Nijolė STUNDŽIENĖ
Karas Ukrainoje pakeitė ir Lietuvos gyvenimą: kasdien mūsų šalį pasiekia daugiau nei po 2 tūkst. karo pabėgėlių, tarp kurių yra šeimos su vaikais. Prieglobstį ukrainiečiai randa ir Ukmergėje. Daugelis atvykusiųjų, vos tik įsikuria, savo atžaloms ieško mokyklų, lopšelių-darželių. Rajono švietimo įstaigos kasdien priima vis daugiau ukrainiečių vaikų.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skelbia, jog Lietuvos mokymo bei ugdymo įstaigose pabėgėlių iš karo niokojamos Ukrainos vaikams numatyta apie trisdešimt tūkstančių vietų.
Ukrainiečių vaikai gali būti priimami į visas Lietuvos mokyklas, kuriose yra vietų. Dėl priėmimo tėvai (globėjai) gali kreiptis tiesiai į mokyklą arba savivaldybės, kurioje apsistojo, švietimo padalinį. Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, taikomas individualus adaptacinis laikotarpis, kuris priklauso nuo vaiko emocinės būsenos. Ukrainiečiai gali mokytis klasėse kartu su kitais bendraamžiais arba išlyginamosiose klasėse. Atvykę mokiniai gali nuotoliniu būdu jungtis prie Ukrainos mokyklų ar bendro portalo ir mokytis pagal ukrainiečių programą.
Pedagogams naujas iššūkis
„Gimtosios žemės“ kalbintas rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas sakė, kad iš užsienio atvykusių vaikų švietimo įstaigose daugėja kiekvieną dieną.
Šios savaitės pradžioje į rajono mokyklas bei ikimokyklinio ugdymo skyrius jau buvo priimta per 40 ukrainiečių vaikų. „Šis skaičius nuolat kinta, nes vis daugiau iš Ukrainos atvykusių tėvų kreipiasi į mūsų skyrių, tiesiai į mokyklas“, – situaciją komentavo V. Kalinas.
Kovo 28 dienos duomenimis, Senamiesčio progimnaziją jau lankė 11 ukrainiečių, Taujėnų gimnaziją – 5, Antano Smetonos gimnaziją – 4, Dukstynos pagrindinę mokyklą ir „Šilo“ progimnaziją – po 2 vaikus.
Nuo karo Ukrainoje bėgančių šeimų vaikų jau turi visi miesto lopšeliai-darželiai: „Vaikystė“ buvo sulaukusi 5 mažylių, „Eglutė“ – 3, „Saulutė“ ir „Nykštukas“ – po 2, „Žiogelis“ – 1. Taip pat po vieną vaiką atėjo į Pašilės progimnazijos ir Veprių mokyklos-daugiafunkcio centro ikimokyk-linio ugdymo skyrius.
Pasak vedėjo, kiekvienam atvykusiam mokiniui, atsižvelgiant į jo tėvų, globėjų lūkesčius, turimą patirtį, pasiekimus, sudaromas individualus ugdymo planas. Tačiau švietimo įstaigos didžiausią dėmesį dabar skiria ukrainiečių vaikų emocinei būklei, jų saugumo užtikrinimui.
Kitataučių, ypač patyrusių karo baisumus, integracija – pedagogams naujas iššūkis. Tačiau, V. Kalino teigimu, rajone dėl to problemų nekyla. „Bendrame šalies kontekste pagal vaikų priėmimą į ugdymo įstaigas esame vieni iš lyderių“, – pasidžiaugė pašnekovas.
Jo teigimu, mokyklos bei ikimokyklinės įstaigos stengiasi, kad ukrainiečių vaikams nieko netrūktų, kad nekiltų kalbos barjerų. Be to, vaikams sudaromos galimybės lankyti įvairius būrelius, mokytis meno, dailės, sportuoti.
„Atvykusiems vaikams svarbu mokytis lietuvių kalbos, todėl Savivaldybės tarybai teikiamas svarstyti projektas dėl išlyginamųjų klasių bei mobilių grupių sudarymo, – aiškino Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas. – Jose vaikai nuo 5 klasės galės mokytis lietuvių kalbos. Teirausimės tėvų nuomonės, klausime, kas jų vaikams būtų geriau, ar mokytis įprastu būdu, ar išlyginamojoje klasėje. Be to, kai kurie ukrainiečių vaikai nori užsiiminėti per nuotolį, t. y. klausyti iš savo buvusių mokyklų siunčiamas pamokas bei gauti užduotis.“
Sprendžiamas ir mokytojų padėjėjų, kuriais galėtų dirbti iš Ukrainos atvykstantys pedagogai, klausimas: „Mokytojų padėjėjų ypač trūksta lopšeliuose-darželiuose, ikimokyklinėse įstaigose. Jų reikia ir mokykloms. Želvoje jau vienas ukrainietis mokytojas vedė bandomąją anglų kalbos pamoką. Tačiau jam darbą pasiūlė Molėtų rajone ir jis išvyko. Mokytojų padėjėjų reikės ir išlyginamosiose klasėse.“
Gimnazija pajėgi priimti ir daugiau moksleivių
Antano Smetonos gimnazijos direktorius Adolfas Girdžiūna sakė, kad kasdien sulaukia naujų prašymų priimti ukrainiečių moksleivius. Vieni ateina su tėvais, kitus atsiveda patys mūsų gimnazistai, atlydi pažįstami, buvusių gimnazistų tėveliai, dabar globojantys karo pabėgėlius.
„Šiuo metu turime keturis naujus moksleivius, atvykusius iš Ukrainos, nuo rytojaus ateis dar vienas mokinys, – kalbėjo direktorius. – Ukrainiečiai priimami į I, II gimnazines klases, puikiai sutaria su bendraklasiais, jau ir bendras šventes kartu švenčia, per kelias dienas išmoko pagrindinius lietuviškus žodžius…“
Antano Smetonos gimnazijos gimnazistai geranoriškai priėmė naujus bendramokslius.
Nuotrauka iš Antano Smetonos gimnazijos Facebook
Kadangi susiduriama su nedideliu kalbos barjeru, atvykusieji su daugeliu mokytojų bendrauja rusų kalba, o su klasiokais susikalba angliškai.
Pasak direktoriaus, skiriasi ir ugdymo programos, nes ukrainiečių mokyklose yra tik 11 klasių, o Lietuvoje bendrojo ugdymo programa orientuota į 12 klasių. Dėl to kai kurie mokiniai realiai kartoja savo mokyklose jau praeitą kursą.
Papildomai visi mokosi ir lietuvių kalbos. „Jei yra penkios lietuvių kalbos pamokos, iš jų keturias ukrainiečiai dirba individuliai su mokytojais“, – pasakojo A. Girdžiūna.
Pasak direktoriaus, yra ir besimokančių nuotoliniu būdu: „Sudarėme sąlygas, kad jie nuėję į skaityklą galėtų kompiuteriu prisijungti prie interneto ir išklausyti iš jų mokyklų siunčiamas paskaitas, o vėliau grįžtų į bendras pamokas.“
Gimnazija visus atvykusiuosius aprūpino kompiuteriais, iš mokytojų labdaros-paramos fondo lėšų naujiems mokiniams skyrė būtiniausių mokymo priemonių, juos pamaitino.
„Jie į mokyklą ateina su vienu sąsiuviniu ir tušinuku, todėl visiems turime paruošę mini mokymosi priemonių krepšelį, kuriame yra viskas, ko reikia pradžiai“, – sakė direktorius, pridurdamas, kad gimnazija pajėgi priimti ir daugiau atvykstančių mokinių.
Problemų su naujokais nekyla
Daugiausiai ukrainiečių vaikų jau sulaukusios Senamiesčio progimnazijos direktorius Arūnas Kerza patikino, jog visi nauji mokiniai su savo šeimomis yra įsikūrę mokyklos aptarnaujamoje teritorijoje, dauguma gyvena Technologijų ir verslo mokyklos bendrabutyje.
„Iš karo zonos pasitraukusių, į Lietuvą pabėgusių ir Ukmergėje prisiglaudusių šeimų vaikų jau yra ir pradinėse, ir vyresnėse progimnazijos klasėse. Kol kas problemų su naujokais neturime, bandome jiems padėti, integruoti. Vaikai susikalba rusiškai, šiek tiek moka anglų kalbą, o tarpusavyje kalbėti padeda rankų bei pirštų gestai“, – apie situaciją pasakojo direktorius.
Dauguma progimnazijos mokytojų moka rusų kalbą, todėl sugeba mokiniams paaiškinti, pateikti užduotis. Vaikai jau mokosi ir lietuvių kalbos. Tam vyresniųjų klasių mokiniams skiriama po tris papildomas valandas, o pradinukams – po dvi. Su jais dirba paskirti mokytojai.
Senamiesčio progimnazija iš savo lėšų ukrainiečius aprūpino kuprinėmis, rašikliais, sąsiuviniais.
„Iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos gavome ir turėsime užpildyti atvykusių vaikų poreikių lenteles, todėl aiškinsimės, ar jie turi sportinę aprangą, batelius, kokių priemonių trūksta. Artimiausiu metu vykdysime ir vaikų tėvų apklausą, ko kam reikia. Juk daugelis ukrainiečių atvyko be jokių daiktų“, – apie pagalbą mokiniams ir jų šeimoms kalbėjo A. Kerza.
Pasak direktoriaus, jau yra vaikų, kurie panoro lankyti robotikos būrelį, taip pat progimnazija susisiekė su Meno, Sporto mokyklomis, kuriose nori mokytis ukrainiečių vaikai.
Siekdama suteikti kuo geresnes galimybes nuo karo bėgančių ukrainiečių vaikams Lietuvoje mokytis savo kalbos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pakoregavo ir ugdymo planus: iš Ukrainos perkeltam mokiniui pasirinkus mokytis ukrainiečių kalbą, tam bus skiriamos 5 pamokos per savaitę.
Pasak A. Kerzos, kol kas Senamiesčio progimnazija neturi mokytojų, mokančių ukrainiečių kalbą.
Skyrė papildomų lėšų
Praėjusią savaitę Vyriausybė iš Ukrainos į Lietuvą pasitraukusių karo pabėgėlių būtiniausioms švietimo reikmėms papildomai skyrė 3,7 mln. eurų. Numatoma padengti ukrainiečių vaikų ugdymo, studentų stipendijų, suaugusiųjų lietuvių kalbos mokymo išlaidas.
Didžiausia dalis lėšų – 2,16 mln. eurų – skiriama iš Ukrainos atvykusių vaikų ugdymui pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas. Šiomis lėšomis gali būti finansuojamos papildomos ugdymo valandos ukrainiečių, lietuvių kalboms mokyti.
Ukrainos kalbos ir pilietiškumo ugdymui, kuris reikalingas atvykusioms šeimoms, siekiančioms grįžti į tėvynę, planuojama kartu su ukrainiečių bendruomenėmis organizuoti ir savaitgalio mokyklėles.
Palengvintos ir mokytojų iš Ukrainos įsidarbinimo galimybės Lietuvos mokyklose: nebetaikomas reikalavimas iš karto mokėti lietuvių kalbą. Vaikus jie galės mokyti ukrainiečių kalbos, literatūros, istorijos, kitų dalykų.
Rekomenduojami video
Aktualijos
Žiūrėti kitas naujienas
Aktualijos, Naujausi
Kompensacijos už būsto šildymą ir toliau bus teikiamos nevertinant turto
2022/05/24
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
„Saulutė“ mini 50 metų jubiliejų
2022/05/23
Komentarų (0)
Aktualijos
Medžius ir krūmus galima sodinti arčiau ESO požemių elektros linijų
2022/05/21
Komentarų (0)
Aktualijos, Naujausi
Priėmusiems ukrainiečius – trečdalis milijono eurų kompensacijų
2022/05/20
Komentarų (0)
„Istorinė atmintis - dabarties ir ateities pamatas“, Aktualijos, Naujausi
Ukmergėje Lietuvos valstybei prisiekė 480 šaulių
2022/05/19
Komentarų (0)
Aktualijos
Gyventojai, pamiršę deklaruoti pajamas, sulauks VMI priminimų
2022/05/19
Komentarų (0)
Policijos pareigūnų susitikimas su miestiečių atstovais
2022/05/22
Komentarų (0)
Buvo susirinkę savivaldybei pavaldžių įmonių ir įstaigų vadovai
2022/05/22
Komentarų (0)
Kolumbariumo nišos ateityje bus skiriamos nemokamai
2022/05/22
Komentarų (0)
Savivaldybė pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Ukmergės TVM
2022/05/20
Komentarų (1)
Nepriklausomą elektros tiekėją pasirinko 47 proc. ukmergiškių
2022/05/20
Komentarų (0)
Lietuvos paštas padėkojo seniūnams
2022/05/19
Komentarų (1)
LINPRA viceprezidentas T. Prūsas: Lietuvoje trūksta kompetentingų inžinierių
2022/05/17
Komentarų (0)
Dar galima suskubti gauti kompensaciją
2022/05/16
Komentarų (0)
Kuri gyventojų iniciatyva labiausiai reikalinga bendruomenei?
2022/05/15
Komentarų (6)
Žmonės
Žiūrėti kitas naujienas
Naujausi, Žmonės
Du kartus iš namų bėgusi ukrainietės šeima prieglobstį rado Taujėnuose
2022/05/22
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Paminėjo Slaugytojų dieną
2022/05/19
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Penkiolikos vaikų mama jaučiasi laiminga
2022/05/01
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Žurnalistams pristatė užsienio politikos aktualijas
2022/04/28
Komentarų (0)
Naujausi, Žmonės
Ukmergiškiui tapant šventuosius, talkino ir šeima
2022/04/17
Komentarų (1)
Naujausi, Žmonės
Pedagogė iš Ukrainos meldžiasi už visus, likusius ginti ir saugoti Tėvynę
2022/04/14
Komentarų (0)
Kaip padėti senjorams pasijusti geriau?
2022/05/15
Komentarų (0)
Apdovanojimas įteiktas ir ukmergiškei
2022/05/08
Komentarų (0)
Širdys plaka vienu – Laisvės ritmu
2022/05/05
Komentarų (0)
Susirinko į pirmąjį posėdį
2022/04/22
Komentarų (0)
Socialinių pedagogų išvyka į Vilnių
2022/04/21
Komentarų (0)
Ukmergiškiai dalyvavo Lietuvos kaimo parlamento sesijoje
2022/04/18
Komentarų (0)
Prisijungė prie paramos akcijos Ukrainai
2022/04/14
Komentarų (0)
Ukmergiečių veikloje – aktyvaus gyvenimo renginiai
2022/04/08
Komentarų (1)
Seimas pritarė E. Pašilio skyrimui
2022/04/03
Komentarų (0)
Įvairūs
Žiūrėti kitas naujienas
Įvairūs
Anglų kalbos kursai pradedantiesiems – šlifuokite savo anglų kalbą
2022/05/23
Komentarų (0)
Įvairūs
Laikas apsipirkti! Kokie drabužiai ir aksesuarai turi būti madingos moters garderobe?
2022/05/18
Komentarų (0)
Įvairūs
Svarbiausi akcentai planuojant vaiko gimtadienio vakarėlį
2022/05/03
Komentarų (0)
Įvairūs
Aistringi santykiai: kaip juos išsaugoti?
2022/05/03
Komentarų (0)
Įvairūs
Kaip pradėti gyventi sveikiau?
2022/04/26
Komentarų (0)
Įvairūs
Pavasario darbai sode ir aplink: kada svarstyti apie paskolą aplinkai gražinti?
2022/04/26
Komentarų (0)
7 priežastys, kodėl verta rinktis natūralią lietuvišką kosmetiką
2022/05/11
Komentarų (0)
Kada turėtų būti atlikti žemės tyrimai?
2022/05/10
Komentarų (0)
Automatiniai ir rankiniai granuliniai katilai: ar kainos skirtumas yra vertas patogumo?
2022/05/06
Komentarų (0)
Kokią sekciją rinktis mažai svetainei?
2022/05/03
Komentarų (0)
Kaip greičiau parduoti savo automobilį?
2022/05/03
Komentarų (0)
Personalo administravimas ir valdymas – procesai, į kuriuos orientuojasi visos efektyviai dirbančios įmonės
2022/04/27
Komentarų (0)
Planuoju vestuves lauke: kaip pasirinkti kokybišką lauko palapinę?
2022/04/25
Komentarų (0)
Daiktai naujai katei namuose
2022/04/25
Komentarų (0)
Kaip išsirinkti bėgimo takelį?
2022/04/25
Komentarų (0)
Kultūra
Žiūrėti kitas naujienas
Kultūra
Kviečia susipažinti su Jono Meko kūryba
2022/05/19
Komentarų (0)
„Jaunimas - mūsų sparnai į ateitį“, Jaunimas, Kultūra
Kilnojamoji paroda „Išsaugota tiesa“
2022/05/15
Komentarų (0)
„Istorinė atmintis - dabarties ir ateities pamatas“, Kultūra, Naujausi
Paminėta Kultūros diena
2022/04/21
Komentarų (1)
„Jaunimas - mūsų sparnai į ateitį“, Jaunimas, Kultūra
Jaunųjų dainininkų konkursas „Daina Lietuvai“
2022/04/15
Komentarų (0)
Kultūra, Naujausi, Žmonės
Pasiūlyti Vardo, Projekto ir Mecenato nominacijų laureatai
2022/03/26
Komentarų (1)
„Istorinė atmintis - dabarties ir ateities pamatas“, Kultūra, Naujausi
Prieš 65 metus Ukmergėje užgesęs ryškus šviesulys
2022/03/21
Komentarų (2)
Parodos „Stand up for Ukraine“ pristatymas Kraštotyros muziejuje
2022/05/08
Komentarų (0)
Akademinės muzikos koncertų ciklas „Prima. Studium. Pro“
2022/05/05
Komentarų (0)
Paroda nukeliavo į Krakes
2022/04/22
Komentarų (0)
Galerijoje – nauja paroda
2022/04/07
Komentarų (0)
Pašto ženkluose įamžinti svarbūs kovos už Lietuvos laisvę įvykiai
2022/03/29
Komentarų (0)
Po parodos atidarymo – filmas apie kūrėją
2022/03/27
Komentarų (0)
Prie Laisvės paminklo vėl skambėjo perkusijos
2022/03/17
Komentarų (0)
Garsiniai skaitymai apie Ukmergę ir ukmergiškius
2022/03/12
Komentarų (0)
Biblioteka kviečia į tvarumo idėjas akcentuojančią parodą
2022/03/07
Komentarų (0)