Šauliai uždegė aukurus žuvusiųjų atminimui.

„Istorinė atmintis - dabarties ir ateities pamatas“, Aktualijos, Naujausi

Rajone paminėti tragiški Lietuvai įvykiai

Arvydas PĖŠINA

 

1991 metų sausio 13-osios naktis… Jos atgarsiai po 31-erių metų nuvilnijo per rajoną. Šie kraupūs įvykiai prisiminti Ukmergėje, kaimuose ir miesteliuose. Juose dalyvavo tiek mokiniai, tiek vyresnio amžiaus žmonės.

Renginiai sausio 13-ąją prasidėjo ryte. Ugdymo ir kitos įstaigos, įmonės, gyventojai dalyvavo pilietinėje akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“ – prisimindami žuvusiuosius, languose uždegė žvakeles.

17 valandą Ukmergėje, prie Nepriklausomybės paminklo, šaulys, 1991 m. sausio 13-osios dalyvis Darius Kaplūnas gausiai susirinkusius ukmergiškius pakvietė prisiminti buvusius įvykius. Jis sakė: „Viskas tą sausio naktį buvo aukščiausio laipsnio: ir malda, ir tikėjimas, ir artimo meilė, ir drąsa, ir vienybė, ir išmintis, ir pati tiesa – viskas iki pat dangaus aukštybių, iki pat sielos dugno, kiek tai įmanoma pasiekti.“ Skambant keturiolikos žuvusiųjų vardams ir pavardėms, Lietuvos šaulių sąjungos Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės Ukmergės Vyčio 1002-osios šaulių kuopos nariai prie Laisvės gynėjų portretų uždegė atminimo aukurus.

Aikštėje nuaidėjo trys salvės, kurias atliko Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios kovos apygardos 8 rinktinės Ukmergės 805 kuopa. Pirmoji salvė skirta žuvusiems už Lietuvos laisvę, antroji – visiems, kovojusiems už Lietuvos laisvę, trečioji – Lietuvos valstybei.

Pagerbiant Laisvės gynėjų atminimą, prie Nepriklausomybės paminklo gėlių padėjo rajono valdžios, politinių partijų atstovai, kiti ukmergiškiai.

Į minėjimą susirinko gausus būrys ukmergiškių.

Minėjimo pabaigoje renginio vedėjas, pacitavęs režisierių Sergejų Loznicą, kad „žinau, kad dabar atsiranda naujas ir prasmingas šios dienos naratyvas. Kad tai nėra tik gedulo diena. Kad tai vienybės ir pergalės diena“, pakvietė visus susirinkusius į Kultūros centrą, kuriame vyko šio režisieriaus filmo ,,Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją” premjera.

Renginiai tik minėjimu neapsiribojo. Išvakarėse Švč. Trejybės bažnyčioje aukotos šv. Mišios, skirtos Sausio 13-osios aukų atminimui. Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje vyko edukacija vaikams „Neužmirštuolė Tautos gynėjams“.

Surengtos kelios parodos. Kultūros centro dailės galerijoje veikia Lietuvos tautinių kostiumų nuotraukų paroda. Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje surengta spaudinių paroda „Sausio įvykiai ukmergiečių akimis“, socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje – virtuali leidinių paroda „Niekas negali nugalėti tautos, einančios į laisvę“. Paroda surengta ir Ukmergės kraštotyros muziejuje.

Kultūros centro skyriuose taip pat vyko šiai datai skirti renginiai. Šventupės kultūros namuose iš vilnos buvo gaminami Sausio 13-osios simboliai – neužmirštuolės. Liaušiuose organizuotas Laisvės gynėjų dienos minėjimas „Naktis, pakeitusi tautos likimą“. Pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“ surengta Deltuvos kultūros namuose, buvusiame Balelių universaliame daugiafunkciame centre, Žemaitkiemyje, Valuose, Dainavos kultūros namuose.

„Facebook“ paskyroje „Siesikų kultūra“ paskelbtas įrašas, skirtas Laisvės gynėjų dienai.

Želvoje gimnazijos moksleiviai, mokytojai, darželio auklėtiniai ir auklėtojos, parapijos klebonas, seniūnijos kolektyvas ir visi kiti iškėlė 14 trispalvių, kurių kiekviena simbolizuoja ŽMOGŲ, dėl mūsų laisvės paaukojusį savo gyvybę.

Laisvės gynėjų diena paminėta Vepriuose, Šešuoliuose. Krikštėnuose uždegtas Atminimo laužas, skirtas Laisvės gynėjų dienai, Šventupės kultūros namuose surengta muzikinė literatūrinė kompozicija „Mes apgynėme Laisvę“, Siesikuose prie Laisvės paminklo – minėjimas „Laisvė nemiršta“, o vidiškiečiai surengė žygį į Mūšios miško parką Didžiosios kovos apygardos partizanams atminti.

Taujėnų biblioteka kviečia aplankyti literatūros parodą „Netekties keliu į laisvę“, susipažinti su leidiniais šia tematika. Miestelio centre prie Laisvės paminklo vyko Sausio 13-osios dalyvių prisiminimų skaitymai.

AUTORIAUS nuotraukos

Mus remia:

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas