Naujas statinys suprojektuotas laisvoje teritorijoje, palei tvorą.

Aktualijos, Naujausi

Kolumbariumas Pašilės kapinėse iškils tik kitąmet

Loreta EŽERSKYTĖ

Dukstynos kapinėse 2016-iais pastačius kolumbariumą, pirmaisiais metais jis pildėsi pamažu. Dabar jo paklausa ženkliai išaugusi. Kapinėse jau stovi 11 vadinamųjų spintų urnoms, jose užimta 101 niša iš 165-ių. Kad vis daugiau ukmergiškių mirusių artimųjų amžinajam poilsiui renkasi ne kapo duobę, o kolumbariumo nišą, kažkiek prisidėjo ir koronaviruso infekcija. Neretai nuo šios ligos mirusių žmonių palaikai kremuojami.

Atsiradus poreikiui, pernai nuspręsta kolumbariumą projektuoti ir Pašilės kapinėse. Planuota, kad čia jis bus pastatytas 2021 metais. Tačiau kol kas statyba nepradėta, tik neseniai paskelbtas rangos darbų pirkimas.

 

Parengė teritorijos sutvarkymo projektą

2020-ųjų gruodį rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas su Kauno UAB „Dujų sfera“ pasirašė „Kitos inžinerinės paskirties statinio – kolumbariumo Pašilės gatvėje, šalia Pašilės kapinių, Ukmergėje supaprastinto statybos projekto“ parengimo paslaugos pirkimo sutartį. Projektuotojai įsipareigojo parengti apie 700 kv. m teritorijos ties Pašilės kapinėmis sutvarkymo projektą, kuriame būtų numatytas kolumbariumas (perimetriškai pabrėžiantis Pašilės g. ir architektūriškai derantis prie esamos kapinių tvoros), praėjimo ir patekimo takai, mažosios architektūros elementai, apželdinimas išsaugant esamus medžius, reljefo suformavimas bei apšvietimas.

Iš savivaldybės biudžeto rengiamo projekto vertė – 6 tūkstančiai eurų.

Numatyta, kad naujajame kolumbariume pradžiai iškils dvi arba trys vadinamosios spintos urnoms, kuriose bus 30–45 nišos. Jei atsiras būtinybė, kolumbariumas galės būti plečiamas.

Kaip „Gimtajai žemei“ sakė rajono savivaldybės administracijos Urbanistikos ir infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas (vyr. architektas) Artūras Sakalauskas, Pašilėje suprojektuoti panašaus dizaino kolumbariumai, kokie įrengti Dukstynos kapinėse. Jie bus pastatyti laisvoje teritorijoje, prie įėjimo į naująsias kapines.

Pašnekovas mano, kad projektas galėtų būti įgyvendintas 2022-ųjų pavasarį: „Netrukus prasidės žiema. Tikimybė, kad šiuo metų laiku gamtinės sąlygos leis atlikti žemės darbus, nedidelė. Tad kolumbariumas greičiausiai bus pastatytas tik pavasarį.“

Nišos sparčiai pildosi

Kai 2016 metų vasarį Dukstynos kapinėse pradėjo veikti kolumbariumas, jame buvo trys atskiri granitiniai statiniai urnoms su mirusiųjų palaikų pelenais saugoti. Tuomet čia buvo 45 nišos. Po du tokius statinius iškilo 2018-iais ir 2020 metų rudenį.

Pasak miesto seniūno pavaduotojos Zitos Pečiulienės, dabar Dukstynos kapinėse jau stovi vienuolika vadinamųjų spintų, kurių kiekvienoje yra po 15 nišų.

„Šiuo metu užimta 101 niša, iš jų – 19 rezervuota ir 82 išnuomotos. Statistikos, kiek iš viso urnų saugoma nišose, neturime, galima pasakyti tiek, kad jose amžino poilsio atgulę po 1-3 žmones. Šiais metais išnuomotos 24 nišos, jose palaidoti 24 kremuoti mirusieji“, – kalbėjo Z. Pečiulienė.

Žmonių palaikų laidojimo ir kapinių lankymo Ukmergės rajone tvarka, kurią yra patvirtinusi Savivaldybės taryba, numato, jog kolumbariumo niša atsakingam laidojančiam asmeniui nuomojama 99 metams. Vienoje išnuomotoje nišoje saugoma ne daugiau kaip keturios urnos su kremuotais žmonių palaikais. Rajono Savivaldybės tarybos sprendimu, nustatytas vienkartinis nuomos mokestis už kolumbariumo nišą yra 900 Eur. Jį galima sumokėti iš karto arba dalimis. Mokant dalimis, būtina sumokėti 50 proc. mokesčio dydžio pradinį įnašą. Sumokėjus pradinį įnašą, kolumbariumo niša rezervuojama. Likusi mokesčio dalis sumokama per 3 mėnesius nuo kolumbariumo nišos nuomos sutarties pasirašymo.

Mirčių skaičius didėja

Rajone kasmet mirčių registruojama maždaug dvigubai daugiau nei gimimų. Demografinė situacija, emigracija lemia, kad gyventojų vis mažėja. Tuo metu mirusiųjų miestai plečiasi.

Rajono savivaldybės administracijos Personalo, civilinės metrikacijos ir dokumentų valdymo skyriuje nuo metų pradžios iki lapkričio 25 dienos registruoti 668 mirusieji. 2020 metais per 11 mėnesių rajone mirė 617 žmonių, 2019–iais per tą patį laiką – 564.

Šiais metais didžiausiu mirtingumu pasižymėjo gegužė (84 žmonės), sausis (71), lapkritis (61). Mažiausiai mirčių registruota birželį (49), vasarį (50), rugpjūtį (52).

Šiemet iki lapkričio 25-osios skyrius registravo nuo COVID-19 ligos mirusius 36 vyrus ir 45 moteris. Daugiausia ukmergiškių koronavirusas pasiglemžė sausį – 18 (mirė 12 vyrų ir 6 moterys), gegužę – 15 (6 vyrai ir 9 moterys), lapkritį – 15 (4 vyrai ir 11 moterų), spalį – 10 (4 vyrai ir 6 moterys), vasarį – 8 (2 vyrai ir 6 moterys). Kovą nuo šios ligos mirė 4 žmonės, balandį, birželį ir rugsėjį – po 3. Liepą ir rugpjūtį rajone mirusių nuo COVID-19 nebuvo registruota.

AUTORĖS nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas