Kriminalai, Naujausi

Teismas atmetė antroje „gyvsidabrio byloje“ pateiktus ieškinius

Vilniaus miesto apylinkės teismas atmetė ukmergiškių teisininkų ieškinį dėl žalos sveikatai už darbą gyvsidabriu užterštame Ukmergės teisme.

Teismas konstatavo, jog terminas ieškinio pateikimui turėjo būti skaičiuojamas nuo sužinojimo apie taršą gyvsidabriu 2012–2013 metais, o ne nuo pernai priimto Aukščiausiojo Teismo sprendimo, todėl atmetė jį dėl senaties.

Kaip „Gimtojoje žemėje“ esame skelbę, keturiolika Ukmergės teisininkų bei teismo esamų ir buvusių darbuotojų 2019 metų lapkritį padavė Lietuvos valstybę į teismą ir prašė jiems priteisti apie 224 tūkst. eurų. Ilgus metus, nuo 2003 iki 2012 metų, gyvsidabriu užterštose teismo patalpose dirbę žmonės reikalavo ne tik neturtinės žalos atlyginimo, bet ir priedų prie atlyginimo už darbą, dirbtą esant nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų. Tarp ieškovų yra buvę Ukmergės apylinkės teismo pirmininkai – dabar Lietuvos generalinio prokuroro pareigas einantis Evaldas Pašilis bei į pensiją jau išėjusi teisėja Edita Zarembienė, taip pat tebedirbantys teisėjai – Snieguolė Bielskienė, Regina Nenortienė, kiti teismo darbuotojai bei Vilniaus apylinkės prokuratūros 7-ojo skyriaus Ukmergėje prokuroras Liudas Žuklys.

Praėjusių metų gruodį vykusiame pirmame posėdyje buvo iškeltas klausimas dėl proceso neviešumo, nes aptariami asmens duomenų apsaugos klausimai, susiję su sveikata, dėl to posėdžiai buvo uždari.

Nors ir atmetęs ieškinį dėl senaties, Vilniaus miesto apylinkės teismas taip pat pasisakė dėl jo reikalavimų pagrįstumo ir įvertino, kad jie nėra įrodyti.

„Teismo giliu įsitikinimu, valstybė 2003 metais negalėjo objektyviai numatyti 2012–2013 metų įvykių, todėl joks objektyvus poreikis 2003 metais rūpintis darbuotojų sauga taip, kaip tai buvo atliekama 2012 metais, o būtent su tuo ieškovai sieja valstybės pozityviosios pareigos neatlikimą, ir negalėjo atsirasti. Patys darbuotojai per tą laiką nereiškė nei valstybei, nei darbdaviui jokių prašymų, pretenzijų. Iš byloje esančių duomenų nėra pagrindo išvadai, kad valstybė neatliko savo pozityvios pareigos pasirūpinti ieškovais taip, kaip buvo būtina tuo metu“, – skelbiama teismo nutartyje.

Be to, prie ieškinio pateikiamos aukštos kvalifikacijos gydytojų-toksikologų išvados, kad minėtiems ieškovams nei lėtinio, nei ūminio apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai nenustatyti, o jiems diagnozuotos ligos nėra siejamos su padidintu gyvsidabrio kiekio aptikimu kraujyje.

Remdamasis šiais ir kitais argumentais teismas konstatavo, jog ieškovai neįrodė prašomos priteisti neturtinės žalos fakto, neįvardijo ir nepagrindė jos dydžiui nustatyti reikšmingų kriterijų ir konkrečių aplinkybių, o pasirėmė tik hipotetinėmis prielaidomis apie sveikatos būklę ir esamus negalavimus, dauguma kurių yra įprastiniai, atitinkantys ieškovų biologinį amžių.

Šis teismo sprendimas gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui.

Tai jau antrasis ieškinys valstybei, kurį pateikė šame teisme dirbę asmenys.

Pernai birželį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas gyvsidabriu užterštame teisme dirbusiems žmonėms priteisė 344,5 tūkst. eurų neturtinės žalos. Ieškinius valstybei šioje byloje tuomet buvo pateikęs 31 asmuo: teisme dirbę teisėjai, tarnautojai, advokatai, prokurorai.

Ukmergės apylinkės teismo buvusiose patalpose nuo 2012 m. gruodžio vidurio iki 2013 m. kovo buvo rasta trys kilogramai gyvsidabrio. 2012 m. gruodžio 12-ąją, rajono Apylinkės teisme atliekant signalizacijos tvarkymo darbus ir gręžiant perdangą tarp pirmo ir antro aukštų, posėdžių salėje pro skylę ėmė tekėti gyvsidabris. Atvykę į įvykio vietą Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai gelbėtojai jį surinko, atliko paviršių ir oro demerkurizaciją.

Teismo pastatas, kuriame ir toliau tvyrojo gyvsidabrio garai, buvo eksploatuojamas beveik savaitę, iki gruodžio 18 dienos. Apylinkės teismas dirbo, nes Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyrius rekomendavo neeksploatuoti tik pirmojo aukšto teismo posėdžių salės, kurioje gyvsidabrio garų koncentracija viršijo leistinas normas. Kitas patalpas patarė vėdinti, darbuotojus, kurie galėjo ilgą laiką būti veikiami gyvsidabrio garų, pasiųsti pasitikrinti sveikatos, tęsti metalinio gyvsidabrio išsiliejimo vietų patalpose paiešką. Apie evakuaciją prabilta tik atlikus pakartotinus gyvsidabrio garų koncentracijos ore matavimus.

Atliekant papildomą Ukmergės rajono apylinkės teismo patikrą aptikta dar 700 gramų gyvsidabrio. Tuomet įtarta, jog tai – 2003 metais rasto gyvsidabrio likučiai, kurių tinkamai niekas nepašalino.

2003-ųjų sausio 9–10 dienomis gyvsidabris pastebėtas ant grindų, koridoriuje ir posėdžių salėje stovinčiuose gėlių vazonuose. Tada į pagalbą buvo pasitelkti ugniagesiai gelbėtojai, kurie surinko ir išsivežė išpiltą medžiagą. Pastato patalpose buvo atlikti gyvsidabrio garų koncentracijos tyrimai. Kadangi rezultatai rodė tik nedidelį užterštumą, darbuotojai iš pastato evakuoti nebuvo, teismas tęsė įprastą darbą. Tik vėliau paaiškėjo, kad tuomet nebuvo surinktas visas gyvsidabris, kurio likučiai ir aptikti bemaž po dešimties metų.

Daugumai teisme dirbusių žmonių po atliktų laboratorinių sveikatos tyrimų nustatytas leng-vo laipsnio lėtinis apsinuodijimas gyvsidabriu.

„G. ž.“ inform.

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Palikite komentarą apie straipsnį

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas