Aktualijos, Naujausi, Sveikata

Masinis ukmergiškių vakcinavimas galėtų vykti miesto stadione

Nijolė STUNDŽIENĖ

Sausio 19 dienos duomenimis, Lietuvoje buvo paskiepyta 50 933 gyventojai ir tai sudaro 1,82 proc. visos populiacijos. Ukmergės rajono savivaldybėje jau vakcinuoti 523 asmenys (1,56 proc. gyventojų). Paskiepyti ne tik kai kurie rajono gydymo įstaigų darbuotojai, bet ir slaugomi pacientai, socialinės globos, senelių namų gyventojai, socialiniai darbuotojai. Šį trečiadienį antrosios vakcinos dozės sulauks ir pirmieji rajone skiepyti Ukmergės ligoninės medikai. Apie tai, kada prasidės masinė ukmergiškių vakcinacija, kol kas nekalbama.

 

Nustatoma eiliškumo tvarka

„Gimtosios žemės“ kalbinta rajono savivaldybės administracijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vyriausioji specialistė, vykdanti savivaldybės gydytojo funkcijas, Inga Pračkailė patikino, jog vakcinacija rajone vykdoma pagal sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio sausio 5 dieną išleisto įsakymo „Dėl skiepijimo valstybės biudžeto lėšomis įsigyjama COVID-19 ligos (koronaviruso infekcija) vakcina prioritetinės gyventojų grupės patvirtinimo“ naują redakciją. Įsakyme įvardintos visos prioritetinės grupės ir pagal tai nustatoma vakcinacijos eiliškumo tvarka. „Negalime peršokti į kitą grupę, nepaskiepiję pirmumo teisę turinčių asmenų“, – aiškino skiepijimo tvarką rajone koordinuojanti specialistė.

Pasak jos, jei savivaldybėje nėra tam tikrų nurodytų grupių asmenų, tokiu atveju savivaldybės pačios organizuoja vakcinacijos tvarką.

Pagal ministro nurodymus, pirmiausiai buvo skiepijami ligoninių, kuriose gydomi COVID-19 liga sergantys pacientai, medikai ir kitas dirbantis personalas. Todėl vakcinacija Ukmergėje ir prasidėjo nuo ligoninės.

Dauguma paskiepytų medikų – 65-erių ir vyresni

„Už skiepijimą nuo koronaviruso rajone atsakingu paskirtas VšĮ Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC), – informavo I. Pračkailė. – Šios įstaigos patalpose ir vyksta vakcinacija arba važiuojama į socialinės globos įstaigas.“

Kalbant apie prioritetus skiepijimo koordinatorė sakė, kad pirmiausia buvo paskiepyti Mobiliojo patikros punkto, veikiančio Gruodžio 17-osios gatvėje, darbuotojai – slaugytojos ir kelios Visuomenės sveikatos biuro specialistės, kurios kontaktuoja su galimais ligoniais.

Toliau pagal nurodymą vakcinuota apie 20 ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus pacientų. Trečias prioritetas – socialinės globos įstaigų bei senelių namų gyventojai ir darbuotojai. Praeitą savaitę buvo skiepijami koronavirusu nesirgę Jasiuliškių socialinės globos bei Deltuvos senelių namų gyventojai ir darbuotojai, Želvos senelių namų, taip pat Ukmergės globos centro darbuotojai ir kai kurie Nestacionarių socialinių paslaugų centro darbuotojai, teikiantys paslaugas namuose.

Skiepijimo koordinatorė pridūrė, jog rajonui gavus šiek tiek daugiau vakcinos dozių, jau paskiepyti ir pirmieji PSPC medikai – tai šeimos gydytojai, jų bei procedūrinio ir skiepų kabinetų slaugytojos. Taip pat vakcina suleista keturiems UAB „Teragyda“ šeimos gydytojams. Anot I. Pračkailės, dauguma paskiepytų medikų yra vyresnio, rizikos grupės amžiaus, t. y. 65-erių ir vyresni.

Šiek tiek anksčiau, sausio 11-ąją, Ukmergės ligoninė vakcinavo ir Greitosios medicininės pagalbos darbuotojus. Jiems tuomet buvo skirta 19 vakcinos dozių.

Vakciną tenka taupyti

„Šią savaitę planavome sulaukti dar daugiau vakcinos ir paskiepyti kitus sveikatos priežiūros įstaigų, privačių kabinetų medikus, odontologus, vaistininkus, tačiau kol kas tenka sustoti, – situaciją komentavo pašnekovė. – Sausio 15 dieną Sveikatos apsaugos ministerija atsiuntė raštą, kad tris savaites negausime vakcinos, nes Europos Sąjunga sustabdė jos tiekimą. Todėl teks taupyti, kad užtektų skiepų pakartotinai vakcinacijai.“

Skiepijimo koordinatorė garantavo, kad kai tik atsinaujins tiekimas, vakcinacija bus tęsiama pagal prioritetines grupes. I. Pračkailės teigimu, prioritetai gali keistis pagal ministerijos nurodymus: „Atsiranda svarbių pareigybių, įstaigos, organizacijos kreipiasi į Sveikatos apsaugos ministeriją su prašymais ir ministras, įvertinęs gali koreguoti skiepijimų eiliškumą.“

Be jau minėtų prioritetinių grupių pagal ministro įsakymą vėliau turėtų būti skiepijami 65-erių ir vyresni asmenys, pradedant nuo pastarųjų – 80 metų ir vyresnių. Toliau bus vakcinuojami dirbantys švietimo įstaigose ir tiesiogiai kontaktuojantys su mokiniais. Vėliau jaunesni kaip 65 metų asmenys, turintys rizikos veiksnių, t. y. sergantys tam tikromis ligomis, ir vykdantys visuomenei svarbias funkcijas darbuotojai (palaikantys viešąją tvarką, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo, muitinės, sienos apsaugos darbuotojai, kariai, laisvės atėmimo vietų, švietimo įstaigų, energetikos, maisto pramonės darbuotojai ir pan.).

Ieškoma tinkamų patalpų

„Viskas priklausys nuo to, kokį kiekį ir kokiais periodais gausime vakcinų“, – kalbėjo savivaldybės gydytojo funkcijas atliekanti savivaldybės administracijos specialistė. Ji užsiminė, jog šiuo metu svarstoma, kur turėtų vykti ukmergiškių vakcinacija didesnėms grupėms. Pasak I. Pačkailės, ateityje ši procedūra galėtų persikelti į miesto stadioną, nes ten yra nemažos patalpos.

„Reikia tinkamo privažiavimo, kad žmonėms nereikėtų lipti laiptais, būtų keli įėjimai, – kalbėjo skiepijimo koordinatorė. – Be to, po skiepo žmonės turi apie 15 minučių pasėdėti. Yra daug reikalavimų, kuriuos būtina įvertinti.“

Informaciją žada pateikti po savaitės

„Gimtosios žemės“ laikraščio skaitytojai, šiomis dienomis skambindami į redakciją domėjosi, kada bus skiepijami eiliniai žmonės, ar jų nepamirš įtraukti į sąrašus, ar bus atsižvelgiama į jų amžių, ligas, kada apie tai gyventojams bus pranešta… Atsakydama į tai I. Pračkailė patikino, jog niekas nebus pamirštas.

Kadangi rajone vykdyti skiepijimus pavesta Pirminės sveikatos priežiūros centrui, kreipėmės į šios įstaigos bei rajono savivaldybės Operacijų centro vadovę Gitaną Čepienę, prašydami pakomentuoti, kaip vyks šis procesas, teiraudamiesi, kada ir eiliniai ukmergiškiai sulauks vakcinos.

Tačiau PSPC vyriausioji gydytoja visų gyventojų prašė kantrybės.

„Dabar kaip tik dėliojamas vakcinacijos algoritmas, aptariamos visos šio proceso detalės, savivaldybės ir rajono sveikatos priežiūros įstaigų atstovai dalyvauja nuotoliniuose pasitarimuose su Sveikatos apsaugos ministerija. Norime, kad viskas, kiek įmanoma, vyktų sklandžiai. Tikimės, jog maždaug po savaitės tam jau būsime visiškai pasirengę ir pateiksime visuomenei visą reikalingą informaciją. O dabar tiesiog nenorime klaidinti žmonių“, – teigė G. Čepienė.

Genovaitės KAZIELIENĖS nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • girdit :
  Tegu daktarai ir ju artimieji skiepijasi!!!!
 • vataipva :
  nesiskiepijau ir nesiskiepysiu! jokiu budu. nepriversit,o jei bandysit,tai patiems adata ibesiu.... ir ne viena.
 • To Ass :
  O Ass ir yra Ass
 • Ass :
  Nemo-tu asilas.
 • Nemo to Jonas :
  Ir kiek numire jau? Kur kalnai grabu mirusiu nuo skiepu?Konkreciai rašyk,o ne sapnuok.
 • Jonas :
  Žmones mirsta nuo skiepu,valdytojai to nemato ir nesiskirpija,cia tik paprastiems zmones tie skiepai
 • A :
  Pasiskiepinam ir tadu krosa begam
Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas