Vien šiais metais buvo skelbti keturi Taikos gatvėje esančios Lyduokių mokyklos aukcionai.

Aktualijos, Naujausi

Dešimtmetį buvusi uždaryta Lyduokių mokykla turi naujus šeimininkus

Loreta EŽERSKYTĖ

Pastarąjį dešimtmetį rajone buvo uždaryta daugiau kaip dešimt švietimo ugdymo įstaigų – mokyklų bei vaikų lopšelių-darželių. Tarp jų – ir Lyduokių mokykla. Per tą laiką tik kai kurie ištuštėję pastatai rado naujus šeimininkus ir ant jų durų nekabo spynos. Dauguma uždarytų mokyklų ir vaikų darželių pirkėjų nesulaukia. Didžiuliai statiniai į praeinančius pro šalį žvelgia tamsiais langais ir stūkso tarsi vaiduokliai, rajono ir vietos valdžiai keldami didžiulį galvos skausmą.

Vis tik šiais metais buvusių ugdymo įstaigų pardavimas pajudėjo. Rajono savivaldybės skelbti aukcionai įvyko ir buvęs nenaudojamas nekilnojamasis turtas perėjo į privačias rankas. Rudenį parduoti nuo 2010 metų neveikiančios Lyduokių mokyklos pastatai. Juos įsigijo vietos ūkininkų Smulskių šeima.

 

Ištuštėjusius pastatus prižiūrėjo seniūnija

Lyduokių seniūnijos seniūnas Vytautas Toliūnas „Gimtajai žemei“ pasakojo, kad 2010-iais uždarius Lyduokių mokyklą, pastatų priežiūra perėjo seniūnijos žinion: „Mūsų komunalinės tarnybos žmonės ir žolę šienavo, ir lapus grėbė, ir pagal galimybes buvusius mokyklos gėlynus išsaugojo…“

Seniūnas neslėpė, jog per dešimtmetį yra tekę stiklinti išdaužtus langus, tvirtinti duris. Ginantis nuo piktadarių prisiėjo netgi policiją kviesti. Tačiau pastatai nuo suniokojimo buvo išsaugoti.

„Kai mokyklą uždarė, ji neseniai buvo remontuota, pakeisti senieji langai. Didžiausia problema – kiauras stogas. Kai per jį į vidų ėmė smelktis drėgmė, ji pažeidė medines konstrukcijas. Naujai uždengti kone dviejų tūkstančių kvadratinių metrų stogą – ne mūsų jėgoms. O kur dar lėšos remontui?“ – situaciją komentavo seniūnas.

Pasak V. Toliūno, negalima teigti, jog Lyduokių mokykla per tą laiką niekas nesidomėjo. Besidominčių buvo, seniūnui teko girdėti, jog atvykėliai svarstė galimybę čia ir ligoninės filialą įkurti, ir muziejų atidaryti. Deja, sumanymai nebuvo įgyvendinti. Galbūt pritrūko ryžto, gal gąsdino didelės išlaidos?..

Skelbti keturi aukcionai

Rajono savivaldybės tinklapyje nurodyta, kad vien šiais metais buvo skelbti keturi Taikos gatvėje esančios Lyduokių mokyklos, kurios bendras plotas siekia per 1,5 tūkst. kvadratinių metrų, su priklausiniais – kino sale, katiline, sandėliu bei šiam nekilnojamajam turtui priskirtu beveik 0,9 ha valstybinės žemės sklypu aukcionai. Gegužę skelbtame pirmame aukcione pradinė pardavimo kaina buvo 29 660 Eur. Deja, šis turtas pardavėjų nesulaukė. Po to birželį, liepą ir rugsėjį buvo skelbti pakartotiniai aukcionai, kiekviename jų mažinant pradinę pardavimo kainą.

Galiausiai rugsėjį vykęs pakartotinis aukcionas sulaukė pirkėjo. Nekilnojamasis turtas nupirktas už rajono savivaldybės pasiūlytą kainą – 21 757 Eur. Oficialiai naujuoju Lyduokių mokyklos savininku tapo aštuoniolikametis Rapolas Smulskis.

Pirmas darbas – užlopyti stogus

„Važiuodamas pro šalį ir matydamas stovinčius tuščius, nenaudojamus ir pamažu nykstančius Lyduokių mokyklos pastatus vis pagalvodavau, kam galėčiau pasiūlyti, kol jie dar nenugriuvo, juos įsigyti. Ne vienam savo pažįstamam siūliau, ne vienas jų buvo čia atvykęs, tačiau pirkti niekas nepanoro. Galiausiai nusprendėme dalyvauti aukcione patys. Kadangi buvo kiauri stogai, reikėjo skubėti gelbėti pastatus. Priešingu atveju būtų buvę per vėlu…“ – kalbėjo Rapolo tėtis Audrius Smulskis.

Vyras prisipažino, jog kol kas konkrečių planų, ką įkurs buvusioje mokykloje, šeima, kuri užaugino penkis savo vaikus ir globoja du našlaičius, neturi.

„Čia jau Rapolo rūpestis. Kaip sakoma, jam į rankas paduota meškerė… Aš pats ūkininkauju, veiklos man pakanka, tad mokyklos reikalai perduoti šeimos jaunimui“, – šyptelėjo pašnekovas. Ir pridūrė, jog vis tik nenori vaikams užkrauti sunkios naštos ir palikti su didžiuliu pastatu vienų.

Pasak A. Smulskio, tik tapę šeimininkais jie pirmiausia ėmėsi tvarkyti stogus. Dirbo patys, organizavo ne vieną talką ir stogus jau užlopė.

Dabar, kai pastato nykimas jau sustabdytas, pamažu valomos vidaus patalpos. Tuo pačiu ieškoma priimtiniausio sprendimo, kokios veiklos galėtų imtis.

Lyduokių vaikams ir jaunimui durų neuždaro

„Idėjų tolimesnei ateičiai turiu. Pats esu jūrų skautas, nemažai metų dalyvauju šioje veikloje, tad galbūt čia kažkada galėtų atsirasti būtent šios organizacijos veiklai skirta bazė…“ – šiek tiek nedrąsiai mintimis dalijosi Rapolas, lankantis Kaune dvyliktą klasę.

Vaikinas taip pat užsimena, jog čia esančios patalpos gal praverstų ir vyresniajam jo broliui Mikalojui, kuris gamina muzikos instrumentus ir juos sėkmingai parduoda visame pasaulyje.

Pasak A. Smulskio, viena iš idėjų – buvusią mokyklą pritaikyti vaikų ir jaunimo laisvalaikio užsiėmimams, galbūt įkurti privačią mokyklą…

„Kad vaikų Lyduokiuose yra ir jiems trūksta veiklos, pamatėme, kai tik pradėjome tvarkyti mokyklos patalpas. Kiekvieną dieną sulaukiame būrelio lyduokiečių. Iš mokyklos grįžę vaikai prašosi įleidžiami į sporto salę, kartais jie susėda netgi į suolus ir ruošia pamokas… Matydamas, kaip čia juos traukia, negaliu neįleisti…“ – neslėpė A. Smulskis.

„Džiaugiamės, kad mokykloje degs žiburėlis…“

Beveik tris dešimtmečius Lyduokių mokykloje pradinių klasių mokytoja dirbusi ir prieš pat ją uždarant su šiuo darbu atsisveikinusi Vida Meliūkštienė mano, kad lyduokiečius žinia apie pagaliau atsiradusius naujus mokyklos šeimininkus nudžiugino: „Kadangi pastatus įsigijo jauni, kūrybingi ir iniciatyvūs vietiniai žmonės, čia kažkas bus veikiama. Turtingą istoriją turinti mokykla bus prikelta naujam gyvenimui, čia vėl švies žiburėlis ir kvies užsukti. Deja, dabar Lyduokiuose likęs vienintelis kultūros židinys – biblioteka. Galbūt per mokyklą sugrįš daugiau gyvybės…“

Buvusi pedagogė pripažino, jog Lyduokiuose, nors mokyklos ir neliko, vaikų ir jaunimo yra. 2019-ųjų vasarą ji suskaičiavo, jog vasarą čia atostogas leido apie pusantro šimto vaikų, paauglių ir jaunuolių iki 18 metų: „Manau, kad miesteliui praverstų Vaikų dienos centras. Galbūt ir apie tai naujieji mokyklos šeimininkai svarsto?“

AUTORĖS nuotraukos

A. Smulskis su sūnumi Rapolu dažną dieną pluša neseniai įsigytoje mokykloje.

Kai kuriose klasėse likę net mokykliniai suolai.

Į sporto salę pažaisti prašosi Lyduokių vaikai.

Per kiaurą stogą į vidų tekėjęs vanduo supūdė ir baldus.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • Rokas :
  Toki vaiduokli tik nugriauti.
 • Alina :
  Lyduokietė Alina Vienišų žmonių namus įrenkit,juk jie labiausiai reikalingi dabartiniu metu.Artimiausi Želvoje,ten jau nesutelpa visi norintys.
 • Siaubas :
  Čia sutvarkyti viską reikės milijonų...
 • Raimonda :
  Pritariu p. Vikai
 • Vika :
  Senelių namus įkurkite, juk šitaip reikalingi.
 • regina :
  puiki žinia.....sekmės darbuose
Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas