Naujasis derlius vežamas į supirkimo punktus.

Aktualijos, Naujausi

„Grūdai šįmet ne prinoko, o buvo sudžiovinti“

Genovaitė KAZIELIENĖ

Žemdirbiams šiuo metu – pats darbymetis. Jau nukulti žieminiai miežiai, dabar pjaunami žieminiai rapsai, kai kurie žemdirbiai pradėjo pjauti kviečius, nuimami žirniai, pupos.

 

Žieminiams pasėliams drėgmės užteko 

Pasiteiravus Ukmergės rajono žemdirbių asociacijos pirmininko Algirdo Valaišos, koks šįmet derlius, ūkininkas buvo nusiteikęs pesimistiškai: „Labai prastas. Ypač menkas ekologinių ūkių, vasarinių kultūrų derlius. Dėl sausros grūdai šįmet varpose ne prinoko, o buvo sudžiovinti saulės, todėl jie labai smulkūs. Pupos visai išdegė.“

Pasak pirmininko, žieminiai pasėliai – geresni, nes jie sudygo anksti, o pavasarį buvo drėg-mės, kuri sudarė sąlygas jiems augti.

A. Valaiša pasakojo, kad dabar kulia žirnius, tai iš hektaro gauna 800 kilogramų–toną. Kitų kultūrų iš hektaro kuliama po 2–2,5 tonos, kai tuo tarpu, pavyzdžiui, praėjusiais metais, kuomet žiemkenčiai užderėjo rekordiškai gerai, apie 5–5,5 tonos.

Sinoptikai žada lietų, tačiau ūkininko nuomone, jis jau nepagelbės, gali net pabloginti sąlygas.

Kainos keičiasi kelis kartus per dieną

Ukmergės rajone grūdus superkančios „Groward“ grupės atstovas Gediminas Juzikis antradienį sakė, kad bendrovė perka kviečius, kvietrugius ir žirnius. Supirktas derlius daugiausia naudojamas paukštynuose pašarui. G. Juzikis taip pat pažymėjo, kad šįmet jo kokybė bloga – grūdai, žirniai yra labai smulkūs. „Pirmadienį iš mūsų bei aplinkinių rajonų ūkininkų supirkome 500 tonų kviečių, apie 200 tonų žirnių, 100 t kvietrugių. Tikimės, kad derliaus kokybė pagerės“, – vylėsi pašnekovas.

Anot jo, supirkimo kainos keičiasi net kelis kartus per dieną, priklausomai nuo pasiūlos ir paklausos.

Rajone daugiausia auginama žieminių kviečių

Savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Neringa Adomavičienė „Gimtajai žemei“ sakė, kad Ukmergės rajone šįmet deklaruotas bendras 66 tūkst. hektarų plotas. Paraiškas gauti tiesiogines išmokas pateikė 2 388 ūkiai (pernai – 2 430).

Žieminių kviečių deklaruota 18 813 hektarų, žieminių rapsų – 7 499 ha, vasarinių kviečių – 4 675 ha, žieminių kvietrugių – 2 436 ha, avižų – 2 166 ha, žirnių – 1 701 ha, pupų – 1 688 ha, daugiamečių pievų ir ganyklų – 10 729 ha.

Mokamos ne tik tiesioginės išmokos

Žemės ūkio veikla užsiimantiems asmenims yra mokama ne tik tiesioginė išmoka, kurią sudaro pagrindinė tiesioginė išmoka, išmoka už pirmuosius hektarus, žalinimo išmoka, išmoka jaunajam ūkininkui, susietoji parama už plotą, susietoji parama už gyvulius, tačiau pareiškėjai gali prašyti paramos pagal įvairias priemones. 128 Ukmergės rajono pareiškėjai pateikė paraiškas pagal priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“, 113 paraiškų – pagal priemonę „Su Natura 2000 ir Vandens pagrindų direktyva susijusios išmokos“, 146 – pagal priemonę „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“, 1 849 – pagal priemonę „Išmokos už vietoves, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių“, t. y. jei ūkininkaujama didelio, mažo nepalankumo vietovėse ar pereinamojo laikotarpio vietovėse.

Pakeitimai skiriant kurą

 Ūkininkams yra skiriama ir akcizais neapmokestinamų gazolių. N. Adomavičienė sakė, jog deklaruojantys grūdinius, ankštinius ir kitus augalus, už kuriuos mokamos tiesioginės išmokos, taip pat pūdymus ir trumpos rotacijos želdinius, gali gauti 102 litrus gazolio už hektarą, rapsus – 124 l/ha, bulves – 294 l/ha, daržoves – 306 l/ha, verslinius sodus – 312 l/ha, verslinius uogynus – 229 l/ha, linus, pluoštines kanapes – 133 l/ha, kukurūzus pašarui – 181 l/ha, pievas, skirtas prekinių žolinių pašarų produkcijos gamybai – 125 l/ha.

„Iki šiol tokio gazolio galėjo įsigyti visi, deklaruojantieji daugiametes pievas ir ganyklas. Tačiau pasikeitus taisyklėms, už deklaruojamas pievas ir ganyklas, jei ūkyje nėra auginami gyvuliai, gazolio neskiriama. Gazolio bus skiriama tik tuo atveju, jei ūkyje yra auginami gyvuliai arba gaminama prekinė produkcija“, – paaiškino vyriausioji specialistė.

AUTORĖS nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • Bustvarka :
  Ukininkai nebeskiria miesto gatviu,nuo savo arimo. Pasutot galvas nuo karscio? Galetu Policija labiau ziureti,kad nevazinetu miesto keliais tokie. Aciu
 • Juokdarys :
  O butu smagu jeigu pro tavo kiema tokie griozdai birbiantys vazinetu? Arba keturraciai?! Nakti?! Pabandom gal? Pirmas skustumeis,dar cia loji,kad negasdinti. Geras klounas esi!
 • Valio :
  Negąsdink tik !!!
 • Aliooo :
  Ar jus uzdrausit,ar ne tokiems griozdams vazineti per miesta?! Asfalto gadinimas,triuksmas baisus. Daznai pravaziuoja traktorius su Umega priekaba nuo Pasiles puses,siaubingas triuksmas vakare ir nakti. Lai grudasi aplinkeliu. Bus rasyta i redakcijas... nepaliksime taip
 • A :
  Tiem ukininkam niekad nebuna geru metu.
Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas