Asociatyvi nuotrauka.

Aktualijos, Naujausi, Sveikata

Ukmergiškiai kviečiami skiepytis ir nuo sezoninio gripo

Nijolė STUNDŽIENĖ

 

Šalies gydymo įstaigas jau pasiekė pirmoji 2021-2022 m. gripo sezonui skirtos gripo vakcinos siunta – 100 tūkst. dozių. Pasiskiepyti nuo gripo kviečiami ir ukmergiškiai.

Atsižvelgdama į epidemiologinę situaciją ir visame pasaulyje išaugusį ne tik skiepų nuo COVD-19 ligos, bet ir gripo poreikį, taip pat ruošdamasi būsimam peršalimo ligų sezonui, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) rekordiškai anksti – dar kovą nupirko 257 tūkst. keturvalentės vakcinos dozių. Tai – beveik 5 proc. daugiau nei pernai. PSDF biudžetui pirkinys atsiėjo kiek daugiau nei 2,2 mln. eurų. Planuojama, kad antroji šiųmetės gripo vakcinos siunta Lietuvą pasieks spalio pabaigoje.

Gripo skiepų, kurie gali apsaugoti nuo sudėtingų komplikacijų, svarbą ne kartą akcentavo Pasaulio sveikatos organizacija, žinomi Lietuvos medikai bei epidemiologai. Specialistai nuogąstauja, kad šį rudens-žiemos sezoną sergamumas gripu gali būti gerokai didesnis nei praėjusį, kai daugumą žmonių koronavirsas buvo įkalinęs namuose.

Pasak VLK specialistų, tai, kad šiemet gripo vakcina mus pasiekė kaip niekada anksti, leidžia pacientams racionaliai susiplanuoti vizitą pas gydytoją ir pasirinkti skiepijimo laiką. Vieni tai gali padaryti jau dabar, kiti – kiek vėliau.

Kita vertus, pabrėžia specialistai, senyvo amžiaus asmenims, kurių daugiausia tarp priklausančiųjų rizikos grupei, patartina skiepytis vėliau – lapkričio-sausio mėnesiais. Vyresnių žmonių imuninė sistema yra silpnesnė ir po vakcinos susikūręs imunitetas neišsilaiko taip ilgai, kaip jaunesniųjų. Tačiau visais atvejais sprendžiama individualiai, dėl to pacientas turi pasitarti su savo šeimos gydytoju.

VLK specialistai primena, kad kiekvienam gripo sezonui vakcina yra gaminama iš naujo, jos gamyba ir pristatymas į šalį paprastai užtrunka nuo 6 iki 8 mėnesių. Ruošiantis 2021-2022 metų gripo sezonui, gydymo įstaigos vakcinos poreikį nurodė dar 2020 m. pabaigoje. Vadovaujantis Nacionaline imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programa, šiam, kaip ir buvusiam, sezonui nupirkta keturvalentė gripo vakcina.

„Gimtosios žemės“ kalbinta VšĮ Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC), prie kurio prisirašę daugiausia rajono gyventojų, vyriausioji gydytoja Gitana Čepienė informavo, kad įstaiga užsakė iki 2 000 sezoninio gripo vakcinos dozių. „Teikdami užsakymą vertinome pernykštį sunaudojimą, o jei vakcinos trūks, galima bus papildyti užsakymą“, – teigė vyr. gydytoja.

Ji paaiškino, jog keturvalente nemokama gripo vakcina bus skiepijami rizikos grupių pacientai.

Rizikos grupei priskiriami: 65 metų ir vyresni asmenys, nėščiosios, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, taip pat sergantieji onkologinėmis, lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais. Taip pat kompensuojama vakcina skiepijami ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

PSPC pacientų registracija vykdoma ir informacija teikiama telefonais (8 340) 65 250, (8 340) 65 256.

„Jaunesni nei 65 metų pacientai, sergantys lėtinėmis ligomis, pirmiausia turi kreiptis į šeimos gydytoją“, – priminė G. Čepienė.

Vyr. gydytoja taip pat paaiškino, kad pasiskiepijus nuo COVID-19 ligos, kitokia vakcina, tarp jų ir nuo sezoninio gripo, rekomenduojama ne anksčiau nei po 14 dienų.

Palikite komentarą apie straipsnį

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas