Asociatyvi nuotrauka.

Įvairūs

Mokytojos patarimai: kaip pagerinti lietuvių kalbos pažymius?

Lietuvių kalbos pamokos moksleiviams kelia nemažai keblumų:  dažnas mokinys susiduria su rašybos, skyrybos, minčių dėstymo sunkumais, dėl kurių kenčia ir pažymiai. Paradoksalu, tačiau ir laikydami brandos egzaminus, mokiniai gimtosios kalbos egzaminą neretai išlaiko prasčiau nei užsienio. Paklausėme “Alfa klasės” lietuvių kalbos mokytojos: ką daryti moksleiviams, siekiantiems geresnių rezultatų lietuvių kalbos pamokose?

Skaityk kokybišką literatūrą

Ne paslaptis, jog mokiniams privalomoji mokyklinė literatūra dažnai atrodo visai neįdomi, jiems skaityti XVI-XX a. kūrinius neatrodo patrauklu. Dėl šios priežasties susiformuoja prastas mokinio santykis su literatūra – skaitymas virsta prievarta. Kad ir kaip būtų, geresnio būdo tapti raštingam bei iškalbingam nei knygų skaitymas dar neatradau. Taigi visada rekomenduoju skaityti kuo daugiau, tik svarbiausia atrasti sau artimą literatūrą. Galima skaityti fantastiką, pasakas, vaikų literatūros klasiką, grafinius romanus, komiksus, enciklopedijas… Esu tikra, kad kiekvienas mokinys gali atrasti patinkančios literatūros, nebūtinai tik grožinės. Jos gausu ir internete: tai gali būti moksliniai ar publicistiniai straipsniai, tinklaraščiai. Skaitymas padeda praturtinti žodyną, nejučia įsiminti sudėtingiausių žodžių rašybą, skyrybą. Beje, pamilti knygas labiausiai padeda tėvų pavyzdys, tad geriausia, jei visa šeima vakare bent valandėlę skiria skaitymui.

Rašyk lietuviškais rašmenimis

Mokiniai vis daugiau laisvo laiko praleidžia virtualioje erdvėje, o karantino metu joje vyksta ir pamokos. Taigi šiuolaikiniai mokiniai daugiau rašo ne ranka, o kompiuteriu ar telefonu. Šį bendravimo pokytį taip pat galima išnaudoti geresniems rezultatams! Deja, nemažai mokinių rašo lotyniškais rašmenimis be lietuviškų simbolių, “švepluoja”. Priešingai, mokiniai, perėję prie rašymo lietuviškais rašmenimis, patobulina rašybos ir skyrybos įgūdžius. Negana to, išmanieji įrenginiai pasižymi neblogais automatinio taisymo įrankiais, kurie padeda ištaisyti klaideles ir įsiminti taisyklingą rašymo variantą. Taigi geri rašymo lietuviškais rašmenimis įgūdžiai suteikia naudos ir rašant ranka.

Mokykis žaisdamas

Lietuvių kalba – gausi taisyklių ir išimčių. Žinoma, norėdami kalbėti ir rašyti taisyklingai, neapsieisime be taisyklių mokymosi. Bet kuris lietuvių kalbos korepetitorius pasakys, kad mokiniui būtinas savarankiškas darbas. Vis dėlto, tam reikia valios, juk dažnai mokytis taisyklių yra nuobodu. Tam, kad lietuvių kalba sektųsi geriau, o mokytis būtų smagiau, siūlau paįvairinti mokymąsi: ne tik spręsk pratimus iš pratybų ar vadovėlių, bet ir ieškok įdomių programėlių ar kitokių internetinių įrankių, kurie žaidimo principu leistų efektyviai mokytis ir geriau įtvirtinti taisykles. Taigi nepamiršk, kad mokymosi priemonių įvairovė itin plati!

Susirask mentorių

 Jei lietuvių kalbos rezultatai nedžiugina, vienam įgyti motyvacijos ir pagerinti pažymius gali pasirodyti sudėtinga. Pastebiu, jog mokiniai geriau įsisąmonina medžiagą, kai pamokoje dirba porose ar diskutuoja grupelėse. Tad siūlau ir mokantis savarankiškai pasikviesti į pagalbą draugą:  kartu dirbti bus ne tik smagiau, bet ir naudingiau, nes turėsite progą mokytis vienas iš kito. Taip pat gali kreiptis į vyresnius brolius ar seseris, kad tau padėtų – nebijok prašyti pagalbos! Pagelbėti gali ir bendraklasiai, o karantino metu siūlau su jais susiskambinti vaizdo skambučiais. Galiausiai tikrai rekomenduoju kreiptis profesionalios pagalbos į korepetitorių. Darbas su asmeniniu lietuvių kalbos mokytoju itin naudingas – specialistas atsižvelgs į asmenines mokinio savybes, atpažins spragas ir paruoš tinkamiausią mokymosi planą. Kartais gali prireikti vos kelių konsultacijų, kitiems naudinga lankyti papildomas pamokas ilgesnį laiką. Negana to, korepetitoriai dažnai tampa ir draugais, kurie net sudėtingiausius dalykus gali paaiškinti šiuolaikiškai ir suprantamai. Ką daro korepetitorius ir kaip jis galėtų padėti, rasite čia.

Reklama

Palikite komentarą apie straipsnį

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas