Ukmergės šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia jau saugoma.

Aktualijos, Naujausi

Skirta lėšų bažnyčių apsaugos sistemoms įrengti

Loreta EŽERSKYTĖ

Rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintas 2022 m. gruodžio 21 d. Kultūros paveldo komisijos posėdyje priimtas sprendimas Ukmergės šv. apaštalų Petro ir Povilo bei Ukmergės švč. Trejybės bažnyčioms skirti 5 000 Eur. Iš Paveldosaugos programos lėšų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčiai atiteko 4 035 Eur, Švč. Trejybės bažnyčiai – 965 Eur.

Taip pat iš Paveldosaugos programos savivaldybės administracija kasmet skiria lėšų Lyduokių šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios fasado tvarkybos darbams.

 

Susirūpinta, kaip užtikrinti maldos namų apsaugą

Rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas „Gimtajai žemei“ papasakojo, jog po praėjusių metų lapkritį Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje įvykdytos vagystės, kuomet išlaužus zakristijoje buvusio seifo duris, iš jo pavogti parapijos reikmėms skirti pinigai – 7 tūkst. eurų, Ukmergės rajono policijos komisariate buvo organizuotas susitikimas su rajono dvasininkais bei policijos atstovais.

„Šio susitikimo metu kalbėta, kad maldos namuose laikomos ne tik tikinčiųjų aukos. Kiekvienoje bažnyčioje yra kilnojamųjų ar nekilnojamųjų vertybių, sakralinio turto, kurių niekas tinkamai nesaugo. Renginyje dalyvavę dvasininkai patikino, kad vienoms parapijoms pasirūpinti viso šio turto saugumu yra per sunku“, – kalbėjo administracijos direktorius.

Po minėtojo susitikimo rajono savivaldybės administracija gavo dviejų parapijų – Šv. apaštalų Petro ir Povilo bei Švč. Trejybės – prašymus prisidėti finansiškai prie apsaugos tikslais įrengiamos vaizdo stebėjimo įrangos įsigijimo ar įrengimo darbų. Prašymuose nurodyta, kad dažnai pasitaiko atvejų, kad dėl vandalizmo ar kitų nusikalstamų veikų yra žalojami šventoriai, tuo pažeidžiant jų kultūros paveldo autentiškumą. Maldos namuose įrengtos vaizdo stebėjimo kameros leistų vykdyti prevencinę veiklą apsaugant kultūros paveldą ir užtikrinti viešąją tvarką.

„Šiam tikslui abiem parapijoms iš Paveldosaugos programos skirta 5 000 Eur suma, kuri proporcingai padalinta atsižvelgiant į prašymo poreikį“, – paaiškino D. Varnas.

Bažnyčia jau saugoma

„Paskutinėmis 2022-ųjų dienomis mūsų parapiją pasiekusios rajono savivaldybės skirtos lėšos – svari ir labai reikalinga parama. Jau galime pasidžiaugti ir atliktais darbais. Apsaugos paslaugas teikianti įmonė AASE Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje įrengė judesio daviklius, sumontavo kitą įrangą, maldos namai prijungti prie apsaugos pulto ir visą parą saugomi“, – kalbėjo parapijos klebonas, Ukmergės dekanato dekanas kunigas Raimundas Kazaitis.

Pašnekovo teigimu, parapija sudarė sutartį su UAB AASE dėl kitų saugos priemonių diegimo. Planuojama jau kitą savaitę bažnyčios pastate montuoti vaizdo kameras. Kai tik leis oro sąlygos, vaizdo stebėjimo kameros bus sumontuotos šventoriuje.

„Įgyvendinus sutartyje numatytus darbus visame bažnyčios pastate bus įrengtos apsaugos sistemos, taip pat bus stebimas bei saugomas ir bažnyčios šventorius. Visa reikalinga įranga ir montavimo darbai parapijai atsieis daugiau kaip 7 tūkstančius eurų“, – „Gimtajai žemei“ sakė parapijos klebonas.

Prisideda prie Lyduokių bažnyčios tvarkymo

Pasak rajono savivaldybės administracijos direktoriaus, jau kelerius metus iš Paveldosaugos programos skiriama lėšų Lyduokių šv. Arkangelo Mykolo bažnyčiai tvarkyti: „Taip prisidedame prie Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto sutarties dėl bendradarbiavimo švietimo ir kultūros srityje (paveldotvarka) programos, kurioje ši parapija dalyvauja jau kelinti metai.“

Galima prisiminti, kad šiais metais 400 metų jubiliejų minėsiančios, valstybės saugomu objektu pripažintos Lyduokių miestelio bažnyčios tvarkybos darbų projektavimas pradėtas 2018 m. Suderinus tvarkybos projektą ir jo įgyvendinimui gavus finansinę paramą iš Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto sutarties dėl bendradarbiavimo švietimo ir kultūros srities programos, Ukmergės rajono savivaldybės administracijos, Lyduokių šv. arkangelo Mykolo parapijos tikinčiųjų, prasidėjo tvarkybos darbai, kurie aktyviai vyko keliais etapais. Sutvarkytas stogas, kuris buvo avarinės būklės, o pro jį patenkantis vanduo gadino bažnyčios vidų, taip pat fasadai, pakeisti langai, įrengta pamatų hidroizoliacija, nuogrinda.

Trečiasis remonto darbų etapas apėmė bažnyčios vidaus remontą. Sutvarkytos šoninės navos, kurios buvo labiausiai nukentėjusios, centrinė nava. Lėšos projektavimui bei tvarkybos darbams skirtos iš kultūros ministro įsakymu patvirtintos Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų (paveldotvarkos) finansavimo programos, prisidedant Lyduokių parapijai ir Ukmergės rajono savivaldybei.

Redakcijos archyvo nuotraukos

Lyduokių šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios tvarkybos darbai vyko keliais etapais.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas