Asociatyvi nuotrauka.

Įvairūs

Nuotekų valymas Lietuvoje: kokie įrenginiai populiariausi?

Buitinių nuotekų valymas aktualus nemažai daliai žmonių – dažniausiai tiems, kurie gyvena atokiose vietovėse ir neturi galimybės prisijungti prie centralizuotos kanalizacijos sistemos. Tam skirtus įrenginius gaminančios ir pardavinėjančios įmonės siūlo įvairius sprendimus. Tačiau, kurie iš jų populiariausi ir efektyviausi?

Populiariausi valymo įrenginiai

Šiuo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje vieni iš populiariausių yra biologiniai nuotekų valymo įrenginiai. Jų veikimas pagrįstas aerobinių (gyvenančių tik laisvo deguonies turinčioje aplinkoje) mikroorganizmų veikla ir suslėgto oro naudojimu. Toks valymo procesas labai panašus į gamtoje natūraliai vykstančius procesus. Todėl jis yra palankus tiek aplinkai, tiek žmogui.

Šio tipo įrenginiai pasižymi dideliu efektyvumu ir nuotekas išvalo itin švariai – net iki 98 proc. Tai reiškia, kad beveik visi iš vonios, tualeto, virtuvės kanalizacijos vamzdžiais ištekantys nešvarumai yra pašalinami. Po biologinio valymo iš sistemos išteka pakankamai švarus, skaidrus ir bekvapis vanduo, kurį saugu išleisti į aplinką, pavyzdžiui, į netoliese esantį melioracijos griovį arba upelį. Jeigu tokio nėra, nuotekų vandenį galima filtruoti tiesiai į gruntą.

Nuotekų tvarkymo šalyje statistika

Remiantis 2020 metais paskelbtais Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, 2019-aisiais Lietuvoje į paviršinius vandenis iš viso buvo išleista 2 750,7 mln. kub. m nuotekų. Didžiąją jų dalį (93,8 proc.) sudarė ūkio, buities ir gamybos nuotekos, kurių nereikia valyti. 4,4 proc. visų nuotekų buvo išvalytos iki normos, o 1,8 proc. – nepakankamai.

Tam, kad būtų lengviau įvertinti šiuos skaičius, verta paminėti, kad 2019-aisiais ūkio ir buities reikmėms buvo sunaudota 160,7 mln. kub. m vandens, pramonei – 59,2 mln. kub. m ir žemės ūkiui – 4 mln. kub. m. Iš viso tais metais paimto vandens kiekis siekė 2 748,5 kub. m.

Individualus nuotekų tvarkymas

Statistikos duomenimis, buitines nuotekas individualiai Lietuvoje tvarko apie 26 proc. šalies gyventojų. Pakankamai didelė jų dalis vis dar naudoja kanalizacijos šulinius. Į juos išleidžiamos nuotekos susigeria į gruntą arba kitaip patenka į aplinką ir ją teršia. Todėl žmonės, neturintys galimybės naudotis centralizuota kanalizacijos sistema, aktyviai skatinami susimontuoti valymo įrenginius.

Jie gali būti skirtingo našumo, tačiau populiariausi yra skirti 4–5 asmenų poreikiams. Renkantis biologinę nuotekų valymo sistemą, svarbu atkreipti dėmesį į jos naudotojų skaičių, geologines bei hidrogeologines vietovės sąlygas, sklypo dydį ir kitus aspektus. Todėl tam, kad būtų lengviau apsispręsti, kuris gaminys geriausiai atitinka individualius poreikius, rekomenduojama pasikonsultuoti su šios srities specialistais.

Biologinis nuotekų valymo įrenginys – efektyvus sprendimas, leidžiantis susikurti patogesnę kasdienybę. Jeigu vis dar naudojatės kanalizacijos šuliniu, pats metas žengti žingsnį į priekį. Tausokime aplinką ir rūpinkimės ja taip, kaip galime geriausiai – juk mes patys atsakingi už savo ateitį.

Reklama

Palikite komentarą apie straipsnį

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas