Aktualijos, Naujausi

Ukmergės turgus: buvo, yra ir bus

Elena LIUTKUTĖ

Šimtmečiais ekonominiam, socialiniam gyvenimui, žmonių bendravimui didelę reikšmę turėjo turgus, kuris buvo pagrindinė prekybos vieta. Gyventojai čia traukdavo ne vien pirkti ar parduoti, bet ir susitikti, pasižmonėti.

Laikas kai kurias tradicijas pakeitė. Tačiau Ukmergės turgus iki šiol yra gausiai žmonių lankoma vieta. Jame prekiauja mūsų rajono, taip pat tolimesnių vietovių gyventojai. Kelią į turgavietę žino ne tik ukmergiškiai, čia neretai atvyksta pirkėjai iš Vilniaus, kitų miestų ir rajonų. Apytikriais skaičiavimais, šeštadienį ir sekmadienį čia apsilanko keli šimtai žmonių.

Nuolatiniai pirkėjai pastebi, kad per kelerius pastaruosius metus labai pasikeitė Ukmergės turgaus veidas – daug investuota į prekybos vietų atnaujinimą, aplinkos tvarkymą. Be to, dalis prekybos sėkmingai perkelta į vadinamąjį ūkininkų turgų.

 

Turgus vaidino svarbų vaidmenį

Archyvuose išlikę dokumentai liudija, kad turgus Ukmergėje veikė jau XVIII a. pradžioje. Nors jo vieta kelis kartus keitėsi – buvo įsikūręs Ramygalos gatvėje, Kęstučio aikštėje, prekyba niekada nenutrūko. 1882 m. arklių turgus ir dalis žuvų turgaus atkelta į Vienuolyno gatvę. 1857 m. turgūs mieste vykdavo kas savaitę – ketvirtadieniais ir sekmadieniais.

1925 m. metais Ukmergės turgus veikė Vienuolyno gatvėje. miestai.net nuotr.

1912 m. Ukmergės miesto dūma priėmė nutarimą, kuriuo patvirtino prekiavimo turgų aikštėse Ukmergės mieste tvarką ir uždraudė pragyvenimui reikalingų produktų perpirkinėjimą. Tų pačių metų gruodžio 24 d. Kauno gubernatorius patvirtino Ukmergės miesto dūmos nutarimą, taip pat uždraudė pragyvenimui reikalingais produktais prekiauti iš vežimų keliuose, gatvėse, užvažiuojamuosiuose kiemuose. Prekyba galėjo vykti tik Ukmergės miesto bendruomenės valdybos specialiai paruoštose vietose – Turgaus aikštėje, Turgaus arba Cerkvės (dabartinė Vienuolyno) gatvėse ir Arklių turguje. 1925 m. kovą Ukmergės miesto tarybos nutarimu, „be esamų turgų ketvirtadieniais įvedami turgūs pirmadieniais“.

Kadangi Ukmergės turgavietė buvo pačiame miesto centre (dabartiniame Pilies parke, Vienuolyno g.), o turgūs „esti gana gausingi“, 1931 m. miesto valdyba priėmė nutarimą ją iškelti „nuošalesnėn vieton“. Turgui buvo parinkta 1,5 ha ploto nauja vieta – Mikailiškių (dabartinė Klaipėdos) gatvė, o senojoje turgavietėje nuspręsta įrengti sodą.

1932 m. Ukmergėje galiojo leidimas „rengti turgus kiekvieną ketvirtadienį, o prekymečius (muges) – pirmą šiokiadienį po šv. Kazimiero (III.4), nuo VI.30 per tris dienas ir pirmą šiokiadienį po Angelų Sargų (X.2).“

1934-ųjų lapkritį paprastais netašytais akmenimis baigta grįsti didžioji miesto turgavietė. 1935 m. sausį Ukmergės miesto taryba nutarė anksti pavasarį pradėti naujojoje turgavietėje halės statybą, kad vasaros pabaigoje joje būtų galima pradėti prekiauti maisto produktais. Halei vietą parinkti sudaryta komisija, kurioje buvo trys gydytojai. Halės pastatas projektuotas mūrinis, 50×14 metrų, šviesus ir su vandentiekiu, kanalizacija.

Naujoji halė atidaryta 1937 m. birželį, salėje buvo apie 100 prekystalių, jie sustatyti keturiose eilėse. Čia pardavinėti įvairūs maisto produktai, žuvys, daržovės. Halė turėjo tris plačius įėjimus, aplink ją įrengtas 3 metrų pločio šaligatvis. Jos pastatymas miesto savivaldybei kainavo daugiau kaip 60 tūkst. litų.

Dėmesys – ir pirkėjams, ir prekiautojams

UAB „Ukmergės paslauga“ direktorius Vytautas Masiukas papasakojo, kad įmonei priklauso dvi Klaipėdos gatvėje esančios turgavietės: centrinė ir ūkininkų.

Centrinės turgavietės aikštėje įrengti maisto produktų ir pramoninių prekių prekybos kioskai, prekystaliai prekiauti šviežiomis daržovėmis, medumi, vaisiais, uogomis, gėlėmis. Čia esančioje halėje vyksta prekyba šviežia ir rūkyta mėsa, pienu ir jo produktais, duonos, konditerijos gaminiais, kitomis maisto prekėmis.

Senojo Ukmergės turgaus vietoje veikiančiame ūkininkų turguje nuolat prekiaujama grūdais, sėklomis, kitomis žemės ūkio kultūromis, įvairiais žemės ūkio padargais, namų apyvokos daiktais… Rudenį ir pavasarį vykdavo gausios sodinukų mugės. Vis tik nemaža dalis šios akmenimis grįstos ir aptvertos, beveik du hektarus užimančios teritorijos nebuvo pilnai išnaudojama. 2020-ųjų pavasarį, šalyje paskelbus karantiną ir turguose griežtai apribojus prekybą, čia iš centrinės turgavietės perkelti prekiautojai sodo ir daržo prekėmis. Šis sumanymas pasiteisino. Čia daug erdvės, prekiaujantiesiems galima užtikrinti saugius atstumus. Dar vienas šios prekyvietės privalumas – pakankamai daug vietos atvykstančiųjų automobilių parkavimui. Juos galima statyti ne tik aplinkui naujai įrengtose aikštelėse, bet ir pačioje turgavietėje. Pernai kilo mintis čia įkurdinti bagažinių turgų, rudenį idėja buvo įgyvendinta. Nuo gegužės šie prekiautojai sugrįžo ir vėl laukia pirkėjų.

Pastaraisiais metais centrinėje turgavietėje atlikta nemažai investicijų.

Abi prekyvietes valdančios UAB „Ukmergės paslauga“ vadovas teigė, kad kiekvienais metais įmonė investuoja į turgaus atnaujinimą: „Centrinėje turgavietėje pastatėme naujus paviljonus ir pavėsines, įrengėme naują lauko apšvietimą, lietaus kanalizaciją, atnaujinome dalį teritorijos dangos. Nemažai darbų atlikta ir halėje – įrengta ventiliacija, šildymas…“

Jau pradėtas dar vienas naujas rekonstrukcijos projektas – halės arkadų stiklinimas. Pasak V. Masiuko, šios naujai įrengtos prekybos vietos turgui suteiks daugiau gyvybės – galės veikti nepriklausomai nuo turgavietės darbo laiko.

„Mums rūpi, kad turgavietėje būtų patogu dirbti prekiautojams, lankytis pirkėjams. Pagal galimybes įsiklausome į klientų lūkesčius, rūpinamės ir aplinkos tvarkymu. Remonto, atnaujinimo darbus atliekame savo lėšomis ir jėgomis, todėl šis procesas vyksta palaipsniui“, – kalbėjo direktorius.

Taip pat V. Masiukas pažymėjo, jog jiems ne mažiau svarbu yra išlaikyti ir puoselėti šimtametes Ukmergės turgaus tradicijas.

AUTORĖS nuotr.

Ūkininkų turgaus erdvė ypač pasiteisina karantino metu.

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Ukmergiskis :
    Man pigiau apsipirkt iseina jonavos turguje nei ukmergeje 😂😂😂. Daug metu nesilankau ukmerges turgavieteje, kainos apsurdiskos😂😂😂
  • Jonas :
    Ner kur masinos pastatyt dabar. Seniau statydavau vasario 16 gatvej. Dabar uz kilometro vietos tik randi.
Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas