Aktualijos

Suskystintų naftos dujų balionai – tik su apsauginiais vožtuvais

Aurelija MACIŪTĖ

Siekiant didesnio gyventojų saugumo naudojant suskystintų naftos dujų (SND) balionus, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – VERT) ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau – VVTAT) tikrins, ar prekiaujama techniškai tvarkingais, saugiais ir tinkamai paženklintais SND balionais.

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo griežtesnė SND balionų naudojimo tvarka – draudžiama pildyti SND balionus, kurie neturi apsauginio vožtuvo. Prekyba balionais be apsauginio vožtuvo laikinai galima tik tuo atveju, jei balionai buvo užpildyti iki 2020 m. sausio 1 dienos.

„Per metus įvyksta 2–3 nelaimės dėl SND balionų sprogimo, kurių pasekmės labai skaudžios. Norėtume priminti ir neseną įvykį, kai netoli Elektrėnų sprogus SND balionui tik atsitiktinumo dėka buvo išvengta aukų“, – sako VERT pirmininkė Inga Žilienė ir pabrėžia, kodėl toks svarbus saugus balionų naudojimas buityje.

Gyventojams primenama, kad dujų balione įrengtas apsauginis vožtuvas gaisro metu padeda išvengti sprogimo, o svarbiausia – gali išgelbėti asmenų gyvybes.

Kaip veikia apsauginis vožtuvas? Susiklosčius kritinei situacijai gaisro metu, t. y. patalpose labai pakilus temperatūrai ir dėl to padidėjus dujų slėgiui balione (virš 25 bar), dujos išleidžiamos per apsauginį vožtuvą ir taip išvengiama sprogimo.

Įsigyjantiems SND balionus patariama reikalauti, kad dujų balionas būtų su apsauginiu vožtuvu, čekio už pirkinį, kuriame būtų nurodytas baliono numeris, dujų baliono eksploatavimo atmintinės, kurioje būtų nurodyti svarbiausi reikalavimai ir rekomendacijos, kad prireikus prekybos vietoje būtų sudaryta galimybė pasverti dujų balioną.

Kaip atskirti, ar SND balionas yra su apsauginiu vožtuvu?

Patikrinimų metu VERT ir VVTAT atstovai tikrins, ar gyventojams parduodami SND balionai yra techniškai tvarkingi, atitinka saugumo reikalavimus yra tinkamai paženklinti, o vartotojams yra suteikiama visa reikalinga informacija, būtina saugiam SND balionų naudojimui buityje.

SND balionų prekybos vietos 2020 m. vasario–kovo mėnesiaias pasirinktinai bus tikrinamos visoje Lietuvoje.

Ką būtinai turite žinoti, naudodami SND balionus namų ūkiuose?

 • Norėdami turėti techniškai tvarkingą dujų balioną, įsigykite tik iš leidimus jais prekiauti turinčių tiekėjų.
 • Įsigijus dujų balioną būtina susipažinti su informacija, pateikta etiketėje ir dujų baliono eksploatavimo atmintinėje.
 • Pirkdami balioną būtinai įvertinkite, ar ant jo yra nurodytos atlikto ir būsimo patikrinimo datos. Balionas turi būti paženklintas patikrą atlikusios įmonės ženklu. Pasibaigus SND baliono (pagamintų pagal GOST standartą) patikros laikui (iki 2018-11-01 buvo 10 m., dabar laikas sutrumpintas iki 5 m.), jeigu nuo jo pagaminimo datos praėjo daugiau kaip 40 m., jo tolesnė patikra negalima, jį būtina utilizuoti.
 • Dujų baliono pardavėjas turi perspėti, kaip saugiai transportuoti ir prijungti dujų balioną. Individualia transporto priemone leidžiama vežti ne daugiau kaip 2 balionus, kurių bendra talpa ne didesnė nei 54 l. Dujų balionas turi būti su akle ir padėtas nejudamai.
 • Griežtai draudžiama patiems pildyti dujų balionus degalinėse iš automobilinių dujų cisternų. Suskystintos naftos dujos į buitinius dujų balionus turi būti išpilstomos dujų pilstymo stotyse ar postuose.
 • Draudžiama buitinį dujų balioną statyti rūsiuose ir tokiose patalpose, kur durys iš patalpos yra žemiau žemės paviršiaus.
 • Esant dujų nuotėkiui, jaučiamas specifinis kvapas, nes į dujas specialiai primaišoma aštrų kvapą turinčių cheminių medžiagų.
 • Pajutę dujų kvapą patalpose, būtinai užsukite dujų baliono ventilį ir viryklės degiklių čiaupus, nepavykus užsukti ventilio, balioną reikėtų išnešti į lauką. Vėdinkite patalpas, nedekite degtukų, nerūkykite, nejunkite elektros prietaisų ir jungiklių: įvykus dujų nuotėkiui, net ir maža kibirkštis gali sukelti dujų ir oro mišinio sprogimą!
 • Jeigu dujų kvapas ir toliau jaučiamas, skubiai kvieskite dujų avarinę tarnybą. Jos telefono numeris turi būti nurodytas ir ant dujų baliono etiketės, ir baliono eksploatavimo atmintinėje.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • Dujų naudotojas :
  Kodėl ima mokestį iš gyventojų už ventilį, ką visa tai reiškia
 • Juozas :
  As gyvenu daugiabutije.Namas dvieju aukstu.Sildymas dujinis.Del saugumo noreciau balionus keturis I lauka perkelti.Padarant spinta.Atitinkant saugumo reikalavimus .Bet du kaimynai nesutinka.Turiu neigaluma ir man sunku tanpiti balionus I antra auksta. Kaip ispresti sia problema.
 • Dujų naudotojas :
  Kad tik nesugalvotų imti iš klientų pinigų už ventilius su vožtuvais, jei rinks kur kreiptis reikia informacijos.
 • Antanas :
  Kiek reikia mokėti už balioną su apsauginiu vožyuvu ?
 • Aha :
  Verciau ipareigotu balionus normaliai uzpildyti,dabar ne tik parduotuvese pienas po 0,9l vietoj 1l ir sviestas po 170g vietoj 200g...bet ir puse duju baliono uz pilno kaina.,plius dar kazkuo skiedzia dujas,dega visom vaivorykstes spalvom ir puodu dugnas po to buna juodas. Ne voztuve esme,daugiausiai gaisru ir sprogimu kyla keiciant baliona,kai prisukant zarna sriegi kreivai pagauna ir seno raugo zmones tikrina baliono sandaruma prikise degtuka. Tie privalomi voztuvai tik pabrangins duju balionus ir uz visas nesamones kaip visada sumokes ne verslas bet niekuo deti gyventojai.
 • Saulius :
  Šis įstatomas priimtas nes ,,kažkas,,pasidarė bizneli su išeis apsauginės vožtuvais
 • Klausimas ir atsakymas :
  Ar po dujų nuotekio per apsauginį vožtuvą neįvyks sprogimas? Atsakymas: įvyks! Straipsnyje apie tai parašyta. Čia tas pats, kaip su žaliomis rodyklėmis. Greitai pareikalaus, kad pradėtume vaikščioti atbulomis. Jei rimtai, norima pasipinigauti, ne kitaip.

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas