„Istorinė atmintis - dabarties ir ateities pamatas“

„Įsuk paveldo ratą“

Elena LIUTKUTĖ

Rugsėjo 9–18 dienomis Lietuvoje organizuojami Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ renginiai, šiemet kviečiantys aktualia tema „Tvarus paveldas“. Renginių tikslas – geriau pažinti greta esantį kultūros paveldą, suvokti jo vertę, žadinti susidomėjimą juo, įsitraukti ir kitus įtraukti į jo išsaugojimo sąjūdį, išmokti jį saugoti, tausoti ir išradingai naudoti.

Ukmergėje renginiai vyks rugsėjo 10, 11 ir 16 dienomis.

Idėja pradėti rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais, jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jack Lang. Per keletą metų šis renginys išplito po daugelį Vakarų Europos šalių ir tapo toks populiarus, jog nuo 1991 metų Europos Tarybai inicijavus ir parėmus Europos Sąjungai, visoje Europoje imta rengti Europos paveldo dienos. Renginys yra skirtas visuomenei, siekiant ją supažindinti su kultūros paveldu, parodyti tai, kas paprastai yra visuomenei neprieinama, arba aktualizuoti vienokią ar kitokią kultūros paveldo sritį.

Ukmergės kultūros centras Europos paveldo dienų metu įgyvendins projektą „Įsuk paveldo ratą“.

Renginiai prasidės rugsėjo 10 d. paveldo objekte – Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje. Čia bus pristatyta Europos paveldo dienų Ukmergėje programa, o renginių pradžią paskelbs Ukmergės kultūros centro vokalinis ansamblis „Cantilena“.

Rugsėjo 11-ąją renginiai numatyti Pilies parke. Jie prasidės nuo 1999 m. prof. Vykinto Vaitkevičiaus surasto sakralinio mūsų protėvių akmens pagerbimo ceremonijos, kurią ves Gediminas Žilys – muzikantas, kūrėjas, vienas postfolkloro grupės „Atalyja“ lyderių ir grupės „Skylė“ muzikantas, apeiginių dainų ir senosios lietuvių kultūros kūrėjas ir puoselėtojas.

Šis akmuo buvo minimas ir aprašytas XIX a. pr. istoriniuose šaltiniuose. Ilgus amžius jis gulėjo prie Gaubos upelio ir Šventosios upės santakos, Kosakų kaime, Koplyčios vardu vadinamoje vietoje, netoli kitapus Šventosios įsikūrusio Baraučiznos kaimo. Akmenį surasti padėjo Pašilėje gyvenusi moteris, kuri žinojo, jog 1941 m. riedulys buvo išvežtas į vieną viensėdį, kur jis turėjo būti įmūrytas į pamatus. Tačiau prasidėjęs karas sutrukdė tai padaryti. Paskutiniais praėjusio šimtmečio metais jis ir buvo surastas nurodytoje, jau apleistoje sodyboje. 20 metų akmuo buvo saugomas prie senojo Ukmergės kraštotyros muziejaus pastato. 2020 m. Europos paveldo dienų metu jis perkeltas į baigiamą sutvarkyti Pilies parką.

Toliau programoje – grupės „Smetonos ūsai“ koncertas. „Smetonos ūsai“ – tai trijų muzikantų grupė, grojanti praėjusio šimtmečio pradžioje skambėjusias šokių melodijas: polkas, valsus, fokst-rotus ir figūrinius šokius. Grupė išsiskiria savo unikalia aukštaitiška instrumentų sudėtimi: smuiku, Peterbugo armonika ir paties būg-nininko pasigamintu, orkestriniu būgnu su lėkšte ir trikampiu arba būbinu (kitaip tambūrinas). Renginyje ukmergiškių ir svečių laukia kelios paskaitos: mūsų kraštietės, taujėniškės, Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotojos, archeologės dr. Irmos Kaplūnaitės ir jos kolegos dr. Ryčio Jonaičio – „Miestų archeologijos iššūkiai Lietuvoje“, etnologės Ritos Balkutės – „Liaudies medicina Ukmergės apylinkėse“.

Milda Paukštė renginio dalyvius kvies į kūrybines dirbtuves „PAVELD-ėjau“. Su paveldėjimo tema anksčiau ar vėliau savo gyvenime susiduria dažnas: paveldėti senelio įrankiai, tėvo laikrodžiai, kartu su tetos butu paveldėti ir jos baldai, drabužiai bei kiti daiktai. Parduoti neverta, išmesti gaila, pritaikyti nelengva… Užsiėmimų metu bus galima sužinoti, kaip pratęsti jų „gyvenimą“. Tad žmonės, ateidami į renginį, ir patys gali atsinešti rankdarbiams tinkamų daiktelių, kuriems panaudoti vis neranda laiko ar idėjų. Juos iškart galės pritaikyti, galbūt palikti kitiems.

Šios dienos renginius vainikuos tarptautinio instrumentinio folkloro festivalio „Griežynė“ koncertas.

Viso renginio metu užsukusieji į Pilies parką turės galimybę susipažinti su tradicinių amatų puoselėtojais, su jais pabendrauti, pagilinti žinias, o galbūt kai ką pabandyti ir patiems pasigaminti.

Rugsėjo 16 d. laukia nuostabi galimybė pažinti senamiestį, įsitraukiant į šokio ir poezijos spektaklį – ekskursiją „Jausmai skleidžiasi senamiesty“. Pradžia – prie paminklo „Lituania Restituta“ Kęstučio aikštėje. Dalyvių skaičius ribotas. Norint dalyvauti, būtina išankstinė registracija tel. 8 601 39 001.

Mus remia:

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas