Žygio dalyviai.

Kultūra

Ukmergės šaulių žygis

Linas KAVALIAUSKAS

Laikinai einantis Ukmergės 1002-osios šaulių kuopos vado pareigas

„ŠVIESKIS IR ŠVIESK“ – toks buvo vieno iš šaulių sąjungos įkūrėjų V. Putvio-Putvinskio priesakas, įkvėpęs Ukmergės 1002-osios šaulių kuopos šaulius ir jaunuosius šaulius sausio 14 dieną surengti žygį iš Taujėnų į Užulėnio mišką, skirtą pagerbti Taujėnų mokytoją ir šaulį Juozą Smalsčių, nužudyą 1944 m. gruodžio 20 d., taip pat 1945 metų sausio 12 d. Užulėnio mūšyje kritusius parizanus ir Sausio 13-osios aukas.

Ankstyvą rytą susirinkę Taujėnų miestelyje, šauliai išsiskirstė grupelėmis ir gyventojams platino informaciją apie organizacijos veiklą bei partizaninį karą Taujėnų apylinkėse. Po šios akcijos šauliai ir vietiniai gyventojai susirinko prie 1928 m. pastatyto paminklo Lietuvos valstybės 10-mečio jubiliejui Taujėnuose.

Mitingą pradėjo šaulys Raimondas Platūkis giedodamas himną. Kalbėjo renginio sumanytojas, kraštietis Saulius Nefas. Buvo prisiminti žuvusieji Sausio 13-ąją, taip pat Taujėnų krašto partizanai, aukos pagerbtos tylos minute. Saliutavo Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios kovos apygardos 8-osios rinktinės Ukmergės 805-oji kuopa. Taujėnų gimnazijos direktorius Darius Kaplūnas kalbėjo apie J. Smalsčių. Po mitingo šauliai ir jiems prijaučiantys patraukė į Užulėnio mišką – esant puikiam orui, 10 kilometrų žygis visai neprailgo, juolab kad vos pasiekus vietą, jau laukė išvirta šaulių košė. Ja pasistiprinę ir išgėrę karštos arbatos, žygio dalyviai klausėsi Taujėnų gyventojų Aloyzo Baravyko ir Aleksandro Liučvaičio pasakojimų apie šiose apylinkėse veikusius partizanus.

Pasakojimus paįvairino ir partizaniškos dainos. Tai buvo ne tik prisiminimai, bet ir unikali pamoka jauniesiems šauliams, nes partizaniškos veiklos įamžinimas yra viena iš Ukmergės šaulių veiklos sričių.

Atgavus jėgas, keliauta iki obelisko žuvusiems Vyčio apygardos partizanams. Čia buvo pagerbti 1944 sausio 12 d. žuvę kovotojai už laisvę ir surengtas konkursas „Mano partizanas“. Žygio dalyviai turėjo sugalvoti savo partizanišką slapyvardį ir jį pristatyti. Visi buvo apdovanoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įsteigtomis knygomis ir kitomis atminimo dovanomis. Iš čia šauliai patraukė į Pamūšio kaimo kapinaites, kur palaidotas mokytojas J. Smalsčius, jo atminimas pagerbtas tylos minute.

Tokia akcija ir žygis – tai tik neseniai atsinaujinusios Ukmergės 1002-osios šaulių kuopos veiklos pradžia. Organizatoriai nuoširdžiai dėkoja Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, Krašto apsaugos savanorių pajėgoms, Taujėnų gimnazijai, seniūnijai, girininkijai.

Palikite komentarą apie straipsnį

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas