Asociatyvi nuotrauka.

Įvairūs

Ant ledo gali tykoti pavojai

Ledas traukia daugelį. Vieni, vos tik juo pasidengia vandens telkinys, nusprendžia, kad eidami ledu sutrumpins savo maršrutą. Kiti svajoja, jog pagaliau galės išsiruošti į žvejybą. O kas gali atsispirti pagundai pačiuožinėti?

Ukmergės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba įspėja, kad ant ledo gali tykoti ir pavojai. Todėl lipdami ant užšalusių vandens telkinių gyventojai turi būti atsargūs.

 

Kas saugos nuo žūties?

Kaip teigia ugniagesiai gelbėtojai, tvirtas ledas turi mėlyną arba žalią atspalvį. Balkšvas arba geltoną atspalvį turintis ledas yra pavojingas. Žvejoti ar čiuožinėti galima tik tada, kai ledo storis yra daugiau kaip 7 cm, o grupei žmonių – ne mažiau kaip 12 cm. Trapesnis, plonesnis ledas dažnai būna tose vietose, kur įteka upeliai ar yra šaltinių. Ypač atsargiems reikia būti vietose, kur yra įšalusios šakos.

Prieš einant ledu pravartu apsidairyti, ar arti nėra praminto takelio. Juo eiti saugiausia, nes ten ledas jau išbandytas. Judėti reikia čiuožiant, neatitraukiant nuo ledo kojų.

Vietas, kurios užneštos sniegu arba supustytos pusnys, reikia aplenkti, nes po sniegu ledas būna daug plonesnis. Beje, ledo storis vandens telkiniuose ne visur būna vienodas. Ploniausias jis prie kranto, įlankose bei tose vietose, kur įteka upeliai.

Didelį pavojų visada kelia ir neseniai užšalusios eketės. Toks ledas gali įlūžti vos ant jo užlipus.

Atodrėkio metu ledas tampa korėtas, minkštas ir sparčiai tirpsta, todėl lipti ir juo vaikščioti ypač pavojinga. Jeigu sudavus lazda pasirodo vanduo, eiti ledu negalima.

Dar vienas patarimas – einant ledu, kuprinę reikia nešti ant vieno peties. Įlūžus būtų galima ją greitai nusimesti.

Jeigu ledu eina grupė žmonių, būtina laikytis distancijos. Atstumas tarp jų turi būti ne mažesnis kaip 5 m.

Kaip elgtis, jeigu ledas įlūžo?

Nepasiduoti panikai.

Ropštis ant ledo iš tos pusės, iš kurios atėjote, o ne plaukti pirmyn.

Visu svoriu neužgulkite ledo krašto. Ant jo reikia užšliaužti plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Stenkitės kaip galima daugiau užgulti ledą krūtine, atsargiai ant jo iškelti vieną koją, o paskui kitą.

Kaip galime padėti įlūžus ledui?

Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, pirmiausia kvieskite gelbėtojus skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112.

Skęstančiajam šaukite, kad skubate į pagalbą. Artintis prie eketės reikia labai atsargiai. Geriausia šliaužti po savimi pasidėjus lentą. Negalima artintis prie eketės krašto, nes ledas būtinai įlūš, jeigu mėginsite skęstančiajam paduoti ranką ir jį ištraukti. Ledas išlaiko žmogų tik už 3–4 m nuo eketės krašto.

Skęstančiajam reikia ištiesti slidę, lazdą, lentą, virvę. Galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus. Gelbėjant reikia veikti greitai ir ryžtingai, nes vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę drabužiai neleidžia jam ilgai išsilaikyti paviršiuje.

Ištraukus žmogų ant ledo, reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau skendusįjį pristatyti į šiltą vietą. Čia jį ištrinti, pagirdyti karšta arbata, perrengti sausais rūbais, suteikti pirmąją medicinos pagalbą.

 „G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas