Mažiesiems patinka gurkšnoti aromatingą arbatą.

Jaunimas

Augalai – mūsų draugai!

Jolanta VERBICKIENĖ

Vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ vyr. mokytoja

 

Gamtos vaistinė vaikų lopšelyje-darželyje „Eglutė“ atidaryta! Visus metus šių eilučių autorė kartu su ugdytiniais vykdė ekologinį projektą „Augalai – mūsų draugai“. Nuo 2022 metų pavasario su vaikais sėjome, sodinome vaistinius augalus darželio lysvėse, vasarą rinkome, džiovinome, rūšiavome. Projekto pabaigą vainikavo lopšelyje-darželyje įrengta vaistiniams ir maistiniams augalams skirta erdvė.

Augalų karalystėje vaikai tarsi įjungia visus žmogiškuosius pojūčius: regą, klausą, uoslę, lytėjimą, skonį. Tai magiškas susitikimas su vaistažolėmis, pabuvimas gamtos apsuptyje, laikas pažinimui, sveikatos stiprinimui, atradimams. Projekto tikslas – padėti mažiesiems suprasti vaistinių augalų naudą, svarbą sveikatai, formuoti sveikos gyvensenos nuostatas. Pagrindinis uždavinys – siekti ekologinio sąmoningumo jau ikimokyklinio ugdymo procese.

Vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ bendruomenė naudoja Sebastiano Kneipo sukurtą sveikatinimo metodiką: subalansuotą mitybą, vandens terapiją (grūdinimąsi); vaistažolių terapiją (augalinės arbatos, eteriniai aliejai); judėjimą; harmoniją arba tvarkos terapiją (ne tik fizinę, bet ir minčių, veiklos bei aplinkos harmoniją). Vienas iš šių elementų ir yra augalai.

Vykdydami projektą lopšelyje-darželyje įrengėme gamtinę augalų multisensorinę aplinką. Šioje erdvėje lentynose išsirikiavo popieriniai maišeliai su daugiau nei 50 rūšių vaistiniais augalais, stiklainiai su 30 rūšių sėklų, taip pat prieskonių, riešutų, grūdų pavyzdžiai. Augalai buvo renkami Kopūstėlių, Vaitkuškio kaimų pievose, rišamos vaistažolių, medžių lapų šluotelės… Spaudimo metodu išdžiovinti augalai su visomis dalimis tapo herbariumais, mažiesiems skirta pažinimo, lytėjimo priemone. Kiekvienas vaikas savo rankutėmis patiria kvapų simfoniją, trupindamas vaistinius augalus stiklainiuose, spausdamas medžiaginius maišelius su augaline medžiaga. Natūralūs difuzoriai ir ekologiški eteriniai aliejai leidžia pajusti koncentruotą įvairių augalų, medžio lapų kvapą. Čia vaikai gali išgirsti ne tik vaistažolių traškėjimą, šlamėjimą, bet ir klausytis upelio čiurlenimo, paukščio giesmės, miško ošimo, lietaus muzikos, atlikti meditacijos ir susikaupimo pratimus. Didžiausias malonumas ugdytiniams – gerti pačių išsirinktą, užsiplikytą, aromatingą arbatą. Ją gurkšnojant galima skaityti, klausytis pasakų.

Gamtos vaistinėje – gausu ir pažintinės, edukacinės literatūros. Sukurta multisensorinė aplinka žadina vaikų domėjimąsi vaistiniais augalais, formuoja įprotį juos auginti, rinkti, džiovinti ir naudingai vartoti.

Projekto vykdytojai tikisi, kad vaistiniai augalai taps mūsų gyvenimo draugais ne tik ligos atveju.

Darželio lysvėse vaikai augino prieskonius ir vaistažoles.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas