R. Budbergytę (viduryje) ir jos komandą pasitiko meras R. Janickas (kairėje).

Aktualijos, Naujausi

Finansų ministrė Ukmergėje domėjosi ES investicijomis

Elena LIUTKUTĖ

Penktadienį beveik visą dieną mūsų rajone viešėjo finansų ministrė Rasa Budbergytė. Į Ukmergę ji buvo atvykusi pirmą kartą. Ministrės vizitas surengtas Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filialo direktoriaus Regimanto Baravyko iniciatyva.

Viešnagės Ukmergėje metu finansų ministrę R. Budbergytę lydėjo viceministrai Agnė Bagočiūtė ir Romualdas Gėgžnas, ministrės patarėjas Remigijus Bielinskas bei padėjėja Vita Beržiūnaitė.

Svečiai susitiko su rajono savivaldybės vadovais ir darbuotojais, aplankė UAB „Systemair“, diskutavo su Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filialo nariais, o savo vizitą baigė apsilankymu Tulpiakiemio vaikų dienos centre.

Pagrindinis vizito tikslas – aptarti galimybes, kaip regionuose būtų efektyviau investuoti ES pinigus, mažinti socialinę atskirtį, kurti naujas darbo vietas.

„Statistiniai duomenys, kuriuos surinkome prieš atvykdami į Ukmergę, šiek tiek liūdino, tačiau susitikimas su rajono savivaldybės vadovais ir darbuotojais nuteikė optimistiškai, norisi tikėti, kad jie įžvelgia gerą miesto ir rajono perspektyvą“, – kalbėjo finansų ministrė.

UAB „Systemair“ vadovas M. Martišius svečiams pristatė įmonę.

UAB „Systemair“ vadovas M. Martišius svečiams pristatė įmonę.

Susitikimo savivaldybėje metu buvo parodytas kelių minučių filmas apie Ukmergę, pristatyta ir aptarta miesto bei rajono padėtis bei ateities perspektyvos. Pokalbio metu R. Budbergytė pažymėjo, kad po 2020 metų Lietuva sulauks ženkliai mažesnės ES paramos, todėl būtina jau dabar planuoti, kaip ekonomikos augimą užtikrinti nuosavais finansiniais ištekliais.

„2014–2020 metų finansiniu laikotarpiu ES fondų lėšomis yra padaryta daugybė investicijų, iš kurių tik 12 procentų buvo nukreiptos į ekonominės struktūros sukūrimą. Didžioji dalis šių neuždirbtų, svetimų pinigų buvo investuota į „betoną“ – į aikštes, šaligatvius, tiltus, dviračių takus ir kita, žodžiu, gražią socialinę ir kultūrinę aplinką. Tai nesukuria nei pajamų, nei darbo vietų, o atvirkščiai – savivaldybėms tampa pertekline infrastruktūra, tikru galvos skausmu, kaip visa tai išlaikyti, – sakė finansų ministrė.

Pasak R. Budbergytės, mums reikia ir bibliotekų, ir sporto salių, ir baseinų, bet, deja, nesame tiek išsivystę ir turtingi, kad tokius objektus statytume nedideliu atstumu vienas nuo kito: „Pirmiausia turime galvoti apie darbo vietas. Juk didžiausia problema Lietuvoje – emigracija. Iš šalies išvyksta ne tik jaunimas, bet ir darbingo amžiaus ir net vyresni žmonės. Jie yra priversti išvažiuoti, nes čia nėra kur dirbti, negauna normalaus atlyginimo, neturi galimybių persikvalifikuoti, prisiderinti prie dinamiškos ir sparčiai besikeičiančios darbo rinkos.“

Ji pateikė ir statistinius duomenis, kurie byloja, jog Ukmergės rajone 2007–2013 metais įgyvendinamiems projektams buvo skirta apie 90 milijonų eurų ES struktūrinių fondų lėšų, o per tą laiką gyvenimo kokybės indeksas rajone pagerėjo labai nežymiai – perpus mažiau nei vidutiniškai Lietuvoje. Tačiau materialinės sąlygos (gyventojų užimtumas, pajamos, būsto sąlygos ir kt.) – pablogėjo, pavyzdžiui, Ukmergėje renovuota tik 5 procentai daugiabučių. Nors per pastaruosius metus labiausiai gerėjo švietimo kokybė rajone – įgyvendinta 12 projektų, tačiau jaunimo nedarbo lygis čia yra didžiausias Vilniaus apskrityje, jaunimas sparčiai emigruoja. Manoma, jog per pastarąjį dešimtmetį gyventojų skaičius rajone sumažėjo net 20 procentų ir tai didžiąja dalimi nulėmė jaunimo emigracija. Ukmergės rajone apie 30 procentų yra žemesnis vidutinis darbo užmokestis nei visos šalies. Tik 15 procentų rajono įmonių yra gamybinės, 73 procentus sudaro paslaugų, o likusi dalis – žemės ūkio.

„Mūsų žiniomis, susiduriate su dviem ryškiomis problemomis: žemas verslumo lygis ir nepalankios demografinės tendencijos – mažėja gyventojų skaičius. Gyvenamo būsto atnaujinimas galėtų sudaryti sąlygas pritraukti daugiau jaunimo, kuris čia gyventų, o dirbtų Vilniuje, kuris šiuo metu yra tiesiog „perkrautas“, – susitikimo metu pabrėžė ministrė.

Meras Rolandas Janickas patikino, kad visos pagrindinės ES investicijos buvo nukreiptos ten, kur yra perspektyva, kur bus gyvybinga veikla. Ir būsimi projektai yra kruopščiai planuojami bei apskaičiuojami. Pasak jo, prieš 2–3 metus buvo atlikta visų savivaldybei priklausančių viešųjų pastatų inventorizacija, aptartos jų perspektyvos. Nereikalingi pastatai bus parduoti, atiduoti verslui, kad tik jie nestovėtų nenaudojami ir tušti.

„Ten, kur yra įsisenėjusių, verslo nedominančių pastatų, įrengiame daugiafunkcius centrus – po vienu stogu įsikuria kaimo bendruomenė, medicinos punktas, biblioteka, kultūros namai ir t. t. Nepaliekame kaimo be šviesos židinio“, – kalbėjo meras. Jis pasidžiaugė aktyviomis kaimo bendruomenėmis, kurių rajone yra net 36. Informavo, kad Vietos veiklos grupė per dvejus metus sukūrė verslumo strategiją, skatinančią kaimo žmones imtis verslo, kuri jau startavo, yra ir konkretūs projektai.

Tulpiakiemio vaikai sulaukė dovanų.

Tulpiakiemio vaikai sulaukė dovanų.

R. Janickas papasakojo ir apie tai, kad ieškoma investuotojo buvusiam kariniam miesteliui. Jei pavyks įgyvendinti šį grandiozinį projektą, bus pritrauktas ir verslas su nemažai darbo vietų, atsiras ir naujo gyvenamojo būsto, šiuolaikinių laisvalaikiui skirtų erdvių. Taip pat Ukmergėje turėtų atsirasti pirmasis šalyje Šeimos centras, sukurtas pagal švedišką modelį.

Pasak mero, Ukmergėje jau yra renovuoti 27 daugiabučiai, dar apie 10 iki šių metų pabaigos turėtų priimti valstybinė komisija, o 18 laukia eilėje.

Daugiau nei pusantros valandos Savivaldybėje praleidusi finansų ministrė R. Budbergytė su ministerijos darbuotojais apsilankė bendrovėje „Systemair“, kuri, pasinaudojusi ES struktūrinių fondų parama, Ukmergėje sukūrė daugiausia ilgalaikių darbo vietų.

Švediško kapitalo įmonės vadovas Mindaugas Martišius svečiams pristatė įmonę, surengė ekskursiją po gamybines patalpas. Šiuo metu bendrovėje dirba 210 žmonių, pernai įmonės apyvarta siekė 28 milijonus eurų, daugiausiai gaminamos produkcijos eksportuojama į Norvegiją, Švediją ir Vokietiją. „Systemair“ dalyvavo 4 ES struktūrinių fondų programose ir iš viso gavo 2 milijonus eurų paramos.

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filiale ministrė su verslo atstovais diskutavo apie mokesčių politikos įgyvendinimą, priemones verslo sąlygų gerinimui bei investicijų skatinimui regionuose 2014–2020 metų laikotarpiu.

Finansų ministrė su ministerijos darbuotojais vizitą baigė apsilankymu Tulpiakiemio kaime įsteigtame Vaikų dienos centre. Svečiai kartu su vaikais iš socialinės rizikos šeimų surengė sporto varžybas bei dalijosi savo sportine patirtimi, padovanojo vaikams būtinų sportui priemonių.

Kaip informavo Finansų ministerija, Tulpiakiemio vaikų dienos centro auklėtiniams padovanoti du dviračiai, kiekvienam vaikui atskira sportinė apranga, futbolo, krepšinio, tinklinio kamuoliai, badmintono raketės, lankai ir šokdynės. Šioms sporto priemonėms įsigyti naudoti savanoriškai ministerijos ir UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūros darbuotojų paaukoti pinigai.

Daivos ZIMBLIENĖS nuotraukos

Palikite komentarą apie straipsnį

Naujienos iš interneto
traffix.lt

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas