Prieš trejus metus rajono Policijos komisariato pastate atidarytuose Nakvynės namuose kol kas užimta tik pusė vietų.

Aktualijos, Naujausi

Per šalčius prisiglaudė Nakvynės namuose

Loreta EŽERSKYTĖ

Savaitgalį Lietuvoje smarkiai atšalus, Bendrajam pagalbos centrui (BPC) pranešta apie aštuonis, įtariama, mirtinai sušalusius žmones, dar viena šalčio auka registruota pirmadienį. Taip pat gauta per 30 pranešimų apie sušalusius asmenis: šeštadienį jų šalyje buvo 13, sekmadienį – 24. Nemažai susirūpinusių žmonių BPC skambino dėl neblaivių asmenų ir benamių – nuogąstauta, kad jie gali nukentėti.

Kaip „Gimtąją žemę“ pirmadienį informavo rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Asta Leonavičienė, Ukmergės rajone šalčio aukų nėra. Kol kas negauta ir signalų apie gyventojus, kuriems atšalus orams būtų reikalinga skubi pagalba.

„Šiuo metu šešiolika benamių yra apgyvendinta Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro Nakvynės namuose, kurie prieš trejus metus įkurti atsilaisvinusiose rajono Policijos komisariato areštinės patalpose. Iš viso čia yra 30 vietų, tad mieste ar kaimo vietovėse atsiradus neturinčių gyvenamosios vietos asmenų ir norinčių čia prisiglausti, jie būtų iš karto priimti ir apgyvendinti“, – kalbėjo Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Taip pat ji pažymėjo, kad prieš apsigyvenant Nakvynės namuose, kaip ir priimant į bet kurią globos įstaigą, asmuo turi būti testuotas dėl koronaviruso. Tokiu atveju, jei žmogui COVID-19 tyrimas nėra atliktas, laikinai, kol paaiškės, ar asmuo nėra užsikrėtęs, jis gali būti apgyvendintas atskirai nuo kitų benamių.

Pasak A. Leonavičienės, pagal nustatytą tvarką Nakvynės namuose galima gyventi iki 6 mėnesių. Tačiau atsižvelgus į socialinę situaciją, šis terminas gali būti pratęstas. Laikino apnakvindinimo paslauga yra mokama – tai atsieina po 20 eurų už kiekvieną mėnesį.

Beje, Nakvynės namai yra pasiruošę laikinai priimti ir tuos rajono gyventojus, kuriems dėl smurto artimoje aplinkoje uždrausta grįžti į namus.

Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja Sigita Bakanauskienė, kuriai pavesta eiti direktoriaus pareigas, sakė, kad šiuo metu Nakvynės namuose priglausta 13 vyrų ir 3 moterys, kurie neturi kur apsistoti. Benamių amžius įvairus – nuo 19 metų iki pensinio amžiaus.

„Tai – Ukmergės rajono gyventojai, čia atvykę tiek iš miesto, tiek iš kaimo. Kai kurie glaudžiasi pirmą kartą, bet yra ir tokių, kurie su pertraukomis čia sugrįžta nuo Nakvynės namų atidarymo 2018-ųjų sausį“, – kalbėjo S. Bakanauskienė.

Paprastai Nakvynės namai benamiams buvo atviri tik nuo 16 valandos iki 9 valandos ryto – dieną jie laisvai galėjo gyventi savo gyvenimą. Dabar situacija šiek tiek pasikeitė.

Pašnekovės teigimu, karantino metu, siekiant apsisaugoti nuo koronaviruso, su gyventojais yra sutarta, kad jie Nakvynės namuose praleis ne naktį, o visą parą: „Galima sakyti, jog jie yra izoliuoti nuo aplinkinio pasaulio. Jei yra būtinas reikalas, leidžiama išeiti, tačiau tai nepaliekama be kontrolės.“

Nakvynės namų gyventojams yra sudarytos sąlygos nusiprausti, išsiskalbti drabužius, pasigaminti valgyti. Virtuvėlėje yra viryklė, šaldytuvas, reikiami indai. Reikalingų produktų dažniausiai jiems nuperka ir atneša darbuotojai.

Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro laikinoji vadovė pasidžiaugė, kad tiek pirmojo karantino metu, kai buvo imtasi ypač griežtų atsargumo priemonių ir gyventojai neturėjo galimybės laisvai išeiti iš patalpų, tik dabar, Nakvynės namuose pavyksta tvarkytis sėkmingai. Čia laikiną prieglobstį radę benamiai stengiasi laikytis ir nepažeidinėti nustatytos tvarkos.

Už Nakvynės namų veiklą yra atsakinga Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro socialinė darbuotoja, kartu su ja dirba keturi socialinio darbuotojo padėjėjai. S. Bakanauskienė pažymėjo, kad karantino metu darbuotojų skaičius išliko toks pat, tačiau buvo perskirstytos jų funkcijos.

Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja A. Leonavičienė priminė, kad mieste ar rajone benamius asmenis pastebėję gyventojai pirmiausia turėtų skambinti Bendruoju pagalbos telefonu 112. Atvykę policijos pareigūnai ar greitosios medicinos pagalbos tarnybos medikai, patikrinę rasto asmens sveikatos būklę nuspręs, kur jį gabenti – į ligoninę ar į Nakvynės namus.

AUTORĖS nuotrauka

Palikite komentarą apie straipsnį

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas