Aktualijos, Naujausi, Sveikata

Ukmergės ligoninėje vėl vyksta pertvarka

Nijolė STUNDŽIENĖ

Panaikinus ligoninėje Akušerijos skyrių, į jo patalpas kraustosi dalis Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus ligonių. Čia bus įkurdinti demencija sergantys pacientai. To imamasi nuo spalio mėnesio pasikeitus palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų reikalavimams.

Kaip „Gimtajai žemei“ pasakojo Ukmergės ligoninės vyriausiasis gydytojas Rimvydas Civilka, praėjusį mėnesį įsigaliojo naujas sveikatos apsaugos ministro įsakymas „Dėl palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos teikimo reikalavimų ir šios paslaugos apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Pagal naująją tvarką, nepriklausomai nuo to, kokia liga serga pacientai, jiems bus teikiama palaikomojo gydymo ir slaugos paslauga, jeigu jie negali savimi pasirūpinti ir jiems reikalinga nuolatinė sveikatos priežiūros specialistų priežiūra. Siekiama, kad pacientai būtų hospitalizuojami slaugos paslaugoms stacionare tik tuomet, kai nebus galimybės būtinų slaugos paslaugų suteikti paciento namuose.

Dėl to šalies mastu ir imtasi pokyčių ne tik slaugos namuose plėtroje, bet ir palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų stacionaruose. Gydymo įstaigose bus skiriamas didesnis dėmesys pacientams, turintiems ir slaugos poreikių, ir sergantiems demencija. Svarbus pokytis, kad dėl specifinės šių asmenų priežiūros jie bus slaugomi atskiruose tam pritaikytuose, izoliuotuose padaliniuose.

Demencija – tai dėl įvairių ligų prasidedantis intelekto kritimas, kai kartu pažeidžiamos ir psichinės funkcijos, drauge stebimi suvokimo, elgesio pakitimai bei kiti fiziniai simptomai.

Kadangi Ukmergės ligoninėje demencija sergantys ligoniai buvo gydomi bendrame Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje, dabar, norint gauti akreditaciją šių paslaugų teikimui, teks pacientus atskirti.

„Atsilaisvinus Akušerijos skyriaus patalpoms ilgai svarstėme, kam jas galėtume pritaikyti, – kalbėjo vyr. gydytojas. – Manome, kad šios patalpos idealiai tinka demencija sergančių žmonių gydymui. Čia yra atskiras įėjimas, rakinamos durys. Planuojame šių ligonių gydymui paruošti 12 lovų, vienoje palatoje galės būti ne daugiau kaip po du pacientus“.

Pasak R. Civilkos, tikimasi, kad kosmetinis remontas, užraktų languose įrengimas, daiktų perkraustymas užtruks ne ilgiau kaip mėnesį, iki gruodžio.

Vyr. gydytojas pridūrė, jog nuo spalio už pacientams suteiktas palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas stacionaruose atsiskaitoma padidintomis kainomis, bet tik su tomis sveikatos priežiūros įstaigomis, kurios atitinka naujus paslaugų teikimo reikalavimus. Atitiktį turės įvertinti Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Kaip aiškino R. Civilka, įrengti atskiras patalpas sergantiems demencija būtina dar ir dėl to, jog gydymo įstaigoms, neturinčioms šio padalinio, slaugos paslaugas bus galima teikti tik iki 2024 metų.

Ukmergės ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje šiuo metu gydosi 70 pacientų, iš jų 12–15 yra demenciniai ligoniai.

„Slaugos paslaugų poreikis išlieka stabilus, – pastebėjimais dalijosi įstaigos vadovas. – 2011 metais šiame skyriuje gydėsi ir buvo išrašyti 363 ligoniai, 2020 metais – 396, o šiemet per 10 mėnesių – 327 ligoniai. Nors keičiasi reikalavimai, tačiau tiems, kam reikalinga slauga stacionare, patekimas į šį skyrių nepasunkės. Ligonių kasos kaip ir anksčiau suteiks galimybę nemokamai gydytis 120 dienų per metus, t. y. kompensuos už 4 mėnesių slaugą.“

Vyr. gydytojas atkreipė dėmesį, kad hospitalizavus pacientą į palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugą teikiančią įstaigą, kas 30 dienų bus vertinama jo sveikata ir galimybė asmenį slaugyti namuose. „Jei ligoniui po mėnesio pagerės, jis galės grįžti namo. Tačiau dauguma mūsų skyriuje gydomų žmonių patys negali apsitarnauti, serga tokiomis ligomis, kurios, deja, per mėnesį nepagydomos“, – kalbėjo R. Civilka.

Pagal naująją tvarką taip pat nustatyti gydymo įstaigose palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugą teikiančių sveikatos priežiūros specialistų krūviai (iki šiol krūviai buvo tik rekomendaciniai) – dabar pacientais rūpinsis daugiau slaugytojų ir slaugytojų padėjėjų. Vyr. gydytojo teigimu, izoliuotame demencija sergančiųjų skyriuje taip pat bus įdarbinti nauji darbuotojai, ypač padaugės pagalbinio personalo.

Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos gavėjai yra asmenys, kurie negali savimi pasirūpinti ir kuriems reikalinga nuolatinė sveikatos priežiūros specialistų priežiūra, užtikrinant pagrindinius fiziologinius poreikius (valgymas, asmens higiena, šlapinimosi ir tuštinimosi funkcijos, kt.) ir simptominį gydymą bei slaugą, kai nepakanka ambulatorinių slaugos paslaugų namuose. Prie tokių ligonių priskiriami: asmenys, kurie buityje yra priklausomi nuo kito žmogaus (reikalinga pagalba valgant, rūpinantis asmens higiena, rengiantis, judant); asmenys, kurių sutrikusi minčių raiška ir orientacija aplinkoje; nevaikštantys, kurie yra nepaslankūs lovoje (be kito asmens pagalbos nesugeba atsisėsti, persėsti iš lovos ant WC kėdės, apsiversti nuo vieno šono ant kito); žmonės, kuriems nustatytos būklės, susijusios su priklausomybe nuo slaugančio asmens, arba nejudrumas.

Į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pacientai hospitalizuojami, kai yra nustatyta galutinė diagnozė ir nereikia tirti papildomai, bei jų sveikatos būklė atitinka nurodytas sąlygas. Siuntimą gauti palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugą išduoda gydantis šeimos gydytojas, kuris turi išrašyti pacientui reikalingus kompensuojamuosius vaistinius preparatus.

Kaip ir anksčiau į Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių ligoniai galės būti perkelti iš kitų ligoninės skyrių.

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Daugiau: lovos

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Jojo :
    Tuoj is ukmerges ligonines liks pencionatas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas