V. Kalinas.

Aktualijos, Jaunimas, Naujausi

Baiminamasi, kad mokyklos neliktų be mokytojų

Rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrius kitą savaitę, lapkričio 25-ąją, visus švietimiečius, ypač šiuo metu nedirbančius, bei tuos, kurie dar neturi išsilavinimo ir svajoja apie pedagogo profesiją, kviečia į nuotolinį susitikimą „Mokytojas. Nauja pradžia“. Jo metu ketinama kalbėti apie pedagogų poreikį Ukmergėje, mokytojų darbo sąlygas, jaunų specialistų rengimo ir pritraukimo perspektyvas. Apie tai, kokie šio renginio tikslai, ko tikimasi iš diskusijų, kalbėjomės su Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėju Vaidotu KALINU.

 

– Kodėl kilo mintis surengti tokį susitikimą? Koks jo pagrindinis tikslas?

– Jau šiais mokslo metais apie trečdalis rajono ugdymo įstaigų turėjo pakankamai didelių rūpesčių ieškodamos trūkstamų dalykų ar programų mokytojų. Todėl savivaldybės administracija ėmėsi įgyvendinti įvairias priemones, kurios ateityje padėtų spręsti pedagogų stygiaus problemas. Sudarėme bendradarbiavimo sutartį su Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademija ir visų miesto bei miestelių gimnazijų mokinius kviečiame burtis į VDU Švietimo akademijos klasę. VDU studentams bus sudaromos galimybės atlikti pedagogines praktikas Ukmergės rajono mokyklose, skiriamas dalinis savivaldybės finansavimas pedagogikos ar perkvalifikavimo studijose studijuojantiems asmenims, padedama mažesnį krūvį turintiems mokytojams įsidarbinti keliose ugdymo įstaigose.

Planuojamas susitikimas su mokytojais, kurie šiuo metu dirba ne švietimo srityje, taip pat su ukmergiškiais, kurie norėtų tapti mokytojais, yra tik viena iš mūsų sumanytų veiklų. Panašią praktiką, kuri jau pasiteisino, taiko ir Vilniaus miestas. Lapkričio 25-ąją, 17.30 valandą, vyksiančio nuotolinio susitikimo „Mokytojas. Nauja pradžia“ pagrindinis tikslas – pristatyti pedagogų poreikio rajone prognozę, darbo sąlygas šių dienų mokykloje, galimybes atnaujinti žinias ar įgyti reikiamą išsilavinimą. Ir, žinoma, ukmergiškius kviesime rinktis labai prasmingą mokytojo kelią, nes pedagogai labai reikalingi, o mokyklos privalo būti gyvos.

– Koks pedagogų poreikis Ukmergės rajone? Ar jau yra rimtų signalų, kad ateityje švietimo įstaigos gali likti be mokytojų? Koks dabar dirbančių pedagogų amžiaus vidurkis?

– Šiais mokslo metais rajono švietimo įstaigose dirba 610 pedagogų. Skaičiuojame, kad 2022–2025 metų laikotarpiu gali trūkti iki 67 mokytojų ir pagalbos mokiniui specialistų. Jei nauji mokytojai sutiks dirbti keliose mokyklose, tai realus trūkumas bus šiek tiek mažesnis, bet jis vis tiek bus didelis. Labiausiai rajone stigs ikimokyklinio ugdymo, lietuvių kalbos, matematikos, istorijos mokytojų. Na, o pedagogų amžiaus vidurkis šiuo metu yra 53 metai. Tai – vienas aukštesnių vidurkių šalies kontekste. Taip nutiko todėl, kad mūsų rajone ilgą laiką beveik nevyko pedagogų kaita. Žinoma, yra ir daugiau priežasčių.

– Ką mūsų rajono savivaldybė gali pasiūlyti Ukmergėje norinčiam dirbti naujam pedagogui?

– Manau, kad savivaldybė nesiūlys „rojaus žemėje“. Visi suprantame, kad pedagogo profesija – nelengva ir kol kas per menkai apmokama. Tačiau mokytojo bei pagalbos mokiniui specialisto darbo prasme neturėtume abejoti. Tai – ne tik įdomi, kūrybiška profesija, bet ir gyvenimo būdas. Be to, jau yra aiški ir atlyginimo didinimo politika. Savivaldybė suteikia įvairių lengvatų – apmoka kelionės išlaidas, baseino paslaugas ir kt. Ateityje jų bus dar daugiau. Labai džiaugiamės ugdymo įstaigų aprūpinimu šiuolaikinėmis mokymo priemonėmis, gerėjančiomis darbo sąlygomis. Gal ir ne taip greitai viskas daroma, kaip to norėtųsi mokytojams, bet geri pokyčiai – akivaizdūs.

– Ar daug rajone yra buvusių, bet dėl įvairių priežasčių dabar nedirbančių, pedagogų?

– Į šį klausimą labai sunku atsakyti, tokios statistikos neturime. Labai tikimės, kad nemaža dalis jų atsilieps į mūsų kvietimą prisijungti prie susitikimo „Mokytojas. Nauja pradžia“. Pavieniai pedagogai jau sureagavo ir susisiekė su renginio organizatoriais. Tai labai džiugina. Į diskusiją taip pat kviečiame visus, kam rūpi ateities mokykla.

– Susitikime, matyt, turėsite įdomių lektorių? Kokius pranešimus esate parengę, gal bus ir svečių?

– Norime organizuoti išskirtinai ukmergietišką susitikimą, todėl paprašėme mūsų mokyklų vadovų ir mokinių pagalbos. Svečiuose bus Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos atstovai. Paruošėme keturis trumpus pranešimus. Dalyviai išgirs detalią informaciją apie pedagogų poreikį, susipažins su darbo sąlygomis ir garantijomis dirbant šių dienų mokykloje, bus aptariamos galimybės atnaujinti žinias bei naujai įgyti pedagoginį išsilavinimą ar naują specialybę. Tikimės, kad galėsime atsakyti į visus dalyvių klausimus.

– Tarp renginio partnerių yra Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademija. Kodėl į pokalbį kviečiate būtent šio universiteto atstovus?

– Todėl, kad matome didžiulį bendradarbiavimo su šiuo universitetu potencialą ir naudą. Jau minėjau apie Švietimo akademijos klasės mokiniams veiklą Ukmergėje, studentų praktikas rajono mokyklose. Šio susitikimo metu universiteto atstovai pristatys Švietimo akademijos suteikiamas galimybes įgyti pedagoginį išsilavinimą, persikvalifikuoti ar atnaujinti pedagogines, metodines, psichologines žinias.

– Ačiū už pokalbį.

Kalbėjosi Nijolė STUNDŽIENĖ

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Palikite komentarą apie straipsnį

 • XXXX :
  Lietuvos Caritas ir Lietuvos advokatai ir vėl vienija jėgas: dovanos 3 savaites nemokamų teisinių konsultacijų
 • Ona :
  ATEJO GEROVE!
 • Darbuotojui :
  Galiu paguosti: visur Lietuvoj tas pats. Mobingas siautėja ir medikų bendruomenėje: engiami gydytojai, psichologai, ir kiti terapeutai su aukštaisiais išsimokslinimais.
 • O.k. :
  Leksotonilis valdo!!!
 • Klausimas :
  Kada ji ismes? Tuoj is vis be mokslo liksime.
 • joooo :
  šaunuolis Kostas....taiklų Rašė juk kaip senamiestį Gelvės, tada kaip zmones gyvent po 800€ kvies. Ką ten vartojate? O gal su kosminemis idėjomis kalbėt lengviau nei realiai dirbt....sorry
 • Kostas :
  Sekantis straipsnis bus apie Ukmergės rajono medikų trūkumą... Tuoj nebus kam dirba ir prašysime migrantų pagalbos užpildant šias vietas, o po to juos keiksime, kad atėmė iš mūsų darbą...
 • Darbuotojas :
  Darbas mokykloje parodė kolegų pavydą, nedraugiškumą, konkurenciją, nemokėjimą dirbti kaip viena komanda bendro tikslo vardan, o vadovų nekompetencija ir elgesys - požiūrį į mokytojo profesiją. Ar normalu leisti mokyklos lėšas savo asmeninėms reikmėms, žeminti mokytoją "rodant bizūną" ir jo "pražangas" posėdžių metu, rodyti savo diktatūrą sumenkinant pedagogą prieš kolegas ir vykdant priverstinius susirinkimus mokytojų kambaryje iš pačio ryto, pateikiant visas miestelio paskalas arba atleisti darbuotojus mokslo metų gale ir vėl juos priimti nuo rugsėjo 1-osios taip sau sutaupant papildų lėšų priedams? !
 • noriu zinoti :
  o kaip ir kur rasti diskusija?

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas