Aktualijos, Sveikata

Prasidėjo antroji erkių aktyvumo banga

„Erkės aktyvios ne tik pavasarį, bet ir rudenį. Šiltojo metų sezono pradžioje pasimaitinusios erkės pereina į kitą brandos stadiją ir vėl tampa alkanos“, – apie gamtoje tykančius pavojus primena Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Rita Bagdanavičiūtė.
Pasak jos, rugsėjis patenka į antrą erkių užkrečiamų ligų piko bangą. Šie gyvūnai bus aktyvūs tol, kol aplinkos temperatūra nenukris žemiau 5-7 laipsnių šilumos. Šis erkių aktyvumo laikas nepalankus žmonėms, nes sutampa su aktyvia veikla gamtoje. Tad, besidžiaugiant rudens malonumais, būtina nepamiršti ir tykančių nemalonumų.

Pavojus tyko ir nuosavo namo kieme
Visuomenės sveikatos specialistė įspėja, kad pavojus tyko ne tik miškuose. Dauguma žmonių erkių platinamomis ligomis užsikrečia savo gyvenamojoje aplinkoje – sodyboje, sode, nuosavo namo kieme, miesto parke.
Per šių metų sausio-rugpjūčio mėnesius Ukmergės rajone buvo užregistruoti 4 erkinio encefalito atvejai – sirgo miesto gyventojai, ir 20 Laimo ligos atvejų – sirgo 13 miesto ir 7 kaimo gyventojai. Per tą patį laikotarpį pernai nuo erkių nukentėjo daugiau ukmergiškių – atitinkamai registruoti 9 erkinio encefalito atvejai (6 kaimo ir 3 miesto gyventojai) bei 51 Laimo ligos atvejis (38 miesto ir 13 kaimo gyventojų).

Erkių platinamos ligos
Erkinis encefalitas – tai sunki virusinė liga, pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. Ligos inkubacinis periodas vidutiniškai trunka 7–14 dienų. Pagrindiniai simptomai: raumenų skausmas, karščiavimas, galvos skausmas, kosulys, dusulys, sąmonės sutrikimas, pusiausvyros sutrikimai, pykinimas, traukuliai, paralyžiai. Po persirgimo dažnai pasireiškia liekamieji reiškiniai. Specifinio antivirusinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra.
Be to, erkiniu encefalitu užsikrėsti galima ir per maistą – vartojant nepasterizuotą ožkų ir karvių pieną.
Laimo ligą sukelia bakterijos Borrelia burgdorferi (taip pat B. garinii, B. afzelii ir kt.). Ligos pagrindinis simptomas – odos bėrimas (klaidžiojanti eritema) įkandimo ar kitoje vietoje atsiranda praėjus 1–4 savaitėms. Bėrimas būna didesnis nei 3 cm dia-metro ir plinta toliau, tačiau jo gali ir nebūti. Sergančiajam paprastai skauda galvą, raumenis, sąnarius, gali kilti temperatūra, svaigti galva. Kai kuriais atvejais pasireiškia sąnarių, širdies, nervų ir kraujagyslių sistemos pažeidimo simptomai. Laimo liga yra gydoma antibiotikais. Persirgus imunitetas nesusiformuoja. Jei liga nediagnozuojama ankstyvoje stadijoje arba neteisingai diagnozuojama, gali išsivystyti neurologinės sistemos, širdies ir sąnarių komplikacijos.

Apsisaugojimo priemonės
Vienintelė priemonė, padedanti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai. Svarbiausi yra pirmieji trys skiepai: antrasis – po 1–3 mėnesių, trečiasis – po 9–12 mėnesių. Imunitetas susiformuoja praėjus 2–3 savaitėms po antrosios vakcinos dozės. Trečioji dozė reikalinga tam, kad imunitetas taptų ilgalaikis ir truktų iki 5 metų. Vėliau tereikia palaikyti imunizaciją papildomomis skiepų dozėmis.
Nuo erkių platinamų ligų saugotis būtina ir patiems. Pastebėjus įsisiurbusią erkę, ją būtina kuo greičiau ištraukti. Tą padarius laiku, galima apsisaugoti nuo Laimo ligos.
Nuo šios ligos skiepų nėra, todėl einant į mišką, vaikštant parkuose ir kitose vietose, kur gali būti šių gyvių, būtina naudoti asmenines apsaugos priemones, o grįžus – gerai apžiūrėti ir save, ir augintinius.
„Rekomenduojame vilkėti tinkamus drabužius – viršutiniai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo, kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno, – patarimais dalinosi NVSC Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė R. Bagdanavičiūtė. – Iškylaujant gamtoje, reikėtų vengti aukštos žolės, drabužius apdoroti repelentais – cheminėmis erkes atbaidančiomis priemonėmis, o grįžus į namus – apžiūrėti visą kūną ir drabužius. Pastebėjus įsisiurbusią erkę, būtina kaip galima greičiau ją pašalinti pincetu ar kitomis priemonėmis, stengiantis gyvį suimti kuo arčiau straubliuko, o įsisiurbimo vietą dezinfekuoti.“
Visuomenės sveikatos specialistė taip pat pataria įsiminti įsisiurbimo datą ir visą mėnesį stebėti įkandimo vietą bei savo savijautą. Atsiradus karščiavimui ar gripą primenantiems simptomams, paraudimui įkandimo vietoje, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Rekomenduojama reguliariai tikrinti ir naminių gyvūnėlių kailį, nes mūsų augintiniai gali erkes pernešti į gyvenamąsias patalpas.
„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas