškai organizuoti integruotas ugdymo veiklas.

Dukstynos pagrindinė mokykla didesnį dėmesį skirs įtraukiajam ugdymui, kad galėtų kokybiškai ugdyti įvairių poreikių turinčius mokinius.

Jono Basanavičiaus gimnazija įsirengs modernią fotostudiją, vienintelę tokią Lietuvoje, kuri bus atvira visoms ugdymo įstaigoms, įgyvendinančioms verslumo, FAB LAB ir STEAM projektus.

Užupio pagrindinė mokykla, dalyvaudama šiame projekte, turės naują STEAM laboratoriją, kurioje mokiniai galės vykdyti gamtinius, cheminius, fizikinius tyrimus ir eksperimentus, įgydami kuo daugiau patirties. Greta to vyks ir pedagogų kompetencijų ugdymas.

Antano Smetonos gimnazija taip pat didžiausią dėmesį sutelks į eksperimentinį mokymąsi bei gamtamokslinių kompetencijų ugdymą. Gimnazijos teritorijoje jau ruošiama vieta dviem moduliniams nameliams, kuriuose bus gamtos mokslų laboratorija ir technologijų kabinetas.

„Šilo“ progimnazija užsimojo tapti mokykla be sienų, kurioje visi mokosi. Kadangi šią įstaigą lanko ir darželinukai, ir pradinukai, nuspręsta labiau išnaudoti kiemo erdves. Vykdant projektą prie progimnazijos atsiras ne tik 100 kv. metrų lauko klasė-kupolas su scena, garso aparatūra, bet ir interaktyvi aikštelė. Ji bus skirta pažinimui, judėjimui, mokymuisi ir kitų įgūdžių formavimui.

Ar nepritrūks dirbančių specialistų?

Klausimų ir diskusijų dalyje teirautasi, ar nenutiks taip, kad įrengus naujas, modernias laboratorijas, lauko klases, kabinetus, nebus kam juose dirbti. Tačiau Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vėdėjas V. Kalinas nuramino teigdamas, jog naujosios laboratorijos pilnu pajėgumu pradės veikti nuo kitų metų sausio mėnesio, tad laborantai, kurių mokyklos jau ieško, nuo rugsėjo turės keturis mėnesius mokytis, tobulintis. Be to, šiems specialistams žadamas geras atlyginimo koeficientas.

Programos rengėjai, atsakydami į kitus klausimus, sakė, jog laukia dideli darbai – vien per šiuos metus teks atlikti apie 80 įvairiausių pirkimų, kai kuri įranga jau užsakyta ir keliauja į Ukmergę. Pasak V. Kalino, mokyklos viskam yra pasiruošusios, o iškylančias problemas bus bandoma spręsti pasitelkiant specialistų, partnerių pagalbą.

AUTORĖS nuotraukos

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Xxxx :
    Alergija pas ji ...
  • Xe :
    Nesuprantu Varnas vel raudonas? Jis ka eilini kart iciupes?
  • O.k. :
    Kas tai savo vietos nezino, vis dar vaizduoja valdzia. Bijot i vieta pastatyti ...? Grimo neperdaug?

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas