Jasiuliškių socialinės globos namų grupinio gyvenimo namai jau įrengti ir laukia naujųjų gyventojų.

Aktualijos, Naujausi

Vieni grupinio gyvenimo namai pastatyti, kiti – projektuojami

Loreta EŽERSKYTĖ

Ukmergėje projektuojamas gyvenamosios paskirties (įvairių socialinių grupių asmenims) pastatas – grupinio gyvenimo namai. Jie, rajono savivaldybės administracijos užsakymu, iškils beveik 15 arų užimančiame valstybinės žemės sklype, Vilniaus g. 130B. Planuojama, jog čia gyvens 10 kompleksinę negalią turinčių žmonių.

Tai būtų jau antra tokio tipo įstaiga mieste. Krekšliuose, Vingio g. 15, Jasiuliškių socialinės globos namų grupinio gyvenimo namai, kuriuose taip pat dešimt vietų, jau pastatyti ir įrengti. Tikimasi, kad iš Jasiuliškio perkelti žmonės čia apsigyvens iki Kalėdų.

 

Pradėta institucinės globos įstaigų pertvarka

Rajono savivaldybės administ-racijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Asta Leonavičienė „Gimtajai žemei“ pasakojo, kad šalyje pradėta socialinės globos namų pertvarka. Ja siekiama skaidyti dideles institucinės globos įstaigas, kuriose gyvena neįgalieji. Dalį jų numatyta apgyvendinti mažesniuose grupinio gyvenimo namuose su nuolatine priežiūra. Kita dalis žmonių yra iš esmės savarankiški ir puikiai jaustųsi apsaugotame būste, kur priežiūra suteikiama ne visą parą, ar savarankiško gyvenimo namuose. Specializuota slauga ir globa būtų teikiama tik turintiems sunkiausią negalią.

Grupinio gyvenimo namai kuriami arba nuperkant gyvenamąjį namą, arba jį pastatant mieste, miestelyje ar kaime. Rajono savivaldybė nusprendė tokius neįgaliesiems pritaikytus namus statyti.

„Planuojama, jog juose įsikurs dešimt kompleksinę negalią turinčių žmonių bei socialinis darbuotojas. Neįgalieji gyvens mums visiems įprastą gyvenimą, patys savarankiškai apsipirks, gamins maistą, tvarkys buitį, galės lankyti dienos užimtumo veiklas, galbūt kai kurie dirbs savarankiškai“, – kalbėjo vedėja.

Namai iškils Vilniaus gatvėje

Ukmergėje naujos statybos gyvenamosios paskirties (įvairių socialinių grupių asmenims) pastatas projektuojamas sklype, esančiame Vilniaus g. 130B. Šiaurinėje ir pietinėje pusėje sklypas ribojasi su kitos paskirties sklypais, vakarinėje ir rytinėje pusėje – su valstybinės žemės plotu.

Projektuojamas pastatas išlaiko normatyvinius atstumus iki sklypo ribų, yra vieno aukšto ir nesudėtingos stogo konstrukcijos, todėl kaimyniniams sklypams neužstos saulės.

Architektams pateikta užduotis suprojektuoti ekonomišką, ergonomišką, funkciškai patogų, estetišką gyvenamąjį namą, kuris savo funkciniu sprendimu ir estetiniu vaizdu derintųsi prie esamos urbanistinės ir gamtinės aplinkos bei atitiktų užsakovo keliamus reikalavimus. Gyvenamojo namo patalpų bendras plotas – 230 kv. m.

Įėjimas į pastatą numatomas rytinėje pastato pusėje. Pastate bus šios patalpos: tambūras, koridorius, šeši vienviečiai kambariai, du dviviečiai kambariai, darbuotojo kambarys, svetainė, virtuvė, valgomasis, inžinerinių įvadų patalpa. Prie virtuvės projektuojama ūkinė patalpa. Iš viso pastate numatyti keturi san. mazgai, trys iš jų pritaikyti žmonėms su negalia.

Įvažiavimas į sklypą projektuojamas rytinėje sklypo pusėje, iš Vasarnamių gatvės, papildomas įėjimas bus per vartelius iš Vilniaus gatvės pusės. Automobiliai bus statomi sklypo ribose, čia projektuojama aikštelė keturiems automobiliams

Sklypą, kuris bus apželdintas, projektuotojai rekomenduoja aptverti 1,60 m aukščio ažūrine tvora su užrakinamais vartais ir varteliais, taip pat pastate turėtų būti įrengta apsauginė signalizacija.

Pristatomi projektiniai pasiūlymai

Pagal nustatytą tvarką su projektiniais pasiūlymais turi būti supažindinta visuomenė. Jie pateikti savivaldybės internetinėje svetainėje, taip pat iš anksto užsiregistravus iki gruodžio 6 dienos susipažinti su jais galima ir rajono savivaldybėje. Gyventojai irgi turi teisę pateikti savo siūlymus.

Rajono savivaldybės administracijos Urbanistikos ir infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Artūras Sakalauskas informavo, jog gruodžio 6 dieną numatytas viešas susirinkimas, jis vyks nuotoliniu būdu, per ZOOM programą.

Pasak vyr. architekto, įvykus viešinimo procedūroms, atsižvelgiant į gautus pasiūlymus galės būti rengiamas techninis projektas. Pašnekovo manymu, teoriškai statybos darbai galėtų prasidėti 2022-ųjų pavasarį.

Įsikurti trukdo biurokratinės kliūtys

Minėtoji institucinės globos įstaigų pertvarka palietė ir Jasiuliškių socialinės globos namus. 2020-iais Ukmergėje, Vingio g. 15, buvo pradėti statyti grupinio gyvenimo namai, skirti dešimčiai įstaigos globotinių.

„Per pusantrų metų šie namai buvo pastatyti ir pilnai įrengti. Deja, kol kas jų dar nepriėmė valstybinė komisija, todėl pastatas tuščias. Tikimės, jog biurokratinės kliūtys bus pašalintos, pastatą priims komisija ir čia galės įsikurti naujieji gyventojai“, – kalbėjo Jasiuliškių socialinės globos namų direktorius Vilius Petrauskas.

Jis paminėjo, jog iš trylikos sutikusių kraustytis į Ukmergę buvo atrinkta dešimt neįgaliųjų – vyrų bei moterų. Jie čia gyvens kaip viena šeimyna – patys pirks ir gamins sau maistą, rūpinsis buitimi, tvarkys, prižiūrės patalpas, namų aplinką. Taip pat su jais nuolat bus socialiniai darbuotojai.

Pasak V. Petrausko, kol kas įstaiga, kuri priklauso Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, kitų naujų grupinio gyvenimo namų statyti neplanuoja.

Direktorius neslėpė, jog jasiuliškiečiai dideliu entuziazmu kraustytis iš jiems įprastos aplinkos į Ukmergę netryško: „Daugelis jų yra susigyvenę su Jasiuliškiu, jo žmonėmis, jiems labiau priimtina būtų keltis tarkim į Vidiškius.“

Kalbėdamas apie kuriamus grupinio gyvenimo namus V. Petrauskas užsiminė, jog kai kuriuose rajonuose – Kėdainių, Marijampolės, Vilkaviškio ir kituose – tokios įstaigos jau veikia, jasiuliškiečiai buvo nuvykę į jas pasisemti patirties. Direktoriaus manymu, tokios šeimynai skirtos įstaigos reikalingos, tačiau jos negali atstoti stacionarių, kurios skirtos sunkiausią negalią turintiems žmonėms.

Šiuo metu Jasiuliškių socialinės globos namuose yra 265 gyventojai, iš jų 47 reikalinga nuolatinė slauga. Vyriausiai šios įstaigos globotinei sukako 99-eri, jauniausiam yra 20 metų.

AUTORĖS nuotrauka

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas