D. Varnas (dešinėje) atsakė į daugelį ukmergiškių klausimų.

Aktualijos, Naujausi

Pristatytas naujas maisto atliekų rūšiavimo projektas

Nijolė STUNDŽIENĖ

Kovo 21-ąją, antradienį, Vlado Šlaito viešosios bibliotekos salėje vyko paskutinis šios kadencijos rajono vadovų susitikimas su visuomene. Savivaldybės veiklos ataskaitą už 2022 metus bendruomenei pateikė rajono meras Rolandas Janickas ir administracijos direktorius Darius Varnas. Renginio metu ukmergiškiams pristatytas nuo gegužės mėnesio mieste startuosiantis maisto atliekų surinkimo projektas. Taip pat atsakyta į gyventojų klausimus.

 

Apžvelgė nuveiktus darbus

Tradiciniame susitikime dalyvavo dabartinės Savivaldybės tarybos bei naujai išrinkti nariai, savivaldybės administracijos skyrių atstovai, savivaldybės įmonių vadovai, seniūnai, seniūnaičiai.

Renginys prasidėjo nuo sveikinimo: meras R. Janickas ranką paspaudė rinkimus į mero postą laimėjusiam D. Varnui, linkėdamas jam tęsti kartu pradėtus ir vykdytus darbus.

Pripažinęs, jog praėjusieji metai nebuvo lengvi, pranešėjas pasidžiaugė, kad jau pajudėjo miesto pietinio aplinkkelio projektas, Ukmergė – pirmoji Lietuvoje savivaldybė, kuri užsimojo įsirengti saulės parką… Taip pat R. Janickas apžvelgė Savivaldybės tarybos veiklą, kitus praėjusiais metais nuveiktus darbus.

Savivaldybės administracijos direktorius D. Varnas pirmiausia padėkojo visiems už jo kandidatūros palaikymą mero rinkimuose. Savo pasisakyme jis daugiausia dėmesio skyrė savivaldybės biudžeto ir pajamų plano įvykdymui, supažindino su kitų programų įgyvendinimu.

Maisto atliekas – į oranžinius maišelius

Susitikime susirinkusiesiems buvo pristatyta nuo gegužės mėnesio Ukmergės mieste startuojanti naujovė – maisto atliekų surinkimo kampanija. Apie tai kalbėjęs R. Janickas prisiminė 2010-uosius, kai Ukmergėje buvo įvesta visuotinė rinkliava už atliekų surinkimą ir išvežimą. Tuomet, pasak mero, beveik visuose susitikimuose su visuomene skambėjo: „Aš neturiu šiukšlių! Nemokėsiu!“

„Ukmergiškiai per šiuos metus suprato, kad šiukšles reikia ne tik surinkti, išvežti, bet ir rūšiuoti“, – pasidžiaugė savivaldybės vadovas, kuris ir buvo visuotinės rinkliavos įvedimo rajone iniciatorius.

R. Janickas priminė, jog nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigalios Europos Sąjungos direktyva, reikalaujanti iš bendro atliekų srauto atskirti maisto ir virtuvės atliekas. Tuo siekiama, kad maisto atliekų susidarytų kuo mažiau ir jos būtų efektyviai tvarkomos, t. y. iš atskirai surinktų biologinių atliekų būtų gaminamas aukštos kokybės kompostas, naudojamas žemės ūkyje.

Lietuvos Vyriausybė yra numačiusi savivaldybėms užduotis iki šių metų pabaigos įdiegti maisto ir virtuvės atliekų rūšiuojamąjį surinkimą, aprūpinant gyventojus atskirais rūšiavimo konteineriais ar kitomis priemonėmis.

Anot mero, yra du keliai, kaip tai padaryti: „Vienas jų – statyti atskirus konteinerius, atskirai šias atliekas rinkti ir išvežti, tačiau dėl to didėtų rinkliavos mokestis. Todėl mes siūlome kitą variantą – atliekas rinkti nebranginant rinkliavos. Einat šiuo keliu visiems ukmergiškiams reikės turėti drąsos ir noro prie to prisidėti. Taigi, mes pirmieji Lietuvoje galime parengti projektą ir įtraukti gyventojus“.

Šio, kol kas tik Ukmergės mieste pradedamo vykdyti užmojo esmė, kaip aiškino meras, – visus miestiečius aprūpinti specialiais oranžiniais maišeliais ir paraginti gyventojus į juos rūšiuoti maisto atliekas. Vėliau, pripildžius pakuotę, ją reikės sandariai užrišti ir išmesti į bendrus mišrių atliekų konteinerius.

Vėliau atliekų tvarkymo centre, rūšiavimo linijoje, šie oranžiniai maišeliai rankiniu būdu tiesiog bus išimami. Pasak R. Janicko, šis būdas būtų pats pigiausiais.

„Maisto atliekų rūšiavimo nauda – keleriopa. Pirmiausia, visos maisto, virtuvės atliekos nepateks į mišrių atliekų srautą ir jų neužterš. Atskirai renkant maisto atliekas ne tik sumažės mišrių komunalinių atliekų kiekis, bet jos taps gerokai sausesnės, švaresnės bei kokybiškesnės, labiau tinkamos tolimesniam perdirbimui. O iš atskirai surinktų maisto atliekų bus gaminamas labai vertingas kompostas. Įvairūs statistikos šaltiniai skelbia, kad visose šalyse žmonės išmeta labai didelius maisto kiekius, o kiekvienas lietuvis per metus išmeta apie 60 kg virtuvės atliekų“, – rūšiuoti gyventojus skatino meras.

Jo teigimu, kol kas pusmetį truksiantis bandomasis projektas bus vykdomas tik Ukmergės mieste, o jei pasiteisins – ir visame rajone.

Į rajono savivaldybės inicijuotą projektą bus įtrauktos uždarosios akcinės bendrovės „Ukmergės butų ūkis“ ir „Ukmergės autobusų parkas“, Ukmergės miesto seniūnija ir Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centrui priklausanti, Ukmergėje, Gerseniškių gatvėje esanti, stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelė.

Oranžinius maišelius gyventojams planuojama išdalinti balandžio mėnesį. Pakuočių turėtų pakakti mėnesiui, o pritrūkus jų visada bus galima pasiimti miesto seniūnijoje.

Klausė, priekaištavo, siūlė…

Nors susitikime nebuvo daug gyventojų, tačiau rajono vadovams atvykusieji žodžiu ir raštu pateikė nemažai klausimų.

Diskusijose norėta sužinoti, kada tikimasi pastatyti antrąjį tiltą per Šventąją. Į tai atsakęs savivaldybės administracijos direktorius D. Varnas patikino, jog vykdant pietinio aplinkkelio projektą tiltas galėtų atsirasti 2025 arba 2026 metais.

Kitas ukmergiškis teiravosi, ar bus tęsiami Šventosios upės pakrantės tvarkymo darbai. Pasak D. Varno, vykdant projektą takas nusidrieks iki UAB „Ukmergės vandenys“ teritorijos ir susijungs su Gėlių gatve. Ateityje ketinama tvarkyti pakrantę ir kitoje upės pusėje, link miesto stadiono.

Sulaukta klausimo ir dėl pėsčiųjų tako renovacijos Gruodžio 17-osios gatvėje. Savivaldybės administracijos direktoriaus teigimu, darbai turėtų prasidėti jau šiais metais.

Gyventojai domėjosi ir miesto viešaisiais tualetais. D. Varnas informavo, jog šiuo metu tualetai veikia rekonstruotame Pilies parke ir prie ligoninės esančiame Sveikatos parke, dar vienas yra buvusio karinio miestelio tvarkomoje teritorijoje.

Taip pat susirinkusieji klausė, kada Pivonijos mikrorajone, Miškų ir Jaunimo gatvių sankirtoje, bus įrengta žadėta 150 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, ko imamasi, kad į Ukmergę būtų pritraukiama daugiau turistų, ar Miesto šventės metu vyks eitynės, priekaištauta dėl neva numarintos trišalės tarybos, kuri buvo sudaryta iš rajono valdžios, darbdavių ir profesinių sąjungų atstovų…

Gyventojai naujajai valdžiai palinkėjo ieškoti būdų ir priemonių, kad į valdžios ir bendruomenės susitikimus ateityje susirinktų kuo daugiau gyventojų.

AUTORĖS nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • biznis :
  aš patenkintas, biznis iš maišelių yra biznis
 • Janina :
  buitiniu atlieku laiku neisveza ,reikia skambinti ir ieskoti,o dar maisto reiks rusiuoti,tai smarvei gyvensim
 • Nu jo :
  Renka pinigus is daugiabuciu uz valstybines zemes prieziura ir patenkinti .... kai nera net kadastriniu bylu, nera suformuotu zemes sklypu... dar vienas bizniukas kaip kisenes savas uzpildyti
 • Valius :
  Aha, nebėr vampyram pinigėlių, jau iš atliekų gaminsis
 • atliekos :
  dvi savaites maistas lauks maišelyje?
 • Ukm :
  Tik rusiuojam rusiuojam.. o uz ka mokam!
 • ! :
  As maisto atliekoms,lapams ir nupjautai zolei turiu 3 dideles kompostavimo dezes. Kokie dar maiseliai ir misriu atlieku konteineriai??? Kad bomzai ir laukines kates pradraskytu tuos maiselius??? Kur logika? Uz pernai isveztus 2 misriu atlieku mazus konteineriukus man uz 2023m jau paskaiciavo virs 50€! As rusiuoju siuksles! Kodel man kosmines saskaitas siuncia??? 2 mazi 120 litru siuksliu maiso dydzio konteineriukai misriu atlieko netinkamu rusiavimui ivertinti virs 50€???
 • ukmerge :
  galvokim mere ka po darbu nuveikti , o ne tik alu gerkim)))

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas