Asociatyvi nuotrauka.

Aktualijos, Naujausi

Pavasaris – augalų sodinimo metas

Vėl publikuojame Vidiškių seniūnijos Baublių kaime esančio medelyno „Puošmedis“ vadovės Janinos STANCIKAITĖS-STRIKIENĖS patarimus. Kvalifikuota ir didelę patirtį sukaupusi specialistė šįkart atsako į daugeliui iškylančius klausimus apie augalų – medžių, kūmų, daugiamečių gėlių sodinimą.

Bundant gamtai kyla natūralus noras tvarkytis savo sode ar sodyboje, juolab kad nuo seno vyrauja nuomonė, jog geriausia augalus sodinti pavasarį. Tai tik pusė tiesos. Yra nemažai dalykų, kuriuos reikia žinoti tiek apie sodinimo laiką, tiek ir apie planuojamo sodinti augalo ypatybes, kad darbo rezultatai tikrai džiugintų.

Pirmiausia apie sodinimo laiką. Sumedėję augalai – krūmai ir medžiai, spygliuočiai ir lapuočiai, sodinami tol, kol nevyksta jų vegetacija, o paprasčiau tariant – augimas. Lapuočiams tai itin ankstyvas pavasaris, vos išėjus pašalui ir dar nepradėjus sprogti pumpurams arba labai vėlyvas ruduo, kai jau krinta ar visai nukrito lapai. Spygliuočių iš grunto persodinimo laikas kiek ilgesnis – paprastai pavasarį, jei orai ne itin šilti, juos persodinti galima beveik iki gegužės vidurio arba rudenį, rugsėjo ir spalio mėnesiais. Persodinant lapuočius ir spygliuočius augalus iš grunto tokiu metu, augalai patiria mažiausiai streso ir geriausiai prigyja naujoje vietoje. Daugiametės gėlės persodinamos ir dauginamos jau prasidėjus jų augimui arba po žydėjimo. Daugeliui daugiamečių gėlių persodinti ar jų kerams dalinti gegužė – puikus laikas.

O kaip su medeliais, kuriuos medelynuose ar kitose prekybos vietose įsigyjate su vazonais? Vis labiau bandoma įtvirtinti nuomonę, kad tokius augalus sodinti galima bet kada, o prigijimo tikimybė šimtaprocentinė. Deja, ne visai taip. Perkant vazone augintą augalą pirmiausia reikėtų nusiteikti rimtesnei jo priežiūrai, nei atvirame grunte augintam sodinukui. Tai lemia keli dalykai. Pirmiausia, šis augalas buvo augintas visada idealiai aprūpinant jį reikiamu vandens ir trąšų kiekiu, greičiausiai ir substratas, kuriame jis augintas, visiškai nepanašus į jūsų sklypo dirvožemį. Taip pat uždara šaknų sistema turi trūkumą, kad ratu susisukusios šaknelės ne greitai ima plėstis į aplinkinį dirvožemį. Rekomenduojama vazone augusio augalo šaknis prieš sodinimą prajudinti, pašiaušti, bet jei jau prasidėjusi augalo vegetacija, to daryti nebegalima. Tad net ir augalą iš vazono geriau sodinti tol, kol jo vegetacija neprasidėjusi. O jei pavėlavote, telieka sodinti tiesiog išėmus iš vazono ir nepamiršti, kad šitas susisukęs šaknų gniužulas išdžius daug greičiau, nei dirvožemis aplinkui, tad laistyti teks ilgai ir nuosekliai. Augalus, sodintus iš grunto, pakanka palaistyti kartą per savaitę, augalus iš vazonų, jei jie auginti ne durpių substrate, galbūt užteks ir du kartus per savaitę, o jei įsigijote augalą, užaugintą vazone gryname durpių substrate, šiltomis dienomis gali tekti laistyti ir kasdien.

Kyla klausimas, kiek gi laiko augalui reikia, kad jis prigytų. Sumedėjusiems augalams iš vazone susisukusių šaknelių įsišaknyti į aplinkinį gruntą ir savarankiškai apsirūpinti tiek vandeniu, tiek mineralinėmis medžiagomis užtrunka bene metus. Tad ir priežiūra augalui reikalinga visą šį laikotarpį. Tik gėlės šaknyjasi gerokai greičiau ir po poros savaičių jau galima pasidžiaugti, kad jos prigijo ir sėkmingai auga.

Dar vienas labai dažnas klausimas, kaip teisingai paruošti dirvožemį sodinamam augalui, jį tręšti ar ne. Svarbiausias dalykas – pakankamas duobės dydis, kad augalo šaknys laisvai tilptų, o aplink augalą būtų pašalinta kuo daugiau žolės ar kitų galinčių konkuruoti augalų. Visada gerai prieš sodinant augalą į duobę įmaišyti komposto ar perpuvusio mėšlo. Jei neturite, dirvožemio pagerinimui visada galima naudoti pirktinius substratus ir organines trąšas, tokias kaip žuvų miltai ar granuliuotas mėšlas. Taip pat visada be išimčių drąsiai galima naudoti ilgo veikimo trąšas, augalą aprūpinančias reikiamomis medžiagomis nuo 4 iki 12 mėn. O štai su įprastomis kompleksinėmis trąšomis jau reikėtų šiek tiek atsargiau – patariama vengti bent mėnesį tręšti augalus, persodintus iš grunto, kad nepakenktų pažeistai šaknų sistemai. Tačiau tręšimas tikrai nėra būtinybė. Svarbiausia teisingai ir laiku pasodinus augalą nepamiršti aplink jį nuravėti piktžoles, palaistyti, jei augalas aukštas – pasirūpinti kuoliuku, kad augalo nejudintų vėjas, stebėti ir laiku reaguoti, jei atsiranda ligų ar kenkėjų. O jei visa tai padarius augalas vis tik atrodo nelaimingas, galima ir tręšti.

Tel. 8 673 36208, www.puosmedis.lt

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas