Asociatyvi nuotrauka.

Įvairūs

„Nemokamos“ paskolos – mitas ar realybė?

Nemaža dalis žmonių tikrai yra matę reklamų, kuriose kreditoriai siūlo pasiskolinti nemokamai – nemokėti palūkanų ir iš viso grąžinti tik tiek, kiek pasiskolino. Natūralu, jog daugumai tokius pasiūlymus pamačiusių žmonių kyla abejonės, ar tik čia nebus gudrus reklaminis triukas, skirtas žmones įvilioti į įsiskolinimų pinkles.

Tačiau kaip yra iš tikrųjų? Ar nemokamos paskolos iš tikrųjų egzistuoja? Ir ar yra kažkokių „kabliukų“, apie kuriuos vertėtų žinoti? Į visus mums iškilusius klausimus atsako kalbinami finansinių produktų palyginimo platformos Financer.com Lietuva ekspertai.

Visuomenės požiūris

Anot kalbinamų ekspertų, visuomenės požiūris į nemokamas paskolas yra tikrai dviprasmiškas – jų teigimu, nors vieni žmonės ir džiaugiasi galimybe pasiskolinti nemokamai, vis dėlto didžioji dalis asmenų į tokius pasiūlymus žiūri ganėtinai įtariai.

Analitikų nuomone, tai visiškai suprantama – iš pirmo žvilgsnio, tokie pasiūlymai tikrai gali pasirodyti kaip galima apgaulė, nes juk joks pelno siekiantis verslas neskolintų nemokamai – galų gale, tai neneštų jokio pelno ir taip kredito įmonės funkcionuoti negali.

Ir vis dėlto, šie pasiūlymai yra tikri – dalis kreditorių tikrai siūlo savo klientams pirmąją paskolą pasiimti nemokamai. Tiesa, nors visoms nemokamoms paskoloms yra taikomos „nulinės“ palūkanos, vis dėlto ar paskola iš tikrųjų yra visiškai nemokama, priklauso nuo konkretaus kreditoriaus – vienos bendrovės gali paskolinti visiškai nemokamai, o kitos paprašys sumokėti bent sutarties sudarymo mokestį.

Kalbinami ekspertai pabrėžia, jog įmonės pelno iš tokių pasiūlymų gauna, tik ne finansinio. Analitikai sako, kad nemokamos paskolos – geras būdas įmonėms pritraukti naujų ilgalaikių klientų bei taip praplėsti savo pelningos veiklos dalį iš įprastų paskolų ateityje.

Paprastai tariant, išduodamos tokias nemokamas paskolas, įmonės patiria tam tikrų kaštų, mat tokie kreditai jiems neteikia jokios finansinės naudos, tačiau tuo pačiu, dalis šias nemokamas paskolas gavusių žmonių vėliau grįžta pasiimti antros paskolos – būtent iš jų ir yra gaunamas įmonių siekiamas pelnas.

Kaip tai veikia?

Paklausti apie „nemokamų“ paskolų veikimo principą ir ar toks dalykas kaip nemokama paskola išvis egzistuoja, kalbinami analitikai atsako, jog šio tipo paskolos yra iš tikrųjų tikros ir net gan populiarios – anot jų, lietuviai tokius greituosius kreditus renkasi vis dažniau ir nemažai daliai žmonių tai tampa geru vienkartiniu būdu išspręsti trumpalaikes finansines problemas.

Anot ekspertų, šio tipo paskolų veikimo principas taip pat yra ganėtinai nesudėtingas – renkantis greitąją paskolą, žmogus turi galimybę pasiimti ją nemokamai, jei pats asmuo atitinka reikiamus kriterijus, o norima paskola – atitinkamas sąlygas, kurias sudaro kreditą teikianti bendrovė.

Bendrosios sąlygos dažniausiai yra panašius tarp įvairių kreditorių – pats žmogus turi turėti nuolatines pajamas, būti mokus ir neturėti įsiskolinimų, jo visi turimi finansiniai įsipareigojimai negali viršyti 40 – 60% bendrų gaunamų pajamų, o suteikiamos nemokamos paskolos yra tik iki 2-3 mėnesių terminui ir iki 1 – 3 tūkstančių eurų sumai.

Kaip matome, iš esmės finansiškai stabilus žmogus gali pasiskolinti nemokamai – pagrindinis „kabliukas“ yra tas, jog gautą paskolą jis turės grąžinti itin greitai – vos per porą mėnesių. Jam nesulaužius sutarties sąlygų, paskola iš tikrųjų bus nemokama ir nereikės apmokėti jokių palūkanų, kurios yra taikomos įprastoms paskoloms.

Paprastai tariant, pasiėmęs tokią paskolą bei tinkamai atlikęs visas sutartyje numatytas sąlygas, žmogus iš viso grąžins tiek, kiek ir pasiskolino. Tarkime, jei žmogus pasiskolintų 500 eurų 2 mėnesių laikotarpiui, tai jo mėnesinė įmoka siektų 250 eurų – jam nereiktų mokėti palūkanų bei papildomų mokesčių.

Reklaminis triukas ar realybė?

Paklausti, kaip skolintojai išsilaiko siūlydami tokias paskolas, bei kodėl visi žmonės nesiskolina nemokamai, ekspertai atsako, jog vis dėlto vienas „kabliukas“ yra – anot jų, nemokama paskola yra suteikiama tik vieną kartą ir tik naujiems klientams.

Tai reiškia, jog nauji klientai gali pasinaudoti galimybe savo pirmąją paskolą gauti nemokamai, o ilgalaikiai klientai privalės rinktis įprastinę paskolą bei skolintojui mokėti palūkanas.

Kaip jau minėjo kalbinami analitikai, nemokama paskola tėra vienkartinė kreditorių „investicija“, skirta pritraukti ilgalaikių klientų, kurie kaštus už gautą nemokamą paskolą padengs ateities įprastinėmis paskolomis.

Ekspertų teigimu, ši taktika skolinančioms bendrovėms tikrai pasiteisina – analitikų nuomonę, pirmą kartą nemokamai pasiskolinusiems žmonėms paskolos ėmimas tampa priimtinesniu ir paprastesniu dalyku, tad antrą kartą šie žmonės skolinsis žymiai noriau ir, ko gero, iš to paties skolintojo, ypač jei jis jiems paliko gerą įspūdį.

Kalbinami platformos atstovai pastebi, jog „nemokamos“ paskolos Lietuvos paskolų rinkoje cirkuliuoja jau virš dešimtmečio ir, akivaizdžiai, tokie pasiūlymai vartotojams dar bus pateikiami ilgą laiką.

Slypiantys pavojai

Anot ekspertų, nemokamos paskolos yra saugios – tol, kol yra laikomasi visų sutarties sąlygų. Platformos atstovai perspėja – nesilaikant sąlygų pasiemus nemokamą paskolą, galima susilaukti daugybės nemalonumų. Tačiau kokių?

Ekspertai sako, jog sutarties sąlygų nesilaikymas (konkrečiau tariant – vėlavimas sumokėti įmokas) klientui gali tapti itin brangus. Visų pirma, skolinimo bendrovės nemokamą paskolą vėluojančiam grąžinti klientui iškart pradės taikyti aukštas palūkanas, tad pavėluotas terminas taps itin brangus.

Be to, dalis įmonių palūkanas gali pritaikyti ne tik vėlavimo terminui, bet ir visai paskolai – tai reikštų, jog pavėlavus grąžinti paskolą, jums reikėtų sumokėti palūkanas už visą paskolos laikotarpį – lyg būtumėte pasiėmę įprastą kreditą.

Ekspertai sako, jog būtent dėl tokios grėsmės yra itin svarbu įsiskaityti į nemokamos paskolos sutarties sąlygas, o jei kyla klausimų – būtinai išsiklausinėti kreditą teikiančios bendrovės, ir tik tada pasirašyti sutartį.

Anot jų, taip pat yra svarbu ir labai atsargiai įvertinti savo grąžinimo galimybes. Nemokamos paskolos dažniausiai turi itin trumpo grąžinimo termino limitą (iki 3 mėnesių), tad vertėtų labai atsargiai įvertinti, ar tikrai sugebėsite gautą kreditą grąžinti per nustatytą terminą.

Platformos atstovai sako, jog jeigu žmogui reikia paskolos, tačiau jis supranta, kad laiku tokios paskolos grąžinti jam nepavyks, žymiai pravarčiau būtų rinktis įprastą paskolą ir pasirinkti žymiai ilgesnį, jų finansinei padėčiai adekvatų terminą. Ekspertai sako, jog tokia paskola ne tik, ko gero, bus žymiai pigesnė nei nemokama paskola su sulaužytomis sutarties sąlygomis, tačiau taip pat ir neapkraus tokia didele finansine našta ir nesukels daug streso.

Svarbiausia – pasverti galimybes

Ekspertų nuomone, nemokama paskola daliai žmonių vis dėlto gali būti geras būdas pasiskolinti ir sutaupyti nemažai pinigų. Jų teigimu, svarbiausia yra pasverti savo galimybes ir nuspręsti, ar būtinybė paskolą grąžinti per trumpą terminą neapsunkins kasdienio asmens gyvenimo.

Kita vertus, jeigu nesate tikri, ar skubus kredito grąžinimas jums yra priimtinas, vis dėlto geriau būtų pasiimti įprastą paskolą ilgesniam terminui – tokiam, kuris neapsunkintų jūsų kasdienio finansinio gyvenimo.

Ekspertai taip pat pabrėžia, jog toli gražu ne visose gyvenimiškose situacija yra būtina skolintis – nors kartais toks iškilusios finansinės problemos sprendimo būdas gali pasirodyti kaip vienintelė išeitis, vis dėlto iš pradžių vertėtų viską apsvarstyti – galbūt reikiamus pinigus jums paskolintų artimieji, o galbūt iškilusios išlaidos paprasčiausiai nėra būtinos ir jūs galėtumėte palaukti.

Reklama

Palikite komentarą apie straipsnį

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas