Asociatyvi nuotrauka.

Aktualijos, Naujausi

Naminiams sparnuočiams grėsmę kelia paukščių gripo virusas

Loreta EŽERSKYTĖ

Sausio pradžioje Kauno rajone nustačius pirmą Lietuvos istorijoje paukščių gripo protrūkį privačiame ūkyje, Klaipėdos ir Raseinių rajonuose radus nugaišusias kelias užsikrėtusias gulbes nebyles, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus vedėjas-valstybinis veterinarijos inspektorius Ričardas Gleiznys perspėja, jog šie atvejai būti rimtas signalas visiems naminių paukščių laikytojams.

Kaip „Gimtajai žemei“ sakė R. Gleiznys, paukščių gripas žmonėms nepavojingas, tačiau ši naminių ir laukinių paukščių liga gali sukelti didelių nuostolių. Dėl šios ligos gali nugaišti iki 100 proc. visų ūkyje laikomų paukščių. Užkratui patekus į komercinius ūkius, privalomas masinis paukščių gaišinimas. Europos Komisijos nurodymu, patvirtinus užsikrėtimo atvejį net ir nedideliame ūkyje, aplink ligos židinį nustatomos 3 km apsaugos ir 10 km priežiūros zonos, kuriose taikomi įvairūs gyvūnų ir produkcijos judėjimo apribojimai.

„Kiekvienas paukščių laikytojas tiesiogiai yra atsakingas už savo paukščių sveikatą ir tinkamą jų laikymą. Pagrindinė ir svarbiausia priemonė, galinti padėti apsisaugoti nuo paukščių gripo viruso išplitimo, yra griežtas biologinio saugumo priemonių taikymas paukščių laikymo vietose. Tokiu būdu užtikrinama, kad naminiai paukščiai būtų laikomi uždarose patalpose ir neturėtų jokio kontakto su praskrendančiais ar žiemojančiais laukiniais paukščiais, kurie yra pagrindiniai šio didelio patogeniškumo gripo viruso platintojai“, – akcentavo Ukmergės skyriaus vedėjas-valstybinis veterinarijos inspektorius.

Po Kaune nustatyto protrūkio visiems šalies paukščių laikytojams yra privaloma apriboti naminių paukščių galimybę laisvai vaikščioti lauke.

Juos galima išleisti tik į iš visų pusių aptvertas teritorijas, nesusisiekiančias su natūraliais ar dirbtiniais vandens telkiniais. Be to, jie negali būti girdomi paviršinių vandens telkinių vandeniu, naminių paukščių girdyklos ir pašaras turi būti laikomi po stogu arba paukščių laikymo patalpose, kad nebūtų pasiekiami laukiniams paukščiams.

Gyventojų, kurie savo ūkyje laiko paukščių, prašoma aplenkti ir nesiartinti prie laukinių vandens paukščių būriavimosi vietų, vengti bet kokio kontakto su laukiniais sparnuočiais.

Taip pat primenama, kad būtina kuo dažniau skalbti darbo drabužius, dezinfekuoti batus, darbo įrankius, kurie naudojami atliekant paukščių priežiūros darbus.

Labai svarbu, kad pastebėję neįprastą padidėjusį naminių paukščių gaišimą, netipinę laikomų paukščių elgseną – jiems nustojus lesti, gerti, pasireiškus apatijai, atsiradus odos pakitimų, laikytojai apie tai kuo skubiau praneštų veterinarijos gydytojams, artimiausiam Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) regioniniam padaliniui arba nemokama VMVT telefono linija 8 800 40 403. Taip pat privalu apie tai pranešti ir pastebėjus nugaišusį laukinį vandens paukštį.

VMVT Ukmergės skyriaus duomenimis, mūsų rajone yra trys paukštininkystės ūkiai. Didžiausias jų – UAB „Zujų paukštynas“, kurio dviejuose padaliniuose laikoma apie 300 tūkst. vištų dedeklių. Šešuolių seniūnijos Dvarninių kaime esančio ūkio šeimininkai turi apie 700 vištų, bendrovė „Farmers Circle“ Žemaitkiemio seniūnijos Radiškių kaime esančiame ūkyje – apie 300 paukščių.

Pasak Ukmergės skyriaus vyriausiojo veterinarijos gydytojo-inspektoriaus Algimanto Kalesnyko, taip pat naminių paukščių – vištų, ančių, žąsų, kalakutų – laiko ir gyventojai. Ukmergės mieste laikyti naminius paukščius nėra uždrausta, tad šių sparnuočių turi ir miestiečiai, ypač – gyvenantys sodų bendrijose.

Kadangi paukščius deklaruoti nėra privaloma, tikslus jų skaičius nežinomas.

Kaip pastebėjo A. Kalesnykas, vienas laikytojas turi nuo 2 iki 20–30 naminių paukščių.

VMVT specialistai pastebi, kad 2020 m. dėl Europoje plintančio paukščių gripo viruso, pasireiškusio tiek laukiniams paukščiams, tiek ir naminių paukščių ūkiuose, teko nugaišinti beveik 9 mln. naminių paukščių. Su šia itin užkrečiama liga kovoja dauguma Europos valstybių.

Didelio patogeniškumo paukščių gripas naminių paukščių laikymo vietose 2020 m. nustatytas 16 Europos šalių, daugiausia protrūkių kilo: Vengrijoje (273), Lenkijoje (51), Prancūzijoje (35), Vokietijoje (29) ir Jungtinėje Karalystėje (15). Kitose šalyse fiksuoti pavieniai šios paukščių gripo atmainos atvejai. Stebima, kad ypač aktyvios laukinių paukščių migracijos (ir vietoje pasilikusių paukščių judėjimo) sezonais didelę riziką kelia šio viruso patekimas į vis naujas teritorijas – taip pat ir į naminių paukščių ūkius. Be to, žiemos metu krentanti oro temperatūra gali padidinti laukinių paukščių judėjimą ir paspartinti paukščių gripo virusų išgyvenimą aplinkoje. Infekcijos plitimo riziką padidina paukščių būriavimasis migracijų metu, skirtingos geografinės kilmės laukinių paukščių maišymasis.

Specialistų teigimu, paukščių gripo plitimo tarp laukinių paukščių dinamika yra sudėtinga ir gali skirtis kiekvienoje šalyje dėl migruojančių paukščių išskridimo ir grįžimo laiko, paukščių rūšies ir imlumo ligoms, migruojančių ir vietoje gyvenančių laukinių paukščių imuniteto, inkubacinio periodo. Todėl pagrindinė prevencijos priemonė visiems paukščių laikytojams – būtinas ir privalomas tinkamų biologinio saugumo priemonių taikymas.

Palikite komentarą apie straipsnį

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas