Sveikata

Kodėl vis dar pirmaujame širdies ligų ir mirčių nuo jų skaičiumi?

Lietuvoje tikimybė numirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra 4–5 kartus didesnė nei Europos šalių vidurkis. Nuo mirčių gyventojus išgelbėtų optimali rizikos veiksnių – aukšto kraujospūdžio ir didelio cholesterolio kiekio – korekcija, tačiau to pasiekti nepavyksta. Atlikta šalies gydytojų kardiologų apklausa parodė, kad didžioji dalis jų pacientų turi abu šiuos rizikos veiksnius ir tokių ligonių daugėja.

„Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje arterinė hipertenzija diagnozuota apie 700 tūkst. žmonių, dislipidemija (padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje) savo paplitimu atsilieka tik truputį. Svarbu, kad šių rizikos veiksnių nustatymas yra efektyvesnis nei prieš dešimtmetį, kadangi vis daugiau žmonių įsitraukia į Širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) prevencijos programą, tačiau mirtingumas nuo ŠKL lieka didelis. Turime pripažinti, kad situacijos ženkliai pakreipti į teigiamą pusę kol kas nepavyksta, o atsakomybę už tai reikėtų prisiimti visai sveikatos sistemai“, – sako Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė prof. Jelena Čelutkienė.

Daugėja ir besitikrinančių, ir sergančių

Šių metų kovą atlikta šalies gydytojų kardiologų apklausa parodė, kad daugėja pacientų, kuriems kartu diagnozuojama ir arterinė hipertenzija, ir dislipidemija – taip atsakė 85 proc. gydytojų.

Kas trečias (35 proc.) apklausoje dalyvavęs gydytojas nurodė, kad abi šios ligos diag-nozuojamos praktiškai visiems jų pacientams. 4 iš 10 (40 proc.) gydytojų sakė, kad abu šie susirgimai būdingi daugiau nei pusei jų pacientų, dažniausiai vyresnio amžiaus, dar 22,5 proc. – kad daugiau nei pusei įvairaus amžiaus pacientų.

Prof. J. Čelutkienė, komentuodama tokius apklausos rezultatus, sako, jog tai gali būti ir vis didesnio gyventojų įsitraukimo į ŠKL prevencijos programą priežastis.

„Kasmet vis daugiau žmonių, esančių tikslinėje šios programos grupėje, ateina pas gydytojus pasitikrinti kraujo spaudimo ir cholesterolio kiekio kraujyje. Todėl galima sakyti, kad arterinė hipertenzija ir dislipidemija yra aptinkamos anksčiau ir dažniau, šių ŠKL rizikos veiksnių nustatymas yra geresnis. Tačiau ligų gydymas ir kontrolė toliau išlieka problema“, – sako ji.

ŠKL prevencijos programoje dalyvauja 40–54 metų amžiaus vyrai ir 50–64 metų amžiaus moterys. Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2021 m. programoje dalyvavo 43,7 proc. visos tikslinės populiacijos dalis, kai 2013 m. šis rodiklis siekė 28,4 proc.

Veikia neracionali baimė

Profesorė sako, kad diag-nozavus arterinę hipertenziją ir dislipidemiją tik retu atveju kontrolei pakanka pakoreguoti gyvenimo būdą, dažnai yra reikalingas medikamentinis gydymas. Pacientui nustačius aukštą kraujospūdį ir padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje, patogu skirti politabletes – tabletes, kurių vienos sudėtyje yra ir kraujospūdį koreguojanti, ir cholesterolio kiekį mažinanti veikliosios medžiagos.

Kaip pagrindinius politablečių privalumus apklausoje dalyvavę gydytojai nurodė, kad šie medikamentai pagerina paskirto gydymo režimo laikymąsi, veikia efektyviau nei keli atskiri, yra patrauklesni, nes pacientui reikia gerti mažiau tablečių. Tiesa, gydytojai kardiologai pasigenda didesnio šeimos gydytojų bend-radarbiavimo skiriant inovatyvius gydymo metodus, tokius kaip politabletės, ir informuojant pacientus apie jų privalumus bei naudą.

„Daug žmonių vis dar bijo galimo statinų šalutinio poveikio, tačiau ši baimė neracionali. Tikrasis šalutinis jų poveikis sutinkamas labai retai. Kur kas dažniau pasitaiko įsivaizduojamas poveikis, vadinamasis nocebo efektas, kai klinikinio tyrimo metu pacientai jaučia neigiamą statino poveikį vartodami „tuščią“ tabletę, t. y. neturinčią veikliosios medžiagos. Dėl klaidingų įsitikinimų atsisakoma vaistus vartoti ir tai didina rizikos veiksnius, o šalis ir toliau pirmauja Europoje pagal mirtingumą nuo ŠKL“, – akcentuoja profesorė.

Daugumai trūksta motyvacijos

Pačių pacientų nenorą ar nepakankamą ryžtą laikytis paskirto gydymo režimo apklausoje dalyvavę kardiologai nurodė kaip vieną svarbiausių priežasčių, dėl kurios nesiseka pažaboti sergamumo ŠKL. Prof. J. Čelutkienė sako, kad gydytojų ir pacientų požiūris į ligas ar vaistų vartojimą dažnai skiriasi. Reguliariai vartoti vaistus ir laikytis gydytojų rekomendacijų reikia didelės motyvacijos. Ne visi pacientai ir tuo labiau sveiki asmenys, kuriems pakaktų tik pakoreguoti kraujospūdį ar cholesterolį, yra motyvuoti tai daryti.

Visgi, medikės nuomone, visos atsakomybės perkelti vien ant pacientų pečių negalima – motyvuoti žmogų gydytis turėtų būti medikų darbo dalis. Svarbu atrasti tinkamą būdą tai daryti. Profesorė sako pastebėjusi, kad gąsdinimas, kas nutiks, jei asmuo nesilaikys gydymo režimo, nelabai veiksmingas.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas