Asociatyvi nuotrauka.

Aktualijos, Naujausi

Plėšrūnai iš miško traukia arčiau žmonių

Loreta EŽERSKYTĖ

Pastarosiomis dienomis rajone užfiksuota prie žvėrių šėryklos atklydusi meška. Prieš savaitę ūkininkas pamiškėje akis į akį susidūrė su vilku. Rajono savivaldybė jau gavo pirmąjį ūkininko prašymą įvertinti ir atlyginti vilkų padarytą žalą. Keistas sutapimas, jog ir meška nufilmuota, ir vilkas pastebėtas, ir veršiukas papjautas Želvos seniūnijoje.

Meška atsibastė į Tamošiškių mišką

„Girelės“ medžiotojų klubo valdybos pirmininkas Vladas Ladyga „Gimtajai žemei“ papasakojo, jog medžiotojai neretai būreliui priklausančiuose plotuose įrengia vaizdo kameras, kad galėtų stebėti, kokie laukiniai žvėrys ir kaip migruoja. Tokia kamera yra ir Tamošiškių miške, esančiame Želvos seniūnijoje, netoli Tolučių. Ją pastatė sostinėje gyvenantys medžiotojai.

„Kamera reaguoja į judesį, ji užklydusį žvėrį nufilmuoja ir siunčia nuotrauką nurodytu paštu į telefoną. Medžiotojų palikta kamera mešką užfiksavo liepos 18-osios vakarą, prieš 22 valandą. Prie šėryklos ji išbuvo apie penkias minutes“, – sakė V. Ladyga.

Viename iš kadrų aiškiai matyti, kaip rudoji sukiojasi aplink stulpą, prie kurio pritvirtinta laižomoji druska laukiniams žvėrims.

Medžiotojų klubo valdybos pirmininkas patikino, kad „Girelei“ priklausančiuose medžioklės plotuose rudasis lokys užfiksuotas pirmą kartą: „Panašu, kad tai keliaujanti meška.“ Tačiau šiose apylinkėse plėšrūnas pastebėtas ne kartą. V. Ladyga yra girdėjęs, jog šio žvėries pėdsakus medžiotojai matė netoliese esančiame Širvintų rajone.

Pašnekovo manymu, žinia, jog Tamošiškių miške pasirodė meška, grybautojų bei uogautojų neturėtų atbaidyti. Jo žodžiais tariant, bet kuris laukinis žvėris bijo žmonių. Užpulti gali nebent sergantis plėšrūnas, taip pat patelė, ginanti savo vaikus.

„Netikėtai užklupta keliaujanti meška gali tik išgąsdinti, todėl lankantis miškuose nereikėtų prarasti budrumo“, – patarė medžiotojas.

Pėdų randa nuo 2018-ųjų pavasario

Tai nėra vienintelis atvejis, kai Ukmergės rajone pastebimas rudasis lokys. Medžiotojai bei ūkininkai šio žvėries pėdų tai vienoje, tai kitoje vietovėje randa nuo 2018-ųjų pavasario.

Rugpjūčio viduryje meškos pėdsakus netoli Obelių miško – ant molingo keliuko palei griovį, aptiko Vidiškių būrelyje medžiojantis Arūnas Liukaitis. Rugpjūčio 23-ąją šį plėšrūną Taujėnų-Užugirio biosferos poligono miškuose užfiksavo vaizdo kamera, kurią į medį yra įkėlęs ukmergiškis Giedrius Mulevičius. Rudoji sukiojosi aplinkui avilius su bitėmis. Dar kartą čia vaizdo kamera lepečkoję šioje atokioje ir itin retai žmonių lankomoje vietoje užfiksavo spalio 5-osios vakarą. Šių metų vasario pradžioje meškos pėdsakus netoli savo namų, Deltuvos seniūnijos Bartkuškių kaime, aptiko Egidijus Darulis.

Gyvena vienas vilkas

Medžiotojai, priklausantys klubui „Girelė“, teigia, jog jiems priklausančiuose plotuose prieš kelerius metus apsigyveno vienas vilkas.

Pasak šiame būrelyje medžiojančio Arvydo Paknio, nors teoriškai šiuose miškuose gyvena tik vienas vilkas, šių plėšrūnų užklysta ir daugiau.

„Pėdsakų pastebime nuolat, tačiau sumedžioti jų niekam nepavyko“, – sakė ukmergiškis.

Beje, praėjusį vilkų medžioklės sezoną, kuris pagal Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisykles prasidėjo nuo 2018 metų spalio 15 dienos ir tęsėsi iki 2019-ųjų balandžio, iš viso šalyje buvo sumedžioti 102 vilkai. Aplinkos ministerijos duomenimis, Ukmergės rajone į medžiotojų akiratį pakliuvo tik vienas plėšrūnas. Jis sumedžiotas šių metų kovo 26 dieną.

Šiuo metu leidžiama medžioti stirninus bei šernus. Tačiau pastarųjų dėl siaučiančio afrikinio kiaulių maro rajono miškuose beveik nelikę. Pasak A. Paknio, „Girelės“ medžiotojai šiemet nėra sumedžioję nė vieno šerno.

Susitiko akis į akį

Želvos seniūnijoje ūkininkaujantis Rimantas Micius patikino, jog apie šiose apylinkėse pasirodžiusią mešką išgirdo pirmą kartą. Tačiau ūkininko ir medžiotojo nebestebina kalbos apie matytas vilko pėdas arba regėtą ir patį plėšrūną.

Pasak R. Miciaus, prieš savaitę jis lauke, esančiame tarp Bajorų ir Kiauklių, šalia Uždžionių miško, traktoriumi presavo šieną. Netikėtai vyras maždaug už 30 metrų pamatė iš miško išnirusį vilkinio šuns dydžio žvėrį.

„Jis sustojo ir žiūrėjo į mane. Nekilo jokių abejonių, kad tai vilkas. Maniau, jog pastebėjęs mane, jis pasišalins. Tačiau pilkis nereagavo. Nebėgo nė kai prasidaręs traktoriaus langą jį bandžiau telefonu nufotografuoti. Įsidrąsinęs išlipau iš kabinos. Ir tuomet jis dar nebėgo…“ – įspūdžiais dalijosi ūkininkas, stebėdamasis tokiu plėšrūno įžūlumu.

R. Micius pasakojo, kad ne iš vieno pažįstamo yra girdėjęs, jog aplink Želvą, Šešuolius žmonės randa vilkų pėdsakų, kartais pavyksta pamatyti ir juos pačius.

„Kad šiose apylinkėse yra vilkų liudija ir tai, jog gyventojai randa papjautus, sudraskytus gyvulius. Neseniai girdėjau, kad vienas avis auginantis ūkininkas rytą savo gyvulėlius iš tvarto išleido į ganyklą ir jos pateko tiesiai į vilko nasrus. Šeimininkas iš pradžių nė nesuprato, kodėl avys labai greitai apsisuko ir bliaudamos metėsi link namų. Pasirodo, netoliese tykojo vilkas. Jis spėjo pačiupti ėriuką… Dar girdėjau, kad važiuojant link Molėtų vilkas buvo įsisukęs į keliasdešimties galvijų bandą ir sugebėjo papjauti veršiuką“, – pasakojo ūkininkas.

Jo teigimu, grobio netoli miškų tyko ne tik vilkai, bet ir lūšys. Jos prisėlina ir papjauna stirnas. R. Micius pats yra stebėjęs, kaip lūšis bene penkias naktis vis į ateidavo į javų lauką, kur buvo sumedžiojusi stirną.

„Vilkai prie savo grobio negrįžta, o lūšis elgiasi priešingai…“ – sakė pašnekovas.

Nuostolius prašo atlyginti ne visi?

Rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Neringa Adomavičienė „Gimtajai žemei“ pirmadienį sakė, kad šiais metais kol kas sulaukta tik vieno prašymo atlyginti vilkų padarytą žalą: „Jį gavome birželio 25-ąją. Žala padaryta Želvos seniūnijos Šilninkų kaime. Papjautas vienas mėnesio amžiaus veršiukas.“

Apie tai informavusi savivaldybės atstovė neatmetė galimybės, jog prašymus atlyginti vilkų padarytą žalą greičiausiai pateikia ne visi nukentėjusieji.

Specialistė prisiminė, jog pernai rajone buvo gauta 15 tokių prašymų. Juose gyventojai nurodė, kad papjauta 24 avys, 11 ožkų, 2 galvijai, 30 vištų. Patirtiems nuostoliams atlyginti buvo išmokėta šiek tiek daugiau nei 2 200 Eur. Pirmas prašymas 2018-iais gautas gana anksti, balandžio 26-ąją, paskutinis – spalio 5 dieną.

N. Adomavičienė priminė, kad nuo plėšrūnų nukentėjusių ūkinių gyvūnų savininkai apie tai nedelsdami privalo pranešti atitinkamai seniūnijai rašydami prašymą dėl vilkų padarytos žalos įvertinimo ir atlyginimo. Seniūnijos seniūnas, gavęs prašymą, tą pačią dieną informuoja medžioklės plotų naudotoją ir rajono savivaldybės administraciją. Ukmergės rajono medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui skaičiavimo komisija vyksta į apžiūrą, po to posėdžiuose nagrinėja pateiktą prašymą bei vadovaudamasi Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui apskaičiavimo metodika, Biologinio turto ir žemės ūkio produkcijos normatyvinių kainų sąrašu įvertina bei suskaičiuoja padarytą žalą.

„Pasikeitus teisės aktams, nuo 2019 m. gegužės 1 d. vilkų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą atlygina ne rajono savivaldybė, o Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija. Dėl šios priežasties nukentėjęs asmuo papildomai dar turi parašyti prašymą ministerijai atlyginti vilkų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą. Įvardytą prašymą bei kitus reikiamus dokumentus rajono savivaldybės administracija pateiks paštu ministerijai, kad būtų atlyginta vilkų padaryta žala nukentėjusiems asmenims“, – informavo Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vyriausioji specialistė.

Palikite komentarą apie straipsnį

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas