Lietuvos miškininkų sąjungos Ukmergės skyriaus nariai šiemet mišką sodino Želvos girininkijoje.

Aktualijos, Naujausi

Šiemet miškininkai atkūrė ir įveisė daugiau kaip 300 ha miško

Loreta EŽERSKYTĖ

 

„Šių metų pavasaris miškasodžiui buvo ilgas ir palankus. Baigti šiuos darbus paskubino tik pirmosiomis savaitės dienomis plūstelėjusi šiluma. Šios savaitės pradžioje girininkijose buvo likę pasodinti bei atkurti maždaug 10 proc. viso šiemet numatyto užsodinti ploto,“ – „Gimtajai žemei“ sakė Valstybinių miškų urėdijos Ukmergės regioninio padalinio vadovas Virginijus Šalčiūnas.

Ukmergės regioniniam padaliniui priklausantys valstybiniai miškai driekiasi Ukmergės, Širvintų ir Molėtų rajonuose, bendras jų plotas sudaro apie 37 tūkst. ha. Šio pavasario planuose – 311 ha miško atkurti iškirstose biržėse, dar 12,5 ha jį įveisti naujuose plotuose, ten, kur jis anksčiau neaugo. Miškas ims žaliuoti mažo našumo ir netinkamuose žemės ūkiui, kituose žemės plotuose.

Miškasodis šiais metais prasidėjo kovo pabaigoje ir tęsiasi gegužę. Pasak V. Šalčiūno, sodininkai, daržininkai keiksnoja vėlyvą ir šaltą pavasarį. Tuo metu miškininkams tokios gamtos sąlygos tik padėjo – pavasariui išsitęsus, buvo galima dirbti neskubant. Daugumoje miškų iki šiol pakako drėgmės, kai kuriuose jos buvo net per daug.

Ukmergės rajono miškuose daugiausia sodinama eglaičių – jos sudaro virš pusės visų sodmenų. Iš lapuočių didžiausi plotai bus užsodinti ąžuolo, juodalksnio ir beržo medelius.

Regioninio padalinio vadovas pastebėjo, kad šie metai – paskutiniai, kuomet ukmergiškiai naudoja savo medelyne išaugintus sodmenis: „Šį pavasarį mūsų išauginti sudaro maždaug ketvirtadalį visų, kuriuos sodinsime. Ateityje savo sodmenų jau neturėsime, nes medelynas galutinai uždarytas, juos pirksime iš kitur.“

Medelyną uždarius, Gedimino gatvėje esanti teritorija neliks dykynė. 2019-ųjų rudenį dalyje likusio tuščio ploto, užimančio apie 8 ha, pradėta sodinti ąžuolų sėklinė plantacija. Dar toks pat plotas apsodintas pernai. Čia auga tik rinktinių, išsiskiriančių produktyvumu ir kokybe, medžių palikuonys. Miškininkai tikisi, kad miesto pašonėje ošianti ąžuolų plantacija po keliolikos metų taps parku.

Miškasodis – svarbi ir reikšminga miškininkų veiklos sritis. Tačiau didžiumą šių svarbiausių pavasario darbų atlieka rangos įmonės. Kadangi dar gyvename karantino sąlygomis, organizuojant miško sodinimą, stengiamasi užtikrinti, kad sodinimas vyktų saugiai, laikantis rekomenduojamo atstumo tarp dirbančiųjų.

Kiekvieną pavasarį buvo organizuojamos miškasodžio talkos, kuriose noriai dalyvaudavo gamtos mylėtojai, moksleiviai, įmonių, įstaigų, kitų įvairių kolektyvų atstovai, šeimos su vaikais.

„Tokiose masinėse talkose nemažai metų ypač aktyviai ir entuziastingai dalyvaudavo UAB „Likmerė“, rajono Policijos komisariato, kiti kolektyvai. Deja, antrus metus iš eilės dėl koronaviruso pandemijos šių akcijų, taip pat ir Nacionalinio miškasodžio, tenka atsisakyti. Nors didelių talkų ir neorganizuojame, tačiau nedidelėms grupelėms, vieno kolektyvo ar šeimos nariams sudarome galimybę prisidėti prie šios reikšmingos veiklos“, – kalbėjo regioninio padalinio vadovas.

Praėjusią savaitę tokias talkas Ukmergės regioniniam padaliniui priklausančiuose miškuose surengė Lietuvos miškininkų sąjungos Vilniaus ir Ukmergės skyrių nariai. Vilniečiai mišką sodino Širvintų rajone, prie Maišiagalos, ukmergiškiai – Želvos girininkijoje, šalia Lyduokių, netoli Siesarties. Čia, savavališkai piktavalių žmonių iškirstame 30 arų plote atsodintos eglaitės.

V. Šalčiūnas pastebėjo, jog nepaisant to, kad talkų metu užsodinami plotai sudaro tik nedidelę dalį atkuriamų ar naujai įveisiamų miškų, tačiau ši prasminga tradicija vienija žmones, kuriems rūpi miškas ir jo palikimas ateities kartoms. Be to, talkininkai pamato, kaip medelynuose išauginti sodmenys atkeliauja į paruoštas biržes, ten rūpestingai pasodinami ir palaipsniui tampa nauju mišku. Neretai talkų dalyviai lankosi savo sodintuose miškuose, stebi augančius medžius.

Valstybinių miškų urėdijos miškuose šiemet iš viso bus įveista ir atkurta 10 001 ha miško, tam miškininkai planuoja panaudoti 30 mln. vienetų sodmenų. Pastebima, kad miškingumas Lietuvoje nuolat auga, dabar jis siekia 33,7 proc. viso Lietuvos ploto.

Ukmergės regioninio padalinio nuotraukos

Kartu su Vilniaus miškininkais miškasodžio talkoje dalyvavo ir V. Šalčiūnas (kairėje).

Palikite komentarą apie straipsnį

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas