Asociatyvi nuotrauka.

Naujausi, Sveikata

Profilaktiniai skiepijimai ekstremalios situacijos laikotarpiu

Vitalija MOTIEJŪNIENĖ

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

 

Dėl nepalankios epideminės COVID-19 (koronavirusinės infekcijos) situacijos pasaulyje per karantiną profilaktinių skiepijimų atlikimas sutriko ne tik Lietuvoje, bet ir 68 pasaulio šalyse. Panaši padėtis ir mūsų rajone.

NVSC Ukmergės skyriaus epidemiologai, analizuodami situaciją, pastebi, kad vaikų profilaktinių skiepijimų apimtys jau ne vienerius metus buvo stabilios – visose amžiaus grupėse pasiskiepydavo daugiau nei 95 proc. vaikų. 2019 metų duomenys buvo panašūs, tačiau per 2020 metų pirmąjį pusmetį besiskiepijančių sumažėjo. Šiuo metu situacija rajone gerėja ir tikėkimės, kad iki metų pabaigos pasieksime buvusį vakcinacijos lygį.

Baimindamiesi užkrečiamųjų ligų, kurios buvo valdomos vakcinomis, protrūkių, Ukmergės skyriaus epidemiologai siūlo tėvams neatidėlioti vaiko vizito pas gydytoją ir atlikti visus būtinus skiepus pagal rekomenduojamus Profilaktinių skiepijimų kalendoriaus terminus.

Vaikams sugrįžus į ugdymo įstaigas, kai kurie gali turėti užkrečiamųjų ligų sukėlėjų. Atsiradus nors vienam tokiam atvejui, susidaro labai tinkamos ir geros sąlygos ligai išplisti. Profilaktinių skiepijimų atidėjimas sukelia užkrečiamųjų ligų protrūkius, o laiku nevakcinuotiems asmenims gresia komplikacijos ir net mirtys. Pavyzdžiui, 2019 m. dėl nepakankamų ir vis mažėjančių skiepijimo aprėpčių Lietuvoje registruotas didžiausias per pastarąjį dešimtmetį tymų protrūkis. Apsisprendę atidėti skiepijimą arba jo visai atsisakyti, tėvai prisiima atsakomybę labai svarbiu klausimu, kuris susijęs ne tik su vaiko sveikata, bet ir gyvybe.

Lietuvoje planiniai skiepijimai nei karantino, nei valstybės lygio ekstremalios situacijos laikotarpiu nėra atidedami ir privalo būti atliekami gydymo įstaigose. Jose skiepijimai organizuojami taip, kad būtų užtikrintas ne tik pacientų, bet ir medikų saugumas.

  • Apie skiepijimus pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (skiepijimų laiką) šeimos gydytojai vaikų tėvus (įgaliotus atstovus ) turi informuoti iš anksto nuotoliniu būdu.
  • Suaugę asmenys dėl planinių skiepų su asmens sveikatos priežiūros įstaiga taip pat turi susisiekti nuotoliniu būdu.
  • Planinių skiepijimų atlikimui paskiriamas atskiras laikas (diena, valanda) ir atskiros patalpos, užtikrinant, kad nesikryžiuotų pacientų, atvykstančių planiniams skiepijimams, ir kitų asmenų srautai.
  • Jei nustatoma, kad vaikai ar suaugusieji, kuriems reikia atlikti planinius skiepus, 14 kalendorinių dienų laikotarpiu buvo išvykę į užsienį ar turėjo sąlytį su įtariamu ar sergančiu koronaviruso infekcija, ar yra įtariami, jog serga COVID-19, skiepai atidedami.
  • Atidėjus skiepus vėlesniam laikui, šeimos gydytojas sudarys individualų skiepijimų kalendorių, atsižvelgiant į asmens amžių ir skiepijimo indikacijas, nurodytas vakcinų naudojimo instrukcijose.

Susirgus COVID-19 arba gripu, viena sunkiausių komplikacijų – plaučių uždegimas, kurį sukelia pneumokokinė infekcija. Tai – viena pagrindinių sergamumo ir mirtingumo priežasčių pasaulyje. Ypač didelė rizika susirgti vaikams iki 2 metų ir vyresniems nei 65-erių žmonėms. Tai – rizikos grupėms priklausantys asmenys, kurie nuo pneumokokinės infekcijos gali pasiskiepyti nemokamai, t. y. valstybės lėšomis.

Dar daug žmonių nežino, kam skiriami nemokami skiepai. Ar priklausote pneumokokinės infekcijos rizikos grupei, galima sužinoti pas šeimos gydytoją arba Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro interneto svetainėje www.ulac.lt. Naudingos nuorodos: „Skiepai vaikams“, „Skiepai suaugusiems“, „Informacija apie skiepus“.

 

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Aha :
    Norejau nuo gripo pasiskiepyti. Bet visa savaite negalejau prisiskambinti i poliklinika. Galiausiai numojau ranka,siemet teks apseiti be skiepo.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas