Asociatyvi nuotrauka.

Naujausi, Sveikata

COVID-19 pandemijos kontekste nereikėtų užmiršti ir kitų užkrečiamų ligų

Per vienuolika šių metų mėnesių Ukmergės rajone fiksuota dvigubai daugiau koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) atvejų nei per visus praėjusius metus, rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus duomenys. Šiemet rajone jau patvirtinta per 4 tūkst. COVID-19 ligos atvejų, tarp sergančiųjų beveik penktadalį sudarė vaikai. Labai gaila, bet šios pandemijos kontekste liko užmirštos kitos užkrečiamos ligos.

„Pastaruosius beveik dvejus metus nuolat kalbame ir informuojame apie visą pasaulį sukausčiusį koronavirusą, tačiau svarbu nepamiršti ir kitų užkrečiamųjų ligų, kurios, deja, niekur nedingo ir apie kurių keliamas grėsmes negalima pamiršti“, – sako NVSC Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Vitalija Motiejūnienė.

Jos pateiktais duomenimis, kiekvienais metais iki 10 rajono gyventojų, tarp kurių daugiausia suaugusieji, suserga viena iš ūminių žarnyno infekcijų – salmonelioze. Tuo metu sergančiųjų kitomis ūminėmis bakterinėmis žarnyno infekcijomis kasmet būna apie 60–70 asmenų, dauguma jų taip pat buvo suaugusieji. Vaikai sudarė tik kiek daugiau nei dešimtadalį visų registruotų atvejų. Be to, šis skaičius kelerius pastaruosius metus nuosekliai mažėja. Didžiąją sergančiųjų ūminėmis žarnyno infekcijomis dalį sudarė sergantys virusinėmis žarnyno infekcijomis, iš kurių 81 proc. – vaikai.

Pastaraisiais metais, kaip pasakojo V. Motiejūnienė, nerimą kėlė dėl ligos sukėlėjo Clostridium difficile pasireiškę viduriavimai. „Šios bakterijos sveikiems žmonėms viduriavimą sukelia retai. Taip nutinka tuomet, kai sutrinka normali žarnyno bakterijų pusiausvyra, daug ir ilgą laiką vartojus stiprius antibiotikus. Šių infekcijų gydymas yra iššūkis gydytojams“, – aiškino visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė.

Žmonių nepalieka ir kvėpavimo takų tuberkuliozė. Pasak V. Motiejūnienės, kiekvienais metais pirmą kartą gyvenime kvėpavimo takų tuberkuliozė diagnozuojama 10–15 rajono gyventojų.

„Kaip rodo duomenys, Ukmergėje šia liga dažniausiai sirgo darbingo amžiaus, bet niekur nedirbantys gyventojai, kurie sudarė 84,5 proc., – situaciją komentavo pašnekovė. – Kadangi tuberkulino mėginių atlikimas nesutriko, tarp ikimokyklinio amžiaus vaikų ir moksleivių per pastaruosius trejus metus tuberkuliozės atvejų neregistruota. Profilaktinių patikrinimų metu ši liga diagnozuota tik keliems asmenims, visi kiti atvejai išaiškinti žmonėms, kurie kreipėsi dėl medicinos pagalbos.

Kita liga, kurios atvejų rajone registruota, yra vėjaraupiai. Tai nėra skiepais valdoma infekcija, todėl sergamumas jais turi ryškų periodiškumą – susirgimų skaičius auga kas 4 metus, po to mažėja. Pakilimo metu dideli grupiniai susirgimai registruoti tarp darželinukų ir pradines klases lankančių vaikų. Nuo vėjaraupių pagal planinį skiepų kalendorių Lietuvoje nėra skiepijama, tačiau šia vakcina galima paskiepyti vaikus nuo devynių mėnesių ir suaugusiuosius pagal pageidavimą, tik reikia dėl to kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Pasak NVSC Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės, „Ukmergės rajone pastaraisiais metais sergamumas kirmėlinėmis ligomis, kurias sukelia askaridės, spalinukės, toksokaros, kaspinuočiai, yra žemas, ir toliau stebimos palankios tendencijos, kaip ir vertinant apsikrėtimus utėlėmis bei niežais, kurių registruoti pavieniai atvejai.“

Rajone reti ir lytiškai plintančių ligų – AIDS, besimptomis ŽIV nešiojimas, gonorėja, sifilis, chlamidiozė – atvejai. Šių ligų kasmet registruojama labai nedaug.

Vis dėlto, kaip teigė V. Motiejūnienė, susirūpinimą kelia kasmet augantis sergamumas erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga. „Kasmet vis daugiau gyventojų pasiskiepija nuo erkinio encefalito, o pastaraisiais metais pasiskiepijo rekordiškai daug. Nepaisant to, kasmet Ukmergės rajone registruojama apie 20 ir daugiau minėtųjų ligų atvejų. Svarbu tai, kad nė vienas sergantysis nebuvo pasiskiepijęs“, – sakė NVSC specialistė.

Jos pateiktais duomenimis, Laimo ligos atvejų rajone pagausėjo nuo 40, registruotų 2018 metais, iki 80, kurie nustatyti per praėjusius metus. V. Motiejūnienės nuomone, ne tik klimato atšilimas, bet vis aktyvesnis ir ilgesnis poilsis gamtoje, nepasirūpinant saugos priemonėmis, sudaro puikias sąlygas erkių įsisiurbimui. Anksčiau vyravęs šių ligų sergamumo sezoniškumas gegužės–rugsėjo mėnesiais prasiplėtė nuo kovo iki lapkričio mėnesio.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė kalbėjo ir apie įvairių gyvūnų apkandžiotus žmones. V. Motiejūnienės teigimu, iki 2006 m. kasmet daugėjo tiek pasiutusių gyvūnų skaičius, tiek jų rūšių skaičius. Nuo 2007 m. mūsų šalyje, kaip ir kitose ES šalyse, pradėta masinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės, naudojant mėtomus iš oro vylius laukiniams gyvūnams su oraline gyvūnų pasiutligės vakcina. Ši kampanija pateisino lūkesčius ir nuo 2008 m. rajone neregistruota pasiutusių gyvūnų židinių. Nors gyvūnų, o tuo pačiu ir žmonių, pasiutligės grėsmė sumažėjo, tačiau nukentėjusiųjų nuo gyvūnų asmenų skaičius nemažėjo. 74 proc. dėl apkandžiojimų besikreipusių asmenų buvo vyresni nei 15 metų.

Specialistė atkreipė dėmesį, kad jau nemažai metų tam tikrų ligų Ukmergės rajone pavyksta išvengti. „Tai – vidurių šiltinė, dizenterija (šigeliozė), virusinis hepatitas A ir skiepais valdomos oro lašinės infekcijos – difterija, tymai, kiaulytė, raudonukė, kok-liušas“, – pastebėjimais dalinosi pašnekovė.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas