Asociatyvi nuotrauka.

Aktualijos

Rudeninio tręšimo terminas nepratęstas

Po lapkričio 15-osios draudžiama pilti mėšlą ir srutas laukuose – rudeninio tręšimo terminas nebus pratęstas.

Galimybė pratęsti šį terminą buvo panaikinta aplinkos ir žemės ūkio ministrų 2020 m. patikslintu Mėšlo ir srutų aplinkosaugos reikalavimų aprašu, kuriame nustatyta rudeninio tręšimo pabaigos data – lapkričio 15 d. Tai buvo padaryta atsižvelgus į agrometeorologines ir aplinkosaugines sąlygas, įvertinus ilgą laiką taikytos praktikos pratęsti rudeninį tręšimą iki gruodžio vidurio pasekmes.

Šaltuoju metų laiku upėse dėl pasklidosios taršos iš patręštų laukų, valstybinio monitoringo duomenimis, labai padidėja nitratų koncentracijos. Pasibaigus augalų vegetacijai, jie iš skleidžiamo mėšlo ir srutų nebeįsisavina maisto medžiagų, todėl daug šių medžiagų išplaunama iš dirvos ir patenka į paviršinius vandenis.

Vandens telkinių tarša – opi aplinkosauginė problema. Vandens kokybė suprastėjo daugiau kaip pusėje (11 iš 21) upių vietų, kuriose atliekami ilgalaikiai daugiamečiai tyrimai. Pasklidusios taršos rizika ypač didelė Mūšos, Nevėžio, Šešupės, Dubysos, Mituvos, iš dalies Ventos ir Nemunėlio upėse, Lielupės mažuosiuose intakuose. Pagal ES reikalavimus pasiekti visų vandens telkinių gerą būklę Lietuva turi vėliausiai iki 2027 m. Jeigu nepavyktų, grėstų sankcijos.

Mokslininkai rekomenduoja nenaudoti organinių trąšų nuo lapkričio 1 d. iki kovo 20 d., nes tuo laikotarpiu augalai neįsisavina su organinėmis trąšomis patenkančių maisto medžiagų, labai išauga aplinkos taršos rizika. Rudenį ir žiemą Lietuvos klimato sąlygos yra palankesnės maisto medžiagoms išplauti nei pavasarį. Šaltuoju sezonu mėšlą įterpus į dirvą, iš jos daugiau nei pavasarį išplaunama azoto – 11,5 proc., fosforo – 42,8 proc., kalio – 20 proc.

Atsižvelgusi į mokslininkų išvadas, Aplinkos ministerija numato kitais metais siūlyti rudeninio tręšimo laiką sutrumpinti – iki lapkričio 1 d. Europos Komisijos manymu, Lietuvoje pagal klimato sąlygas rudeninis tręšimas turėtų baigtis spalio 15 d.

Aplinkosaugininkai primena, kad bet kokiu atveju draudžiama tręšti ant įšalusios, įmirkusios ir apsnigtos žemės, o kaupiant, laikant ir naudojant tręšimui mėšlą bei srutas, privalu laikytis Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų. Už jų pažeidimus gresia administracinė atsakomybė. Pažeidėjai taip pat turi atlyginti aplinkai padarytą žalą.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas